PG EA]România ar putea intra din nou în conflict cu autorităţile de la Bruxelles. Preţul gazelor ar putea atrage nemulţumirea Comisiei Europene.
OFF
| [00:20]
Comisarul european, Leonard Orban a declarat că, dacă preţul de producţie al gazelor ar fi în România mai mare decât cel de vânzare, aceasta ar însemna că există o subvenţie din partea statului. În acest caz, Comisia Europeană ar putea declanşa procedura de încălcare a Tratatului. Important pentru europeni este ca preţul de facturare să fie mai mare decât cel de producţie.
TEXT MONTAJ
| [00:22]
SINCRON: LEONARD ORBAN - comisar european
SINCRON MONTAT PT 18!!!!!!
19:02 + 19:30 În condiţiile în care preţul gazelor este mai mic ca preţul de producţie nu numai că firmele înregistrează pierderi, dar se şi subvenţionează indirect - ajutor de stat. Din acest punct de vedere este o problemă serioasă şi se poate analiza procedura de încălcare a Tratatului, dacă preţul e mai mic decât costul de producţie
ILUSTRATII
| [00:01]
arhivă externă 305: 0.0020
BURTIERE
AMENINŢAŢI DE UE
1
Comisarul european Leonard Orban:
Gazele nu trebuie subvenţionate
2
Există riscul de declanşare a
procedurii de încălcare a Tratatului
3
LEONARD ORBAN
comisar european
4