Justitie· 1 min citire

Cherecheș, manevre ca să scape de pușcărie. Ce plan are primarul penal care a dat bir cu fugiții?

Cherecheș, manevre ca să scape de pușcărie. Ce plan are primarul penal care a dat bir cu fugiții?

Cherecheș, manevre ca să scape de pușcărie. Ce plan are primarul penal care a dat bir cu fugiții?

Publicat5 apr. 2024, 14:27
Actualizat5 apr. 2024, 14:28
SursăRealitatea net

Primarul fugar Cătălin Cherecheș, ar putea scăpa de condamnarea la 5 ani de închisoare pentru luare de mită. Curtea de Apel Cluj i-a admis fostului edil contestația în anulare împotriva deciziei de condamnare.

Cherecheș a fost audiat vineri prin videoconferință de către judecătorii Curții de Apel Cluj, iar aceștia au decis că există motive temeinice pentru a se admite contestația în anulare. Cherecheș a inocat faptul că judecătoarea care l-a condamnat nu ar fi compatibilă, având în vedere că mama acesteia a fost implicată în denunțul făcut de socrii fostului edil.

Fostul edil din Baia Mare le-a mai spus magistrașilor că a fost condamnat pe niște infracțiuni deja prescrise la momentul la care s-a luat decizia definitivă, potrivit Realitatea Plus.

Judecătorii au decis să admită în principiu contestația în anulare, urmând ca decizia definitivă să fie luată pe 18 aprilie.

Înalta Curte refuză încercarea lui Cherecheș de strămutare a dosarului. Edilul fugar rămâne în spatele gratiilorBaronul fugar Cătălin Cherecheș a dat România în judecată la CEDOCherecheș face greva foamei la Rahova! Primarul fugar e nemulțumit de condițiile din pușcărie

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Justitie