Federaţia Sanitas ameninţă cu noi proteste

Federaţia Sanitas ameninţă cu noi proteste
Fără bani suficienţi pentru spitale şi salarii, sindicaliştii din sănătate ameninţă cu noi proteste! Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas a decis joi să lase un răgaz de trei săptămâni Ministerului Sănătăţii pentru a rezolva problemele din sistem.
După consultările de marţi din filialele teritoriale, delegaţii acestora au participat joi la Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas. Au fost prezentate rezultatele discuţiilor cu directorii de spitale şi analizată situaţia subfinanţării care riscă să paralizeze sistemul.
''Dacă până la jumătatea lunii octombrie nu sunt semnale că situaţia se redresează în sistemul sanitar atunci Federaţia Sanitas va lua pe cont propriu acţiuni de protest, în sensul organizării gradual a formelor de luptă sindicală, mergând până la greva generală'', a declarat liderul Sanitas, Marius Petcu.
Peste 100.000 de membri ai Federaţiei Sanitas vor participa la greva generală a bugetarilor programată pe 5 octombrie, a anunţat liderul Sanitas. În privinţa mitingului din 7 octombrie, Petcu spune că la această acţiune de protest vor participa în jur de 2.500 de membri ai federaţiei.
Sindicaliştii spun că pentru trimestrul 4 al anului 2009, sistemul sanitar a rămas descoperit din punct din vedere financiar şi cer guvernului ''o nouă infuzie de de la buget printr-o rectificare''.
Sanitas este membră a CNSLR Frăţia, confederaţie care are un pact cu PSD. Acesta este partidul care l-a desemnat pe Ion Bazac ministru al Sănătăţii.
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














