Centru de Informare de peste 500.000 de lei, în Poiana Braşov

Centru de Informare de peste 500.000 de lei, în Poiana Braşov
Un Centru de informare şi promovare turistică, în valoare de peste 500.000 de lei, va fi construit în Poiana Braşov. Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, iar primarul Braşovului, George Scripcaru, a semnat, la sfârşitul săptămânii trecute, contractul de finanţare pentru construirea acestuia.
”Mă bucur că, după atâta timp de aşteptare, am reuşit să semnăm contractul de finanţare pentru Centrul de Informare Turistică, un obiectiv important pentru implementarea strategiei noastre de dezvoltare a turismului. Acest centru va asigura informarea turiştilor şi promovarea Braşovului şi Poienii Braşov, în cadrul reţelei naţionale de centre de informare turistică (...). Dar trebuie să înţeleagă toată lumea, inclusiv cei din domeniul hotelier, că nu poţi să faci turism la standarde europene, doar cu ce îţi oferă natura sau ţi-au lăsat înaintaşii”, a declarat primarul George Scripcaru, informează Vocea Trabnsilvaniei.
Astfel, turiştii vor avea acces la servicii şi pachete de programe specifice – oferte proprii, trasee turistice existente; materiale de promovare şi informative – hărţi, pliante, broşuri, CD –uri, informaţii despre obiective turistice naturale, cultural istorice, posibilităţi de cazare şi servirea mesei, restaurante, structuri de primire – hoteluri, moteluri, pensiuni, vile, campinguri, precum şi o bază de date computerizată în care se pot găsi orice informaţii legate de zona turistică a Braşovului.
Valoarea totală a proiectului este de 542.834 lei, din care valoarea asistenţei financiare nerambursabile este de 488.795 lei, iar contribuţia proprie a Municipiului Braşov la cheltuielile eligibile ale proiectului reprezintă 2% din valoarea acestora.
Mai multe pe Vocea Transilvaniei.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














