Advertising
Advertising
Orașul care își pierde suflul: Cum ajunge Baia de Aramă o localitate fantomă VIDEO

Baia de Aramă, un fost oraș minier, vibrant, acum depopulat. Foto/Captură video
Scris deRealitatea.NET
Publicat16 mai 2026, 08:01
SursăRealitatea PLUS
Prăbușirea industriei a lăsat în urmă o Românie a orașelor care se sting în tăcere, iar Baia de Aramă este imaginea vie a acestui declin. După dispariția fabricilor și a minelor care animau comunitatea, localitatea se golește de tineri, lăsând în urmă străzi pustii și bătrâni măcinați de nostalgie. Aici, liniștea apăsătoare de astăzi a devenit mai grăitoare decât orice statistică demografică.
Citește și
- 16:22Un asteroid uriaș se apropie de Pământ în această lună, pentru prima dată după 400 de ani
- 15:50Harta radarelor fixe din România în 2026: De ce NU dau amenzi de viteză camerele inteligente CNAIR
- 15:36Arborii pe care NU trebuie să îi plantezi în grădină
- 15:05Acord istoric secret între SUA și Iran: Teheranul renunță definitiv la arma nucleară în schimbul unui ajutor de 300 de miliarde de dolari
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























