PSD declanșează atacul la Guvernul Orban. Ciolacu: "Sesizăm Curtea Constituțională"

Saturday, 14 December 2019, 14:11 Sursă: Realitatea.NET

Autor: Realitatea.NET

Marcel Ciolacu, liderul interimar al PSD și președintele Camerei Deputaților, a anunţat că PSD va sesiza, luni, Curtea Constituţională asupra proiectelor pe care şi-a asumat răspunderea Guvernul Orban, anume modificarea legilor justiţiei şi abrogarea OUG 51 privind transporturile.

Marcel Ciolacu a afirmat la Realitatea PLUS că Biroul Permanent Naţional al PSD se va reuni luni, de la ora 10:00, pentru a aproba sesizarea celor două acte normative la CCR şi pentru a decide strategia în cazul în care Executivul îşi asumă răspunderea pe abrogarea unor prevederi din OUG 114 şi Legea bugetului pe anul 2020.

"Facem acest lucru pentru ca este un conflict constitutional. Asa consideram noi. Sa vedem decizia CCR dupa ce vom depune cele doua sesizari. Ele sunt pregatite si le vom prezenta luni, la ora 10:00, in Biroul Politic si tot luni le vom depune. Consideram ca este un abuz. A existat un referendum in Romania, care a spus foarte clar ca niciun Guvern sa nu mai dea Ordonante sau sa isi asume raspunderea pe Legile Justitiei.

Ele trebuie dezbatute transparent si corect in Parlamentul Romaniei. Acum, in Parlament exista o alta majoritate, deci nu inteleg scopul de a ocoli Parlamentul", a spus Marcel Ciolacu la Realitatea PLUS.

Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2019-12-14 16:30:09
Theodor

Psd e in cadere libera Ciolacul de salvare e dezumflat

2019-12-14 16:46:14
borfasi

Da ,dar Ciolacul de salvare apeleaza la alt ciolac de salvare CCR acest cuib de infractori ai lui Dragnea .Pana nu va fi lichidat acest grup de infractori ccr nu reusesc nimic noii guvernanti.

2019-12-14 17:30:40
Paine si circ in Romanica

Copilasi dragalasi, nu ataca nimeni pe nimeni. Pur si simplu se aplica tactica patentata de 3 ani de catre Santa Klaus. A demonstrat ca functioneaza, acum sa vedem daca functioneaza invers, ce mare lucru. E Democratie si ati vrut-o toti, ba chiar Ciolanis a aduzat-o pana la epuizare...

2019-12-14 19:05:31
...roata

Asa, si?! Daca CCR spune ca, in cazul asumarii aveti la dispozitie 3 zile pentru motiune de cenzura? Ce veti face??? Ca acum, faceti joc de glezne... :))) Hai, curaj!

2019-12-15 07:06:56
Pai bre, nu fuse un referendum sa fiti "300"?

A, pai nu te "leaga"(binding), vezi ce noroc ca dinca ala vechi nu mai e?

2019-12-15 08:12:45
Din ciclul

Așa înțeleg comuniștii sa facă "opoziție constructiva".Tatucu vostru va învăța să faceți una și voi faceți alta?

2019-12-15 08:55:10
Mircea

Se intoarce roata in viatza mereu. Iohanis a facut opozitie incalcamd constitutia care oricum nu cred ca mai are nici o valoare daca exista tratamente preferentiale, acum opozitia face acelasi lucru si este numita "comunistii" , prin deductie logica , daca cineva mai stie ce inseamna logica si coerenta, Iohamis este " comunist" inrait la cate sesizari a facut la CCR. Practic la orice. Acum presiunea s-a mutat pe el si partudul lui, ei sunt la butoane, ei trebuie sa se descurce.

Alte articole din: Ultimele Stiri