Primele reacții din PSD după declarația ofensatoare a lui Bădălău

Friday, 29 November 2019, 21:03 Sursă: Realitatea.NET

Declarațiile jignitoare la adresa românilor din afara țării făcute vineri de Niculae Bădălău au stârnit revoltă și în PSD,nu doar în rândul opiniei publice.

Adaugă părerea ta

Primul care a reacționat a fost parlamentarul PSD - Florin Manole. El consideră că Niculae Bădălău trebuie să facă un pas în spate după declarațiile la adresa românilor din Diaspora.

„Eu cred că domnul Bădălău trebuie să facă un pas în spate. Mama mea lucrează în străinătate, face parte din Diaspora. E foarte serioasă și regretabilă declarația. Sunt foarte emoționat, nu știu cum să mă exprim.

Nu e cazul ca „fetele alea" să primească acele cuvinte din partea lui Bădălău. Nu trebuie să facă un pas în spate, ci mai mulți pași în spate", a spus, vineri, deputatul Florin Manole.

Și Victor Negrescu a reacționat după afirmațiile făcute de Niculae Bădălău despre Diaspora. Fostul ministru delegat pentru Afaceri Europene deplânge „orice exprimare nefericită privind românii din afara țării” și garantează că PSD e conștient de importanța diasporei românești.

„Ca social democrat care a trăit aproape 9 ani în străinătate deplâng orice exprimare nefericită privind românii din afara țării și sunt convins că, la nivelul Partidului Social Democrat, suntem constienți de importanța diasporei românești. Diaspora este formată din familia noastră, din prietenii noștri, din oameni care ne fac cinste peste tot în lume.

Fapt pentru care am susținut crearea unui minister de resort, finanțarea educației în limba română în afara țării, alocarea de fonduri pentru sprijinirea reîntoarcerii acasă, creșterea numărului de secții și a zilelor de vot, și sunt convins că tot stânga românească va fi cea care va găsi cele mai bune soluții pe viitor. Împreună cu colegii din Partidul Social Democrat vom lucra pentru a recâștiga încrederea diasporei și dezvolta legăturile cu România”, a spus Victor Negrescu.

 
 

„Ca social democrat care a trăit aproape 9 ani în străinătate deplâng orice exprimare nefericită privind românii din afara țării și sunt convins că, la nivelul Partidului Social Democrat, suntem constienți de importanța diasporei românești. Diaspora este formată din familia noastră, din prietenii noștri, din oameni care ne fac cinste peste tot în lume.

Fapt pentru care am susținut crearea unui minister de resort, finanțarea educației în limba română în afara țării, alocarea de fonduri pentru sprijinirea reîntoarcerii acasă, creșterea numărului de secții și a zilelor de vot, și sunt convins că tot stânga românească va fi cea care va găsi cele mai bune soluții pe viitor. Împreună cu colegii din Partidul Social Democrat vom lucra pentru a recâștiga încrederea diasporei și dezvolta legăturile cu România”, a spus Victor Negrescu

Comentarii Existente
2019-11-29 21:09:52
Dinca Vasile

Pe cei din diaspora ii doare n cot de Romania! Ei platesc taxe altor state!! Sa voteze acolo unde muncesc si platesc taxe!!

2019-11-29 21:20:09
Mircea

Cine nu traieste in Braila, Galati, Constanta,Giurgiu,Brasov, Slatina, Arad,Valea Jiului,Oradea etc . nu are habar de fenomenul prostitutiei. Sunt cazuri in care barbatii sunt pestii propriilor neveste. Ce credeti ca in Spania sau Italia capsunarii au chef de munca pe 1600 euro? Pai cu nevasta si o verisoara produce cel putin 10.000 pe luna lejer. Din capsuni si spalat la cur babe si mosi nu se fac case si masini noi...

2019-11-29 21:25:35
Alo, tov. Dinca,

daca taceai, filozof ramaneai! Dar de cele 4 mld euro pe care acesti romani le trimit in tara ai uitat. Stii ce inseamna asta? Peste 400 mii de Dacii exportate. Vezi ca esti Badalau? Adica prost...

2019-11-29 21:43:29
Un om cu duflet

Sunteti penibili prosti si nu vreau sa continui acesti oameni trimit bani acasa sustin economia sau dus pentru un trai mai bun nau plecat de bine siau lasat rude si copii aici psdisti uitati ca au distrus toate fabricile cum arata judetul giurgiu dupa 30 de ani pod cazut pe calea ferata veneau saraci in bucuresti la munca cu trenu acum microbuzul 20lei dus 20lei intors este saracie mare in giurgiu

2019-11-29 21:43:54
Un om cu duflet

Sunteti penibili prosti si nu vreau sa continui acesti oameni trimit bani acasa sustin economia sau dus pentru un trai mai bun nau plecat de bine siau lasat rude si copii aici psdisti uitati ca au distrus toate fabricile cum arata judetul giurgiu dupa 30 de ani pod cazut pe calea ferata veneau saraci in bucuresti la munca cu trenu acum microbuzul 20lei dus 20lei intors este saracie mare in giurgiu

2019-11-29 22:22:39
Paine si circ in Romanica

Ce are sula cu prefectura? Statistica la nivelul UE anul 2018 privind prostitutia arata clar 70% prostituate sunt romance!!! A gresit oare UE? Bre, 70% nu 7%!!! Tind sa-i dau dreptate Badalaului, 2-3 milioane de curve si pesti tot sunt peste granita, daca mai iei la mana si comunele tiganesti dupa casele construite, se apropie de adevar. Apoi treaba asta cu libera circulatie in UE este mana cereasca pentru Romania privitor la rata infractionalitatii care a scazut considerabil. Vizitati Institutul National de Statistica pentru detalii. Pe undeva este un echilibru, UE ciordeste din Romania prin supermarcheturi, energie, sistemul bancar, iar noi ciordim UE prin curve,pesti,hoti,talhari etc. Concluzia este ca Badalaul are ceva date dar l-a luat gura pe dinainte.

2019-11-30 11:28:15
borfasi

Se poate constata ce stiam toti mai demult ,si anume ca psd se ocupa si cu prostitutia si acesti tigani trimit romance sa le produca bani prin prostitutie. In Romania este o gasca mare de psd-isti care au ingenuncheat tara si s-au imbogatit din orice.

2019-11-30 11:56:49
DiasPOOLA

Badalau este prea bland in afirmatiile sale. Adevarul este mult mai crud. Toti stim ce fac romanasii nostri afara dar suntem atat de ipocriti incat preferam sa ne credem cei mai tari din curtea scolii. Mai cititi si cate un ziar sau revista din afara si va lamuriti.

2019-11-30 12:42:52
Un om cu suflet

Romanii un popor indulgent cu astfel de specimene.cine esti tu sa jignesti atatia oameni.ce realizari ai la nivel politic? Toti romanii sunt curve la parerea acestui individ auzi 5 milioane de romani 700 de mii lucreza restul fac sex fata de greci sau ucrainieni suntem foarte cuminti.cred ca ori ce familie are o asa zisa curva plecata la munca afara la aprecierea acestui domn senator ales de prostituatii romaniei.intrebare de populatia judetului giurgiu oare ce parere are?

2019-11-30 12:52:07
Un om cu suflet

A uitat la congresul tsd cand scotea mucii din nas se uita la ei si ai stergea de guler vedeti imagini cu domnul respectabil si corect .Las vedea ambasador in diaspora reprezentand aceea clasa despre care vorbeste.

Alte articole din: Ultimele Stiri