Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală și spălare de bani

Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală și spălare de bani
Miercuri dimineață, polițiștii din Prahova efectuează 4 percheziții la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane bănuite de infracțiuni economice. Mai multe persoane vor fi aduse la sediul poliției pentru audieri. Prejudiciul se ridică la aproape 14 milioane lei.
La data de 12 iulie, polițiștii de investigare a criminalității economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, împreună cu procurori ai Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, efectuează 4 percheziții la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane bănuite de evaziune fiscală și spălare de bani.
Perchezițiile au loc în municipiul București și în județul Ilfov.
Din cercetări au rezultat indicii că, în perioada 2010 - 2015, persoanele bănuite ar fi creat un circuit fiscal fictiv, prin intermediul a 13 societăți comerciale, având ca scop sustragerea de la plata impozitelor și taxelor datorate bugetului de stat în vederea obținerii unor beneficii materiale.
În baza facturilor fictive de achiziții emise de firme, persoanele bănuite ar fi dedus în mod nelegal TVA și s-ar fi sustras de la plata impozitului pe profit, bugetul de stat fiind prejudiciat cu 13.818.177 de lei.
Ulterior, prin intermediul societăților, au fost spălate diverse sume de bani prin efectuarea mai multor operațiuni financiare, constând în transferuri bancare, urmate de retrageri imediate.
Mai multe persoane vor fi aduse la sediul poliției pentru audieri.
Citește și:
- 23:43 - Doi copii, la un pas de moarte după ce au intrat în râul Ialomița pentru a recupera o minge. Au fost salvați la timp de polițiști
- 23:00 - Incendiu de proporții într-o gospodărie din județul Suceava. Flăcările amenință o pădure din zonă-VIDEO
- 22:29 - Filmul inspirat din drama copiilor separați cu forța de stat. Eșecul progresismului dus la extrem, ce vrea să arate regizorul Cristian Mungiu-VIDEO
- 21:59 - Incident șocant în județul Buzău. Un copil de patru ani a fost ucis de un câine de pază
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














