Se strânge lațul în jurul foștilor baroni de Constanța

Se strânge lațul în jurul foștilor baroni de Constanța
Dosarul Retrocedărilor, în care sunt judecați Radu Mazăre și Nicușor Constantinescu, se apropie de final. Pledoariile finale ale avocaţilor au loc astăzi şi miercuri. Săptămâna trecută, procurorii DNA au cerut pedeapsa maximă pentru cei doi inclulpați. Aceștia sunt acuzați că au prejudiciat bugetul de stat cu mai multe zeci de milioane de euro.
Primarul Radu Mazăre a fost trimis în judecată de DNA în 28 octombrie 2008, alături de 36 de persoane, între care foşti şi actuali funcţionari din Primăria Constanţa şi Oficiul de Cadastru, mandatari şi notari publici, în dosarul privind atribuirea nelegală a unor întinse suprafeţe de teren intravilan din municipiul Constanţa, Mamaia, plajă şi faleză.
Prejudiciul în această cauză a fost estimat de DNA la aproximativ 114 milioane de euro, din care 77,77 milioane de euro reprezintă prejudiciu în dauna statului şi 36,16 milioane de euro prejudiciu în dauna municipiului Constanţa.
Citește și:
- 14:28 - Românul care a pus pe jar autoritățile americane și-a primit pedeapsa. I-a trimis amenințări cu bombe lui Joe Biden și multor congresmeni
- 14:09 - Descoperire șocantă în Ilfov. Militar găsit mort la câteva zile după ce fusese dat dispărut
- 14:04 - Accident cu o autospecială a Poliției Locale în București. Un polițist a ajuns la spital după ce a intrat cu mașina în lucrările de pe linia de tramvai
- 14:03 - Amendă de 30.000 de lei pentru un tânăr prins că arunca ilegal deșeuri în Arad. Mașina, confiscată pe loc
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














