Alexandru Rafila: "Se poate ajunge și la cifre mai mari" - Care e motivul exploziei de cazuri noi Alexandru Rafila a vorbit despre cifrele bilantului de astazi. El sustine ca daca a existat o crestere puternica de la 400 de cazuri zilnice la 700, e posibil sa depasim si acest record.
Ce se va întâmpla în toate benzinăriile din țară - Ministrul a cerut asta explicit Benzinariile nu au voie sa mai primeasca persoane care nu poarta masca.
Unde te poți testa de coronavirus - Ministerul Sănătății a publicat lista cu centrele Ministerul Sanatatii a publicat o lista cu centrele la care pot apela cei care vor sa se testeze pentru a pleca in strainatate.
Nelu Tătaru, reacție de ultimă oră după bilanțul zilei: "Rămânem pe un trend ascendent" Nelu Tataru a facut o serie de declaratii dupa publicarea bilantului de astazi. El sustine ca numarul de cazuri ramane in crestere.
Ungaria - restricții la graniță. România, pe lista galbenă - Precizări de la MAE Ungaria a decis noi restricţii în ce priveşte trecerea frontierelor, care vor intra în vigoare de miercuri, pentru a preveni răspândirea coronavirusulu, în urma reapariţiei unui număr mare de cazuri în mai multe ţări, a anunţat, astăzi, şeful de cabinet al premierului Viktor Orban, informează Reuters şi Magyar Hirlap, citate de HotNews.ro.
Spania: Primele alegeri regionale de la începutul pandemiei COVID-19, desfășurate cu măsuri STRICTE de protecție Primele alegeri regionale din Spania de la debutul pandemiei și până în prezent au loc, astăzi, în Ţara Bascilor şi Galicia, și asta chiar dacă noi focare de coronavirus au apărut recent în ţară, unele chiar în aceste zone, relatează AFP şi dpa, preluate de Agerpres.
Încă un primar, depistat pozitiv cu coronavirus. Vezi despre cine este vorba Primarul oraşului Haţeg, Marcel Goia, a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19, informează Agerpres.
12 persoane implicate într-un accident rutier petrecut în județul Covasna! A fost activat PLANUL ROȘU Pompierii militari au fost solicitați să intervină, astăzi, la un accident rutier în care au fost implicate două autovehicule, produs pe DJ121, între localitățile Imeni și Zăbala, județul Covasna, informează realitateadecovasna.net.
Un avion de mici dimensiuni a aterizat forțat pe luciul apei, în Delta Dunării Un avion de mici dimensiuni a aterizat forțat, astăzi, pe luciul apei, în Delta Dunării, în apropiere de Sfântul Gheorghe, au declarat, pentru Mediafax, reprezentanții Poliției Tulcea. Potrivit primelor informații, nu au fost înregistrate victime.
Trupul neînsuflețit al fetiței dispărute la scăldat, adus la mal de scafandrii hunedoreni Timp de mai multe zile, începând de joi, pompierii și polițiștii din Hunedoara, ajutați de scafandri, au căutat o fetiță în vârstă de șase ani, care a dispărut într-un canal de derivație a apei din dreptul localității Bretea Română, scrie realitateadehunedoara.net.
Două fetițe au ajuns la spital în urma unui accident produs în Piatra-Neamț In urmă cu câteva minute pompierii pietreni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier în care au fost implicate două autoturisme în municipiul Piatra Neamț, pe strada Calistrat Hogaș, relatează realitateadeneamt.net.
Robert Cazanciuc, despre Legea carantinării și a izolării: "O să votă când vom fi convinși că legea corespunde nevoii românilor" Social-democratul Robert Cazanciuc a criticat, astăzi, proiectul de lege elaborat de Guvern privind carantinarea şi izolarea, care se află blocat la Seanat, după ce dezbaterile de ieri au fost amânate, pe care l-a catalogat ca fiind un "dezastru, o sumă de încălcări repetate ale drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor". El a precizat că legea va fi votată când parlamentarii vor fi convinși că aceasta "corespunde nevoii românilor".
Codurile portocalii, urmate de CODURI GALBENE: Vremea se răcește, inclusiv în Capitală, și devine instabilă După caniculă revin ploile și vijeliile! Agenția Națională de Meteorologie a emis două coduri portocalii și două galbene de vreme rea în aproape toată țara valabile până mâine. Meteorologii ne atenționează că în aproape toate regiunile țării vom avea ploi torențiale cu descărcări electrice, intensificări ale vântului și grindină, relatează Realitaatea PLUS.
Focar de coronavirus la un spital de psihiatrie din Timiș După Spitalul CFR și Spitalul Municipal din Timișoara, unde mai mulți pacienți, dar și cadre medicale, au fost depistati cu coronavirus, încă o unitate medicală din județ intră pe lista celor în care este prezent temutul virus, relatează realitateadetimis.net.
Virgil Musta: "Fac un ultim apel - Devine din ce în ce mai îngrijorător" - Cum comentează bilanțul de azi Virgil Musta a comentat la Realitatea PLUS cifrele celui mai nou bilant. S-au inregistrat 456 de cazuri noi, insa a fost si un numar scazut de testari.
Firea, replică la Nicușor Dan: "Ce-mi cereți dumneavoastră să fac azi, eu și echipa mea am realizat încă din luna martie" Primarul Capitalei, Gabriela Firea, îi răspunde deputatului independent Nicuşor Dan că a realizat cele solicitate de el încă din luna martie, în contextul pandemiei de coronavirus.
Nouă județe, sub avertizare meteo COD PORTOCALIU de de instabilitate atmosferică accentuată Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, astăzi, un Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată valabil până la ora 18:00 în nouă judeţe.
Jocuri de putere, cu Oreste Teodorescu. Despre efectele secetei și cum putem cuceri piețele internaționale. Invitat - ministrul Agriculturii, Adrian Oros Astazi, de la 21.00, ministrul Agriculturii, Adrian Oros, ne va explica ce potențial uriaș de relansare economică avem dacă vom sti cum sa ținem in țara forța de munca, cum sa modernizăm și sa rentabilizăm fermele și, mai ales, cum putem cuceri cât mai multe piețe internaționale cu produse românești de înaltă calitate, precum si cat de mult ne va afecta seceta anul acesta.
Bilanț coronavirus 12 iulie - Peste 450 de cazuri și astăzi Un nou bilanț privind noile cazuri de infecție cu coronavirus în ultimele 24 de ore a fost publicat.
Un cutremur cu o magnitudine de 4,7 a zguduit orașul chinezesc Tangshan și s-a resimțit inclusiv la Beijing Un cutremur cu magnitudinea de 4,7 grade pe scara Richter a a zguduit astăzi orașul Tangshan, din nordul Chinei, care a fost lovit în 1976 de un cutremur devastator, informează institutului american USGS. Cutremururl s-a resimțit incusiv la Beijing, potrivit Hotnews.ro.
Urmărire ca-n filme în Craiova: Șofer băut, pe contrasens - accident cu trei victime Trei persoane din localitatea doljeană Giurgița au ajuns la spital, în această dimineață, după ce au fost implicate într-un accident produs de un șofer care, știind că era băut, nu a oprit la semnalul polițiștilor, informează realitateadecraiova.net.
Un tânăr american a murit după ce a participat la o "petrecere COVID". Mesajul TULBURTĂOR transmis medicilor Un tânăr de 30 de ani s-a infectat cu coronavirus după ce a participat la „o petrecere COVID” și, uterior, a murit în spital din cauza complicațiilor dezvoltate, relatează Abc News.
Mașină lovită de tren, în Lugoj. Șoferul a refuzat să meargă la spital Un autoturism a fost lovit de trenul care circula pe relaţia Timişoara - Târgu Mureş, în această dimineață dimineaţa, în Lugoj, în urma coliziunii rezultând o victimă care a refuzat transportul la spital, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Timiş.
Nicușor Dan, apel către Firea: 10 măsuri pentru combaterea pandemiei de coronavirus Nicușor Dan, candidatul Dreptei la Primăria Capitalei, susține că Gabriela Firea nu tratează „cu gravitatea cuvenită” criza coronavirusului, tensionând relația cu Ministerul Sănătății, și-i cere Primarului General să ia 10 măsuri pentru prevenirea răspândirii infecției în rândul populației, relatează HotNews.ro.
Angajat al penitenciarului Târgu Mureș, confirmat cu coronavirus Un angajat al Penitenciarului Târgu Mureş a fost confirmat pozitiv la testul efectuat pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, se arată într-un comunicat de presă al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP).
ALERTĂ la Bollywood: Starul indian de film Amitabh Bachchan și fiul său, Abhishek, infectați cu COVID-19 Amitabh Bachchan, cel mai cunoscut star de cinema din India, şi fiul său, Abhishek, sunt în stare stabilă după ce au fost testaţi pozitiv cu noul coronavirus ]n curusl zilei de sâmbătă, a anunțat un reprezentant al spitalului unde se află internaţi şi autorităţile sanitare guvernamentale, relatează Reuters, preluat pe Agerpres.
FOTO/ Accident grav în Ialomița soldat cu un mort și patru răniți Potrivit ISU Ialomiţa, cele cinci persoane se aflau într-o maşină care s-a răsturnat. Mai multe echipaje de prim-ajutor, precum şi elicopterul SMURD, au venit în sprijinul răniţilor. Din păcate, şoferul, un tânăr în vârstă de 24 ani, a rămas prins în maşină şi a avut nevoie de descarcerare, însă după ce a fost scos, medicii au constatat că avea răni incompatibile cu viaţa şi a fost declarat decesul, relatează realitateadeialomita.net.
Focar de coronavirus la Protecția Copilului Dolj. Șapte minori și opt angajați, pozitivi Focar de coronavirus la Direcția pentru Protecția Copilului din Dolj. Șapte minori, printre care și un bebeluș, au fost diagnosticați cu COVID-19. Și opt angajați care aveau grijă de micuți au ieșit pozitivi la teste, relatează Realitatea PLUS.
Tragedie în stațiunea Mamaia: președintele Uniunii Naționale a Studenților din Români s-a înecat în mare Tragedie în Mamaia. Un tânăr de 22 de ani, președinte al Uniunii Naționale a Studenților din România (UNSR), s-a înecat în mare, informează Realitatea PLUS.
Donald Trump, cu mască în public pentru prima oară de la începutul pandemiei în SUA Aflat într-o vizită la spitalul militar Walter Reed din afara Washingtonului, președintele american, Donald Trump, a purtat o mască de protecție a feței în public pentru prima dată de la începutul pandemiei de coronavirus, relatează BBC.