Uniunea Naţională a Judecătorilor din România, SoJust şi Asociaţia Procurorilor din România consideră "inacceptabilă" amânarea plăţii salariilor restante, prin ordonanţă de urgenţă, până în luna martie, în timp ce Asociaţia Magistraţilor din România vrea să găsească dreptatea la CEDO.
Referindu-se la Ordonanţa de urgenţă privind plata unor sume prevăzute
în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale
personalului din sistemul justiţiei, preşedintele Asociaţiei Magistraţilor din România, Mona
Pivniceru, a declarat că "o să facem o
coaliţie a judecătorilor, adunăm toate titlurile executorii şi vom
sesiza în bloc Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Pe mine nu mă
intereseză bugetul Guvernului. Este vorba despre drepturi restante,
care ar fi trebuit să fie prevăzute în buget. Noi am câştigat în
instanţă împotriva Ministerului Justiţiei, n-avem nevoie să vină
Guvernul să ne spună cum să ne luăm banii", a precizat preşedintele AMR.
În acelaşi timp, preşedintele UNJR, Dana Gârbovan, a declarat că este posibil ca "o astfel de măsură să fie justificată",
având în vedere criza financiară. Pe de altă parte, preşedintele UNJR a
subliniat că lipsa unei legi a salarizării personalului din justiţie,
cerută, în nenumărate rânduri, ministrului Cătălin Predoiu, duce la
astfel de ordonanţe.
Procurorul Constantin Sima, membru al Asociaţiei Procurorilor din
România, consideră că prima eşalonare a datoriilor restante s-a făcut
ca dovadă a înţelegerii magistraţilor. "O a doua eşalonare este deja un
lucru inacceptabil", a declarat Sima, subliniind faptul
că nu s-a rezolvat problema hotărârilor judecătoreşti prin care plata
salariilor restante a devenit executorie. "Aşteptăm, din partea
ministrului Justiţiei, să fim invitaţi la nişte discuţii", a conchis
procurorul, care nu vede, deocamdată, o soluţie pentru rezolvarea
acestei probleme.
La rândul său, şi vicepreşedintele SoJust, Cristi Danileţ, s-a arătat
destul de sceptic în ceea ce priveşte plata salariilor restante.
"Gândiţi-vă că vorbim de sume enorme, între 40.000 şi 70.000 de lei
pentru fiecare magistrat şi asta numai într-o primă tranşă. Vorbim aici
de plata salariilor restante pentru 6.000 de magistraţi", a declarat
Danileţ. "Nu putem forţa Guvernul, ştim că nu are de
unde să dea atâţia bani", mai crede vicepreşedintele SoJust. Problema o
reprezintă, în opinia lui Cristi Danileţ, sporurile acordate atât
magistraţilor, cât şi personalului auxiliar din justiţie, care n-au
fost prevăzute în niciun buget. "Vom fi mulţumiţi şi dacă primim ceva
peste trei luni, în rest, nu cred că va face cineva ceva", a încheiat
judecătorul, precizând că atacarea ordonanţei la Curtea Constituţională
ar semăna cu o "luptă cu morile de vânt".
Reamintim că Guvernul a adoptat, în şedinţa din 30 decembrie 2008,
Ordonanţa de urgenţă privind plata unor sume prevăzute în titluri
executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului
din sistemul justiţiei, care prevede că aceasta se realizează începând
cu data de 31 martie 2009.