Ultimele Stiri· 1 min citire

FBI caută patru români acuzaţi de fraudă pe Internet

FBI caută patru români acuzaţi de fraudă pe Internet

FBI caută patru români acuzaţi de fraudă pe Internet

Publicat24 apr. 2009, 02:58
Actualizat24 apr. 2009, 14:35
SursăRealitatea TV

Un român a ajuns să fie cel mai căutat om din Chicago pentru fraude comise pe Internet. FBI oferă o recompensă de 10.000 de dolari pentru orice informaţie care ar putea duce la capturararea lui, dar şi a altor trei români, consideraţi a fi complici.

I se spune Scarface, pentru că are o cicatrice pe obrazul stâng. Nu este vorba de personajul din filmul cu acelaşi nume, ci de unul dintre cei mai căutaţi oameni din Chicago: Lucian Nanău. Românul în vârstă de 45 de ani este pus sub acuzare din decembrie 2006, când FBI a anihilat o reţea de 22 de români care comiteau fraude pe Internet.

Patru dintre români, dintre care şi Nanău, au reuşit să scape. Capul reţelei a fost însă prins şi condamnat la 27 de ani de închisoare. Românii operau în reţea de licitaţii frauduloase pe site-ul eBay. Crezând că au câştigat licitaţia, victimele trimiteau banii în avans prin Western Union.

FBI a făcut un apel astăzi către public pentru a-l găsi pe Lucian Nanău. Se estimează că peste 2.000 de persoane au fost înşelate, iar pagubele se ridică la peste 5 milioane de dolari.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri