Articolele din categoria POLITICĂ:

Cine a plătit deplasarea partenerei lui Nicușor Dan în Austria: peste 50.000 de lei, cheltuiți de președinte / Foto: Administrația Prezidențială Exclusiv
Cine a plătit deplasarea partenerei lui Nicușor Dan în Austria: peste 50.000 de lei, cheltuiți de președinte
Sunt controverse uriașe legate de cheltuielile prezidențiale. Nicușor Dan a participat la mai multe vizite oficiale alături de partenera sa si cei doi copii, chiar dacă, în teorie, banii publici acoperă doar costurile președintelui. Într-un raspuns exclusiv pentru Realitatea PLUS, Administrația Prezidențială a spus că Mirabela Grădinaru a făcut parte din delegația oficială. 
Tanczos Barna, despre pachetul doi de măsuri
Tanczos Barna, despre pachetul doi de măsuri: ”Există propunerea de a nu cumula pensia cu salariul, care se va referi şi la militari şi la foşti poliţişti”
Vicepremierul Tanczos Barna a vorbit, miercuri, despre pachetul doi de măsuri fiscale pregătit de Guvern și a subliniat că acesta nu va cuprinde o reformă a pensionării în cazul militarilor şi poliţiştilor. Cu toate acestea, oficialul a admis faptul că există o propunere de a nu cumula pensia cu salariul, care se va referi şi la militari şi la foşti poliţişti, iar aceştia vor trebui să aleagă.
Lacul este golit pentru prima dată, după 50 de ani de la inagurarea barajului
AUR cere explicații ministrului Energiei despre golirea lacului Vidraru. Care sunt costurile operațiunii și cine va fi tras la răspundere dacă apar probleme?
Un deputat AUR îi solicită ministrului Energiei să ofere clarificări urgente cu privire la golirea lacului de acumulare Vidraru, în contextul lucrărilor de retehnologizare aflate în derulare. Parlamentarul atrage atenția asupra discrepanțelor dintre declarațiile actualului ministru, care susține că lucrările vor fi finalizate în 2026 și estimările predecesorului său, Sebastian Burduja, care avansa un termen de șapte ani.
Cum a intrat Bolojan în schema microbuzelor școlare.
Cum a intrat Bolojan în schema microbuzelor școlare. Sume halucinante de bani date de CJ Bihor pe vehiculele supraevaluate
Afacerea microbuzelor școlare la suprapreț este din nou în prim plan. Ministrul Investițiilor, Dragoș Pîslaru, anunță trei anchete după ce achizițiile de microbuze electrice finanțate prin PNRR ajung la prețuri duble sau chiar triple față de cele considerate corecte de Uniunea Europeană. Coincidență sau nu, Ilie Bolojan a urmat același exemplu, chiar anul trecut, pe vremea în care era președinte al Consiliului Județean Bihor. 
Ministerul de Interne, răspuns EXCLUSIV despre anularea alegerilor Exclusiv
Ministerul de Interne, răspuns EXCLUSIV despre alegerile de anul trecut: ”Cătălin Predoiu nu a propus anularea alegerilor”
Ministerul Afacerilor Interne a transmis, marți, într-un răspuns la solicitarea Realitatea PLUS că ministrul Cătălin Predoiu nu a propus anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024 și nu a discutat despre acest subiect. Reprezentanții instituției spun că Predoiu doar a supus atenției CSAT raportul pus la dispoziție de MAI/ DGPI, în conformitate cu procedurile legale.
Sociologul Vladimir Ionaș, despre sondajul care răstoarnă statul din umbră Exclusiv
Sociologul Vladimir Ionaș, despre sondajul care răstoarnă statul din umbră: ”USR își dorește ca alegerile locale să aibă loc mai rapid”
Sociologul Vladimir Ionaș vine cu o analiză despre sondajul momentului. Acesta susține că oricare din primii trei clasați în sondaj are șanse dacă vor avea parte de o campanie bine contruită. Vladimir Ionaș susține însă ca înainte de organizarea unor alegeri, ar trebui mai degrabă rezolvate problemele economice ale României.