Academia suedeză: Romanele Hertei Muller descriu viaţa unei dictaturi împietrite

Academia suedeză: Romanele Hertei Muller descriu viaţa unei dictaturi împietrite
Academia suedeză, care joi, a acordat premiul Nobel pentru literatură sciitoarei germane de origine română Herta Müller, spune că romanele sale creează "imaginea vieţii cotidiene într-o dictatură împietrită".
Cunoscută pentru operele sale care descriu viaţa în timpul regimului totalitar al lui Ceauşescu, Herta Müller a fost recompensată pentru că "a schiţat un peisaj al dezrădăcinării cu concizia poeziei şi obiectivitatea prozei", a anunţat Academia suedeză.
"Romanele sale 'Vulpoiul era deja vânător', 'Herzier' şi 'Convocarea' dau cu detaliile lor cizelate o imagine a vieţii cotidiene a unei dictaturi împietrite", precizează Academia.
Anul trecut premiul Nobel pentru literatură a fost atribuit sciitorului francez Jean-Marie Gustave Le Clézio pentru opera sa "de ruptură".
Sezonul premiilor Nobel a debutat luni odată cu acordarea premiului pentru medicină. Nobelul pentru literatură va fi urmat vineri de premiul Nobel pentru pace şi luni de cel pentru economie.
La fiecare categorie, premiul Nobel este însoţit de un cec de 10 milioane de coroane suedeze (980.000 de euro).
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














