Ultimele Stiri· 1 min citire

Boa de nisip, cel mai rar sarpe din Romania, gasit in Lunca Dunarii dupa 80 de ani

Boa de nisip, cel mai rar sarpe din Romania, gasit in Lunca Dunarii dupa 80 de ani

Publicat15 sept. 2014, 21:16
SursăZiua de Constanta

Cercetatorii au gasit 10 exemplare din specia boa de nisip in Lunca Dunarii. Descoperirea este extraordinara, avand an vedere ca ultimul sarpe din specia aceasta a fost gasit in viata, pe teritoriul Romaniei, in urma cu 80 de ani. Anuntul a fost facut de Societatea Ornitologica Romana SOR , dupa ce un locuitor din Lunca Dunarii i a semnalat aparitia pe pagina de Facebook. Acesta a fost indrumat catre herpetologi, care au mers sa investigheze observatia, informeaza Mediafax. Printre cele zece exe ... Citește mai departe...

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri