Advertising
Advertising
Legea salarizării, la sertar. România ar putea pierde 700 de milioane de euro din PNRR. Sindicatele pregătesc greva

FOTO: Arhivă
Scris deRealitatea.NET
Publicat24 iun. 2026, 17:06
SursăRealitatea PLUS
Restanțele guvernării Bolojan ajung pe masa viitorului Executiv. România mai are la dispoziție doar două săptămâni pentru a modifica și adopta legea salarizării pentru a nu pierde banii din PNRR. Angajații din mai multe domenii-cheie susțin că noile grile generează pierderi uriașe. De exemplu, în sănătate veniturile scad cu mii de lei, iar profesorii pierd între 200 și 800 de lei, motiv pentru care sindicatele se pregătesc de grevă.
Citește și
- 16:24Alertă ANAF pentru românii cu venituri din afara țării: Ce trebuie să schimbi urgent în Declarația Unică
- 15:54Prețul pentru Grand Theft Auto VI, anunțat oficial. Precomenzile încep la miezul nopții
- 14:41Se schimbă vârsta de pensionare de la 1 iulie. Cine sunt românii care vor munci mai mult înainte să iasă la pensie
- 14:16Cifrele care îi sperie pe pensionari: câți bani au pierdut, de fapt, după guvernarea Bolojan
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























