Trump va participa la summitul G7 din Franța, care va avea loc în iunie

Trump
Președintele american Donald Trump va participa la summitul G7 din Franța, programat între 15 și 17 iunie, a declarat marți pentru AFP un oficial de la Casa Albă.
Liderii grupului cu economii avansate, reunind Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit și Statele Unite, urmează să se întâlnească în stațiunea Evian, la poalele Alpilor.
Atmosfera se anunță tensionată între miliardarul republican și unii dintre șefii de stat și de guvern așteptați în Franța, împotriva cărora acesta a lansat numeroase ofensive comerciale și diplomatice.
Războiul din Iran este o sursă suplimentară de tensiuni între Donald Trump și ceilalți lideri ai G7, cărora președintele american le reproșează că nu au susținut ofensiva militară americană ori că nu s-au implicat pentru a redeschide Strâmtoarea Ormuz.
Citește și:
- 23:36 - Kelemen Hunor: „Nu putem doborî nicio dronă, deși intră peste noi”
- 23:32 - Kelemen Hunor, avertisment dur: „Dacă îl alegi pe Tomac, îl alegi pe Băsescu. Acest guvern este o invenție românească, un monstru când aprinzi lumina”
- 23:07 - Incendiu în apropierea unei pensiuni din Sulina. Pompierii au intervenit cu ambarcațiuni pentru stingerea focului
- 22:44 - Tomac ordonă audit de urgență la companiile de stat pe pierdere: „Vor fi decizii radicale”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














