Articolele din categoria ACTUAL:

somaj
Aproximativ 600.000 de solicitari de somaj tehnic de la declansarea starii de urgenta si pana in prezent, spune Orban
Premierul Ludovic Orban a anuntat astazi, la finalul vizitei avute la Iasi, ca in prima luna de la declansarea starii de urgenta (16 martie -n.r.) au existat aproximativ 600.000 de solicitări pentru șomajul tehnic, in Romania. "Pentru prima luna, au fost solicitari de aproape 600.000 de persoane care beneficiaza de aceasta indemnizatie tehnica. Asteptam urmatoarele cererei", a spus Orban, mentionand ca in bugetul de sat au fost prevazute sume "pentru cereri si mai mari".
orban
VIDEO Orban, medicilor care pleaca in misiune in Republica Moldova: Reprezentati Romania cu cinste si faceti un lucru extrem de benefic
Prim-ministrul Ludovic Orban şi alţi membri ai Guvernului au fost prezenţi astăzi la Iaşi, unde au participat la îmbarcarea unei echipe formate din 42 de medici şi asistenţi medicali, care au plecat în misiune în Republica Moldova pentru a sprijini personalul medical din această țară împotriva Covid-19. La finalul declaratie sustinute, Orban a anuntat ca Executivul va aproba astazi fondurile necesare donaţiilor medicale pentru Republica Moldova.
Adina Vălean, comisar european pentru transporturi Exclusiv
„Legile puterii”. Comisarul european Adina Vălean NU va susține cererea României. „Nu sunt de acord cu suspendarea returnării banilor pentru zboruri anulate”
Comisarul european pentru transporturi Adina Vălean a vorbit, miercuri, în exclusivitate, la „Legile puterii”, de la Realitatea PLUS, despre ultimele decizii luate de forul comunitar pentru a preîntâmpina efectele economice negative ale pandemiei de coronavirus. Adina Vălean a anunțat și ce va susține în forul european legat de cererea României privind suspendarea returnării banilor pe biletele zborurilor anulate din cauza pandemiei de coronavirus.