Advertising
Advertising
Parlamentarii, boieri pe banii statului: 12.000 de euro pe lună și peste 100 de zile libere, în timp ce românul de rând abia își duce traiul

Ce salarii colosale au parlamentarii, chiar dacă mulți chiulesc.
Scris deRealitatea.NET
Publicat15 ian. 2026, 11:45
SursăRealitatea PLUS
Parlamentarii români continuă să primească sume uriașe de la stat, chiar dacă prezența lor la muncă este adesea sub semnul întrebării. În timp ce indemnizația lunară ajunge la aproximativ 11.000 de lei, deconturile și sumele forfetare ridică totalul beneficiilor la aproape 12.000 de euro pe lună.
Citește și
- 23:57Dominic Fritz atacă dur negocierile pentru Guvern și îi jignește pe parlamentari: „Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor”
- 23:57Adrian Veștea, după eșecul din Parlament: ”Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România”
- 23:46Sorin Grindeanu, tot mai aproape de funcția de premier? Liderul PSD: „Dacă mă cheamă președintele, o să merg”
- 23:21Gheorghe Piperea: „Guvernul Veștea pică. Era un deznodământ previzibil”. Europarlamentarul vorbește despre o posibilă criză politică majoră
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























