Sute de profesori din toată ţara au ieşit în stradă, nemulţumiţi că nu vor mai primi tichete cadou
Sute de profesori din toată ţara au ieşit în stradă, nemulţumiţi că nu vor mai primi tichete cadou
Decizia guvernului de a nu mai acorda tichete cadou instituţiilor publice i-a scos în stradă săptămâna trecută pe profesori. La Arad, Piteşti şi Constanţa, sute de dascăli au protestat timp de o oră în faţa Prefecturilor. Profesorii au fost nemulţumiţi şi pentru că unii dintre ei au primit deja tichetele, iar apoi li s-a cerut returnarea contravalorii bonurilor.
TEXT MONTAJ
| [00:47]
[shape Constanţa] caseta B 3352
[amb urla 45.38 - 45.48]
[vox 46.57 - 47.02]
Era un ajutor f mare şi avem f mare nevoie, avem copii de crescut şi întreţinut!
[shape Arad] caseta B 3695
[sincron 2.58.39 - 2.58.50] MARIA BURUC, lider SLI Arad
Salariaţii de rit catolic au primit aceste tichete, ortodocşii nu au primit, în plus se încalcă principii ale descentralizării.
În mai multe judeţe, profesorii de la şcolile care au trimis din timp cererile pentru tichetele cadou le-au primit deja.
[shape Deva] caseta B 3299
[vox profa 21.46.35 - 21.46.40] V-aţi gândit ce veţi cumpăra cu cele 3 milioane şi jumătate? Cele necesare sărbătorilor pascale care urmează să vină!
Cei care au primit deja bonusurile au fost anunţaţi să returneze contravaloarea lor. În Bucureşti, sindicatele din învăţământ se pregăteau pentru un miting şi marş de protest faţă de decizia executivului de a nu mai acorda tichete cadou.
Citește și:
- 23:50 - Anchetă în Sibiu: tânără de 23 de ani, acuzată că a efectuat ilegal proceduri estetice timp de cinci ani
- 23:33 - POLITICO: decizia PSD de a se alia cu AUR depășește linia roșie. Se dărâmă sau nu planul europenilor?
- 23:21 - Caz revoltător în Covasna: șofer prins băut, cu doi copii mici transportați în portbagaj
- 23:12 - Nicușor Dan, față în față cu cancelarul federal al Austriei. Discuții cruciale la Summitul Inițiativei celor Trei Mări
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














