Advertising
Advertising
„Ora de GIS", nou opțional aprobat pentru elevii de liceu

Elevi
Scris de Realitatea.NET Publicat: 23 iun. 2026, 14:16
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că programa pentru opționalul „Ora de GIS" a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Noua disciplină se adresează elevilor de liceu din clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real și umanist, indiferent de specializare, și va fi studiată o oră pe săptămână pe parcursul unui an școlar.
Citește și
- 11:19Materia care schimbă modul de învățare în liceu: ce este „Ora de GIS” și cum transformă harta în laborator de învățare
- 08:49Etapa a doua de înscriere la grădiniță: ce trebuie să știi înainte de 26 iunie
- 17:09Evaluarea Națională 2026: peste 4.500 de elevi au absentat la proba de Limba Română. Patru candidați au fost eliminați
- 07:41Start pentru Evaluarea Națională: aproape 150.000 de elevi intră astăzi în examenul care decide admiterea la liceu
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























