Sport· 1 min citire

Coreea de Sud rămâne fără selecționer: Hong Myung-bo a demisionat după eșecul de la Mondial

Hong Myung-bo/ Profimedia

Hong Myung-bo/ Profimedia

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 28 iun. 2026, 23:05

Selecționerul naționalei de fotbal a Coreei de Sud, Hong Myung-bo, a renunțat la funcție duminică, după ce echipa sa a fost eliminată în faza grupelor la Cupa Mondială din 2026.

Selecționerul naționalei Coreei de Sud, Hong Myung-bo, a demisionat duminică, după eliminarea echipei în faza grupelor Cupei Mondiale din 2026, în urma unui parcurs sub așteptări.

În cel de-al doilea mandat pe banca tehnică a selecționatei sud-coreene, antrenorul în vârstă de 57 de ani a înregistrat un nou eșec major, fiind eliminat din faza grupelor, la fel ca în ediția din 2014.

Parcursul naționalei Coreei de Sud

Coreea de Sud a început turneul cu o victorie considerată promițătoare, 2-1 împotriva Cehiei, însă a pierdut apoi ambele partide următoare, 0-1 cu Mexic și 0-1 cu Africa de Sud.

Cu un total de trei puncte, sud-coreenii nu au reușit să se claseze între cele mai bune echipe de pe locul al treilea, criteriu necesar pentru calificarea în fazele eliminatorii.

Despre Hong Myung-bo

Fost căpitan al naționalei, Hong Myung-bo este considerat unul dintre cei mai valoroși jucători din istoria fotbalului sud-coreean. La Cupa Mondială din 2002, găzduită de Coreea de Sud și Japonia, el a fost distins cu Balonul de Bronz, după ce echipa sa a ajuns până în semifinalele competiției.


Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport