Pe cine vede George Simion la Palatul Victoria: Se numără printre posibilele soluţii pentru depăşirea crizei

George Simion / Foto: Inquam Photos
George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidențiale din luna mai a acestui an, a declarat, într-un interviu, că numirea lui Călin Georgescu în funcția de premier în scenariul în care ajunge președinte este una din soluțiile pentru depășirea crizei.
"Eu cred că preşedintele ţării are pârghii enorme. De exemplu, poate numi judecători la Curtea Constituţională, poate propune românilor o modificare a Constituţiei acolo unde avem obstacole, poate împiedica şefii serviciilor secrete să fie implicate în lupta politică şi în anularea alegerilor.
Deci cred că e un pas spre revenirea la democraţie prezenţa mea la Cotroceni care nu este pe persoană fizică, ci este din partea unei mişcări suveraniste create de domnul Călin Georgescu, Mişcarea România pe primul loc, care în cele din urmă, prin votul românilor, va reuşi să conducă România şi la Palatul Cotroceni, şi la Palatul Victoria", a spus Gorge Simion, într-un interviu acordat News.ro.
Întrebat dacă ia în calcul să-l numească, dacă ajunge preşedinte, pe Călin Georgescu premier, președintele AUR a declarat: "V-am spus, se numără printre posibilele soluţii pentru depăşirea crizei acesteia în care ne aflăm. Da, este una dintre soluţiile pe care vom merge. Rămâne de văzut în situaţia de după 4 mai sau, eventual, după 18 mai."
MATERIAL PUBLICITAR POLITIC
Partidul Alianța pentru Unirea Românilor, Email: info@partidulaur.ro, Adresă: com. Tunari, sat Tunari, str. Geneva, nr. 20, parter, ap. 1, jud. Ilfov
CMF: 31250007, CPP A0B0C1D1E1
Citește și:
- 09:18 - A început să-l doară piciorul în avion. Ce i-au spus medicii
- 08:42 - Ghid AEP pentru alegători. Cum se votează corect la scrutinul din 7 decembrie 2025
- 08:41 - Anca Alexandrescu: "Îi voi demasca pe toți cei care fură de la Primăria Capitalei". Ce spune despre mandatul lui Nicușor Dan
- 16:24 - Curtea de Apel București a respins cererea de anulare a alegerilor pentru Primăria Capitalei și menține calendarul stabilit inițial de Guvern
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













