Caz unic în România. Un primar ales pe vremea lui Ceaușescu a decis să se retragă de bunăvoie
Caz unic în România. Un primar ales pe vremea lui Ceaușescu a decis să se retragă de bunăvoie
Caz unic în România. Unul dintre cei mai longevivi primari din România, ales în ultimul an al regimului comunist condus de Nicole Ceaușescu, a decis să se retragă de bunăvoie din funcție, la jumătate de mandat.
Iosif Gabor este primar al comunei Milaș încă din 1989, fiind cel mai longeviv din Bistrița-Năsăud. Iosif Gabor are 69 de ani și a fost, la bază, profesor.
Deși mai are aproape doi ani de mandat, Iosif Gabor a ales să se retragă din fruntea primăriei, locul urmând să fie luat de viceprimar.
Edilul a explicat că s-a gândit să aibă grijă de sănătate, dar și să le facă loc celor mai tineri, potrivit ebihoreanul.ro.
Cel mai longeviv edil din România este Emil Cătănoiu, care conduce comuna gorjeană Căpreni din 1987.
Citește și:
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
- 10:06 - Ce recomandă un gastroenterolog să faci imediat după trezire pentru a-ți stimula metabolismul și digestia
- 09:39 - Cel mai mare tezaur de monede de pe vremea vikingilor, descoperit recent
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














