Ultimele Stiri· 1 min citire

S-a aprins flacăra pentru Olimpiada de iarnă

S-a aprins flacăra pentru Olimpiada de iarnă

S-a aprins flacăra pentru Olimpiada de iarnă

Publicat22 oct. 2009, 16:01
Actualizat23 oct. 2009, 00:20
SursăRealitatea TV

Torţa şi-a început joi drumul către Vancouver, gazda Jocurilor din 2010.

Flacăra olimpică pentru jocurile de Iarnă din 2010 ce vor avea loc la Vancouver a fost aprinsă joi, în Grecia.

Ceremonia a avut loc într-un sanctuar antic, în apropiere de templul Herei. 21 de actriţe care imită vechile ritualuri ale preoteselor l-au chemat pe zeul Apollo să aprindă flacăra. Aceasta, aprinsă de la căldura soarelui, va fi purtată pe teritoriul Greciei timp de opt zile, iar apoi va fi trimisă cu avionul în Canada.

Primul purtător oficial al flăcării va fi Vassilis Dimitriadis, skior de slalom uriaş care a participat la trei olimpiade. În Canada, flacăra va fi purtată timp de 106 zile.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri