Coronavirus - România: 1452 de cazuri confirmate

Cozmin Gușă: Președintele dorește desființarea PSD-ului

Saturday, 08 February 2020, 09:43 Sursă: Realitatea.net

Cozmin Gușă susține că președintele Klaus Iohannis are un singur scop: desființarea PSD.

"Nu vă amăgiți cu moțiunea de cenzură care a trecut,  poate rămâne doar un foc de paie și o bucurie scurtă. O să-și continue Klaus Iohannis marșul ăsta în interiorul pre-campaniei și al campaniei electorale cu un singur azimut, la care nu renunță, care este neconstituțional, și abia ăsta este motiv de suspendare a lui Klaus Iohannis, nu faptul că face joc politic. El dorește desființarea unui partid, partidul nostru, o spune și o recunoaște", a declarat Cozmin Guşă.

Despre acțiunile liberalilor a vorbit și președintele PSD Bistrița, Radu Moldovan: "Într-o noapte, ca băieții buni, că ei sunt băieți buni, au dat o ordonanță care a stabilit parlamentare anticipate înainte de a cădea guvernul. Au făcut modificari grosolane, neconstituționale, la desfășurarea unui proces electoral viitor, care eu sper sa aibă loc la termen."

Dâncu vrea oameni noi în PSD

Social-democrații din Bistrița se pregătesc și pentru Congresul PSD de la sfârșitul lunii acesteia. Ei au decis să îl propună pe Vasile Dâncu pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Naţional al PSD.

"Punem în politică sufletul și mintea și primim în schimb tot ce e mai urât, trădare și tot ce ține de partea urâtă. Resursa de partid a fost răspândită în ultimii ani în toate felurile, toți președinții au fost dați afară din partid. Astăzi nu a mai rămas decât Ion Iliiescu, și el retras. Trebuie să vedem cum să aducem oameni noi la partid", a declarat Vasile Dâncu.

În aceste zile, în filialele PSD au loc alegeri interne. Marian Oprişan a fost reconfirmat în fruntea PSD Vrancea, iar Dorel Căprar a fost ales președinte al PSD Arad. Organizația celui din urmă a adoptat și o rezoluție prin care propune, pentru funcția de președinte al PSD, un lider din vestul țării, în ordinea Sorin Grindeanu, Vasile Dâncu sau Radu Moldovan.


Vezi mai multe


Alte articole din: POLITICĂ
Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2020-02-08 10:23:45
Moromete

Desființarea psd ? Nu cred că ceea ce numim azi psd este partid, apoi 80% dintre românii din țară și aproape 100% din cei care au plecat la muncă afară NU MAI VOR psd ! ”Punem in politică mintea și sufletul ””” tare ! Păi la ce vă stă mintea .oameni cu suflet mic..practica arată că încă 20% din români vă mai rabdă. Gusă transformă realitatea tv in secera și ciocanul tv , păcat mai erau oameni de bine in această televiziune ..mai au puțin și-i vedem alături de ciuvică, badea si gâdea , foști oameni de presă liberă. ADIO BOLȘEVICILOR ! ADIO !!

2020-02-08 10:34:11
Constantin Gadea

BANDA POLITICA A LUI DRAGNEA SI TARICEANU TREBUIE JUDECATA .A existat o banda politica a lui Dragnea si Tariceanu, pe care eu o notez BDT, unde BDT= ( Dragnea, Tariceanu, Carmen Dan, Vosganian, Viorica Dancila, Codrin Stefanescu, Valcov, Teodorovici, Iordache, Nicolicea, Serban Nicolae, Catalin Radulescu, Tudorel Toader, Olguta Vasilescu, Corlatean, Melescanu, Victor Ciorbea si Valer Dorneanu ), care a desfasurat o activitate politica antistatala neintrerupta, de-a lungul anilor 2017, 2018 si 2019. In mod practic, BDT a desfasurat o activitate pucista zilnica, in numele partidului PSD condus de Dragnea si in numele partidului ALDE condus de Tariceanu, PSD+ALDE detinand majoritatea in Parlament. Se poate dovedi ca: 1) Banda BDT s-a straduit , trei ani la rand, sa scoata Romania din UE si din NATO, vizand probabil sa duca tara in bratele Rusiei. 2) Se poate dovedi ca megaescrocul Liviu Dragnea, care a pagubit tara si UE cu sute de milioane de euro, ( in dosare penale multiple,

2020-02-08 10:35:48
Constantin Gadea

PSD SI UDMR SUNT PARTIDE FATIS ANTIROMANESTI. Lucrurile stau in felul urmator: Rusia, inainte de Petru Cel Mare, nici nu avea iesire la Marea Neagra, iar ulterior, in cadrul URSS, stapanea in intregime Marea Neagra, pe care o socotea de drept un lac rusesc. Dupa dezmembrarea URSS din 1991, pretentiile Moscovei devin inacceptabile pentru NATO si pentru toate tarile puternic militarizate, Turcia fiind cea mai puternic deranjata. Si, pentru asigurarea flancului sudic al Rusiei, Putin l-a sedus pe Erdogan sa scoata Turcia din NATO si sa stapaneasca impreuna Marea Neagra, cu perspective pentru Turcia de a deveni din nou un imperiu. Cu Budapesta, Putin s-a inteles demult: Rusia asigurand Ungaria ca sprijina in mod foarte hotarat ca Ardealul sa se intoarca in stapanirea Ungariei, cand conjunctura internationala va permite acest lucru. PSD si UDMR sunt doua partide antiromanesti deosebit de periculoase, care actioneaza neintrerupt de trezeci de ani, in concordanta cu planul diabolic al lui Put

2020-02-08 12:23:46
johnneil

Acest partid nici nu trebuia sa existe.

2020-02-08 12:32:07
Costel

Votul nostru este cel mai bun comentariu.

2020-02-08 12:37:49
Mircea

Huooooooooooo comunistuleeee !!!! 'Telectuale cu aere de mimoză !!!!!!! Huoooooooooooo ciuma roșie !!!!

2020-02-08 13:34:08
Hamilton

Dorința unui prost cu ifose de dictator.

2020-02-08 16:10:20
Psd e o adunatura de banditi analfabeti ...

Care au jefuit, tradat si sabotat tara si poporul si continua sa o faca. Gasca ciordeilor au impus si promovat in structurile statului nepotismul, incompetenta, coruptia, hotia, tradarea, sabotajul, ... au impus dezmenbrarea legislatiei, a justitiei si structurilor statului ... au creat si mentinut structuri inutile, incompetente, sifonatoare de fonduri publice prin persoane angajate sifonatoare de salarii sibpensii imense ... au deturnat fonduri si au indatorat tara si urmatoarele generatii ... au gonit milioane de romani ... au parazitat si distrus afaceri ... au distrus locuri de munca reale, performante, pentru a crea slugarnicie si coruptie ... banda de ciordei inapoiata demoleaza totul in jur !!!

2020-02-08 16:48:13
Tache N

Gușatule ești cam prost...informat.

2020-02-08 19:03:46
Gurzu Mihai

Grupul infracțional organizat iohanis-orban lucrează la scoaterea PSD în afara legii.

2020-02-08 20:48:22
Adrian

Si de ce nu este ideea lui iohannis buna? Asa este cel mai bine. Fara PSD. Fara comunisti vopsiti in democrati. De fapt asa esti si tu Gusa. Cred ca regreti ca te-ai deconspirat pe finalul actiunilor lui Dragrnea. PSD-ul intruchipeaza tot ce e mai rau pentru Romania. Au demonstrat-o 30 ani. Spune-mi 3 lucruri bune facute cu cap de PSD? ... Niu ai de unde!, ca dupa ce stringi tot ce au facut astia ramine doar ... cenusa. La gunoi cu voi si o sa traim mai curat si cu siguranta mai bine!

2020-02-09 10:51:44
O tară de români verzi ,băieti ,sunteti pe val

Hoo,hoo.blogisti ,opriți-vă din urare ,precum colindătorii de Anul Nou!O tară e formată din compradori/adică români ca găinațul de gâscă , verzi/,multinaționalele ,care transferă 1000 de miliarde din câstig ,si restul ,ca mine,ca frate-meu si ca păstorul Marcel,care ne dorim ... si nu stim cum.PSD are baza in pătura lucrativă a populatiei,care nu are nici televiziuni,să ii suțină,nici trubaduri ,ca Rares Bogdan , sa răgnească la microfoane costisitoare si ele ,,nici ziaristi deontologi,plătiți cu bucata.Topârceanu are o poezie „Când se ia căte-o măsura /Lume-njură /Pe agentul comunal/Ce ai ,bă,cu noi ,pentru ce să dăm cu var ?/Asa și cu voi ,aveti glas,cântați ,nouă ne-a rămas doar blestemele.Nu vedeti PNL,nu are o ideie nouă,ci doar sa demoleze ,să facă pe plac la USR.Susțin că nu sunt bani de pensii,dar de ce nu faceti bani,patrioților?Nu stiți germana atunci -Raus !

Alte articole din: POLITICĂ