Captură uriașă de cartușe pe Aeroportul din Cluj-Napoca. SRI a intervenit rapid

Sursa foto: Poliția de Frontieră
Autorităţile din cadrul Aeroportului Internaţional ”Avram Iancu” Cluj-Napoca au găsit ascunse, într-un bagaj de cală, 152 de cartuşe de calibru 22 mm şi 38 mm. Bagajul este al unui bărbat din Cluj-Napoca, având cetăţenie, română şi americană, care se întorcea din Statele Unite.
Poliţia de Frontieră a anunţat, miercuri, că în 31 octombrie, în jurul orei 11.30, în urma controlului de securitate efectuat asupra unui bagaj de cală de către echipa alcătuită din poliţiştii de frontieră din cadrul PTF Aeroport Cluj-Napoca, specialiştii antitero ai SRI, reprezentanţi din cadrul Direcţiei Generale a Vămilor şi ai societăţii de handeling sosit din direcţia Frankfurt, s-au descoperit 150 de cartuşe calibru 22 de mm, disimulate printre haine, în trei cutii de carton şi două cartuşe calibru 38 de mm, ascunse în mânerul genţii.
„În cadrul primelor verificări efectuate, s-a stabilit faptul că bagajul, care a ajuns din SUA pe Aeroportul din Cluj Napoca via Frankfurt, cu o zi întârziere, aparţine unui cetăţean din Cluj-Napoca, cu dublă cetăţenie româno-americană, care venea din Statele Unite ale Americii”, a arătat Poliţia de Frontieră.
Cele 152 de cartuşe au fost ridicate pentru cercetări, de către poliţişti din cadrul IPJ Cluj – Serviciul Arme, Explozibili, Substanţe Periculoase.
În acest caz, se fac cercetări de către procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă calificată şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.
Citește și:
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
- 22:55 - De la pene de rață până la glande de castor: Ingrediente șocante ascunse în alimentele din magazine. Le mâncăm fără să știm
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














