Actual· 1 min citire

Adolescent condamnat după ce și-a ucis bunica. Minorul atacat-o fără milă

minor arestat

minor arestat

Publicat8 mai 2026, 10:38
SursăRealitatea PLUS

Adolescentul de 16 ani din Târgu Jiu care și-a ucis bunica a fost condamnat la trei ani și opt luni într-un centru de detenție. Crima a avut loc vara trecută, iar totul s-a întâmplat în timpul unui conflict spontan izbucnit între tânăr și părinții săi. Detalii cu un puternic impact emoțional, care pot afecta în special minorii.

Minorul care și-a omorât bunica, internat în centru de detenție

Într-un moment de furie oarbă, minorul a pus mâna pe cuțit și a vrut să își atace tatăl.

Femeia de 62 de ani a intervenit între cei doi și a încercat să-l liniștească pe băiat.

Moment în care a fost înjunghiată mortal de către nepotul ei. Anchetatorii spun că tânărul nu era la primul episod violent.

Cu câteva luni înainte, adolescentul fusese trimis în judecată după ce și-a înjunghiat un coleg de liceu. Decizia instanței nu este definitivă și poate fi atacată.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual