Advertising
Advertising
„Ora de GIS", nou opțional aprobat pentru elevii de liceu

Elevi
Scris de Realitatea.NET Publicat: 23 iun. 2026, 14:16
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că programa pentru opționalul „Ora de GIS" a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Noua disciplină se adresează elevilor de liceu din clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real și umanist, indiferent de specializare, și va fi studiată o oră pe săptămână pe parcursul unui an școlar.
Citește și
- 15:46Evaluarea Națională 2026: Rezultatele inițiale vor fi afișate pe 1 iulie. Calendarul complet al admiterii la liceu
- 14:37Educația, în impas: profesorii ies joi în stradă cu 160.000 de semnături pentru schimbarea regulilor din școli
- 07:07Evaluarea Națională continuă cu proba la Matematică
- 11:19Materia care schimbă modul de învățare în liceu: ce este „Ora de GIS” și cum transformă harta în laborator de învățare
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























