Advertising
Advertising
Ministrul Energiei s-a dat de gol. Prețul energiei în Republica Moldova este mai mic pentru că guvernul de la Chișinău își protejează mai bine cetățenii

Românii plătesc printre cele mai mari tarife la energie din Europa
Scris deRealitatea.NET
Publicat4 sept. 2025, 15:01
Actualizat4 sept. 2025, 15:14
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, respinge speculațiile potrivit cărora România ar vinde energie electrică la prețuri mult mai mici sau chiar gratuit către Republica Moldova. Citând date din sistemul energetic, acesta a afirmat că, în ultimele două luni, România a vândut energie la un preț mai ridicat decât cel de import. În același context, ministrul a dezvăluit că guvernul de la Chișinău, în ciuda dificultăților economice cu care se confruntă, a menținut mecanismele de protecție socială pentru consumatori și nu aplică TVA la energie.
Citește și
- 20:59Infrastructură majoră pentru Capitală: Au fost semnate contractele pentru PUZ-urile Drumurilor Radiale 9 și 10
- 20:06Plafonarea prețurilor la alimente de bază în 2026: Lista completă a celor 17 produse cu adaos comercial blocat până la 31 decembrie
- 18:27Verdict de la Bruxelles: România nu îndeplinește criteriile pentru trecerea la moneda euro
- 17:06Legea salarizării, la sertar. România ar putea pierde 700 de milioane de euro din PNRR. Sindicatele pregătesc greva
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























