Simona Halep, veste excelentă după calificarea în sferturi: a scăpat de o adversară grea

Simona Halep

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, nr. 3 WTA şi favorită nr. 3, a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a pierdut în trei seturi, 4-6, 7-5, 13-11, în faţa conaţionalei sale Karolina Muchova (68 WTA).

Muchova s-a impus la capătul unui meci maraton, de trei ore şi 20 de minute, ultimul set, aprig disputat, desfăşurându-se pe parcursul a o oră şi 50 de minute. A fost o partidă în care cele două jucătoare s-au ''întrecut'' în erori neforţate, 43 în dreptul lui Muchova, 39 făcute de Pliskova, învingătoarea având însă 14 aşi (faţă de 7 ale adversarei) şi contabilizând 6 duble greşeli, faţă de 7 comise de rivala sa, conform, Agerpres.

În sferturi, Muchova o va întâlni pe ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA, cap de serie nr. 8).