Ultimele Stiri· 1 min citire

Dirijor brazilian, gonit de orchestra Operei din Iași pentru că nu știa partitura

Dirijor brazilian, gonit de orchestra Operei din Iași pentru că nu știa partitura

Dirijor brazilian, gonit de orchestra Operei din Iași pentru că nu știa partitura

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 5 mai 2023, 12:19

Incident hilar la Opera Națională din iași. Un dirijor brazilian a fost gonit de instrumentiștii orchestrei, după ce la repetiția pentru spectacole a dovedit că nu știe partiturile.

Mai multe surse din orchestră, cor și din rândul soliștilor au explicat pentru Ziarul de Iași că prezența dirijorului brazilian la repetițiile de miercuri seară a fost echivalentul unui fiasco.

Reginaldo Nascimento a sărit peste repetiția unde partitura trebuia reluată într-o sală de repetiții de către soliști, cor și orchestră, iar în cadrul repetiției generale orchestra s-a oprit de mai multe ori, acuzându-l pe dirijor că nu cunoștea partitura.

Instrumentiștii i-au transmis managerului interimar al Operei Naționale din Iași că nu pot lucra cu dirijorul brazilian, iar în locul lui a fost chemat un dirijor consacrat din România – Adrian Morar, de la Opera Națională Cluj-Napoca.

Conducerea Operei a precizat că dirijorul brazilian a fost invitat în urma recomandărilor „unor cunoscători ai domeniului muzical”.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri