Miniștrii Cabinetului Ciolacu au preluat mandatele oficial. Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a membrilor Guvernului a avut loc joi, 15 iunie 2023, ora 17:00, la Palatul Cotroceni, în prezența președintelui Klaus Iohannis. Primul care a depus jurământul a fost chiar premierul Marcel Ion Ciolacu.
Marcel Ciolacu este acum președintele Partidului Social Democrat și premierul României. Este unul dintre politicienii care au ajuns rapid în vârful politicii românești, iar astăzi a primit votul de învestitură pentru funcția de premier. A fost primul care a depus jurământul, urmat de vicepremierul Marian Neacșu.
Cei 18 miniștri din Cabinetul Ciolacu au jurat, pe rând, că vor respecta Constituția şi legile ţării, să apere democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României.
Ulterior, președintele Klaus Iohannis i-a felicitat pe miniștri.
„Vă felicit pentru depunere jurământului și vă urez mult succes. Subiectul cel mai discutat din ultimele săptămâni a fost rotația premierilor. Iată că în timp record, fără sincope, cu rezultate foarte bune, procedura s-a încheiat. Nu e puțin lucru și e prima dată în România că se întâmplă o astfel de mișcare. E important pentru politica românească, pentru România și români. Pentru că acest fel de a face politică arată stabilitate, seriozitate și că politicienii sunt deciși să își ia mandatele foarte în serios. S-a încheiat prima parte, sub conducerea premierului Ciucă, și coaliția a dovedit că știe să gestioneze trebuirile publice.
Seriozitate, stabilitate, securitate, eficiență și eficacitate sunt cuvintele care descriu prima parte a mandatului. Rezultatele sunt foarte bune. Felicit pe premierul Ciucă și echipa cu care a lucrat. Dle Ciolacu, ați fost parte în echipă. Sunt încredințat că în această nouă postură veți continua munca începută de coaliție acum un an și jumătate. Sunt multe probleme de rezolvat. În practică, știm că merge din ce în ce mai greu.
Avem jumătate de an în care putem rezolva foarte multe lucruri după care intrăm într-un an super-electoral cu patru alegeri. Vă doresc să nu pierdeți din vedere pentru ce ați jurat. Lucrul cel mai important e să vă străduiți să rezolvați problemele României, doar după aceea problemele legate de formațiunile politice. Vă doresc un mandat bun, cu rezultate”, a spus Klaus Iohannis.
Foto: INQUAM - George Călin
Joi, la votul pentru învestirea Guvernului în plenul reunit al Parlamentului a fost scandal uriaș. Marcel Ciolacu și-a prezentat aproximativ o oră programul de guvernare în fața Parlamentului. Diana Șoșoacă, George Simion, dar și lideri ai USR au făcut circ în timpul discursului actualului premier. Ba mai mult, liberalii au primit câte trei trandafiri roșii, pentru pactul făcut cu PSD.
Klaus Iohannis a semnat DECRETUL
Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat joi, 15 iunie 2023, decretul pentru numirea Guvernului României, în următoarea componență: