Interlop român periculos, capturat în Italia. I se spunea "Stăpânul oraşului" Dat în urmărire în România, un interlop din Timișoara, supranumit 'Stăpânul orașului', a fost capturat în Italia.
China ia poziție fermă împotriva SUA privind sancțiunile impuse Coreei de Nord China își exprimă opoziţia faţă de orice sancţiuni unilaterale impuse de către SUA Coreei de Nord. Anunțul a fost făcut de către purtătorul de cuvânt al Ministerului chinez de Externe și vine în contextul în care preşedintele SUA, Barack Obama, a emis un ordin executiv prin care impune noi sancţiuni asupra Coreei de Nord, în urma celui de-al patrulea test nuclear şi lansării unei rachete cu rază lungă de acţiune, potrivit Mediafax.
Alt tip E incredibil ce ține Vladimir Putin în biroul său. Vei rămâne șocat! Cum să facă el asta? Vladimir Putin este unul dintre cei mai titraţi şi controversaţi lideri mondiali. Recent, presa străină a scris faptul că Putin ar ţine o masă de călcat în biroul său prezidenţial.
A cerut nota de plată la un restaurant. Când a privit-o atent, a amuțit. Ce scria pe ea Unei femei din Marea Britanie nu i-a ”picat bine” masa copioasă luată la un restaurant în momentul în care a primit nota de plată.
Tensiuni între Japonia și Coreea de Nord! Lansarea rachetei balistice, condamnată puternic Prim-ministrul japonez Shinzo Abe a declarat vineri că Tokyo condamnă puternic ultima lansare de rachetă balistică de către Coreea de Nord și a cerut Phenianului să se abțină de la astfel de acțiuni, informează Reuters.
Alt tip Șofer român de TIR, condamnat la închisoare în Franța. A fentat taxa de autostradă ani la rând Un şofer român de tir care efectua o cursă între România şi Spania a fost condamnat la un an de închisoare cu executare, de un tribunal francez din oraşul Perpignan.
Premierul Turciei, despre acordul cu UE pentru imigranți. Care sunt dificultățile întâmpinate Prim-ministrul turc Ahmet Davutoglu a declarat joi că există anumite dificultăți în interiorul Uniunii Europene în finalizarea termenilor unui acord asupra migrației, dar a adăugat că speră într-un rezultat pozitiv la discuțiile de la Bruxelles vineri, informează Reuters.
Premierul turc: Nu acceptăm un acord care să facă din Turcia "închisoare deschisă pentru migranţi" Prim-ministrul turc Ahmet Davutoglu a declarat joi că există anumite dificultăţi în interiorul Uniunii Europene în finalizarea termenilor unui acord asupra migraţiei, dar a adăugat că speră într-un rezultat pozitiv la discuţiile de la Bruxelles vineri, informează Reuters.
"Bashar al-Assad trebuie pedepsit pentru moartea a 50.000 de deținuți" Președintele sirian Bashar al-Assad ar trebui adus în fața justiției pentru moartea a zeci de mii de persoane care au pierit în centrele de detenție ale regimului de la Damasc, au cerut joi la Geneva, activiști sirieni, relatează DPA.
O ţară din Vestul Europei, sub asediu. Armata rămâne pe străzi cel puţin o lună Prezența militarilor pe străzi în Belgia a fost prelungită până la jumătatea lunii aprilie.
Panică într-o staţie de metrou din Roma. Un individ înarmat a creat haos Numeroşi călători au intrat în panică, joi, din cauza prezenţei unui individ înarmat într-o staţie de metrou din Roma, agenţii de securitate arestând un imigrant ucrainean, în stare de ebrietate, care avea o armă cu aer comprimat, scrie ziarul La Repubblica.
Ungaria pune piciorul în prag în înțelegerea privind refugiaţii dintre UE și Turcia Ungaria se opune unor noi cote obligatorii de refugiați și cere ca relocările din Turcia să fie voluntare.
Vizita istorică a lui Obama în Cuba. Opoziţia ilegală, cadou inedit: patru disidenţi, eliberaţi Cu câteva zile înainte de vizita istorică a lui Barack Obama în Cuba, Havana a eliberat și autorizat plecarea în SUA a patru disidenți încarcerați, 'cadou' pentru președintele american, a anunțat opoziția ilegală cubaneză, informează AFP.
John Kerry, declaraţie fără precedent despre Statul Islamic. Acuzaţiile sunt istorice! Reţeaua teroristă Stat Islamic a comis acte de genocid împotriva creştinilor, musulmanilor şiiţi şi membrilor etniei yazidi, afirmă secretarul de Stat american, John Kerry, citat de NBC News, anunţă Mediafax.
Harta Europei cu cele mai populare NUME din fiecare țară. Popa, numele care ne face speciali Cele mai populare nume de familie ale țărilor europene au fost descoperite de un lingvist ceh, Jakub Marian.
Detaliul incredibil surprins în biroul lui Putin. Kremlinul neagă vehement O fofografie făcută în biroul lui Vladimir Putin, în timp ce acesta stă de vorbă cu Serghei Lavrov, ministrul de Exerne de la Kremlin conține un detaliu bizar: într-un colț se vede o masă de călcat.
Video Tragedie: un planor s-a prăbuşit peste o casă. Două persoane au murit Un planor s-a prăbuşit joi într-o zonă rezidenţială lângă Tokyo, iar cei doi bărbaţi de la bord au murit, anunţă poliţia locală şi pompierii.
O prefectură angajează ninja. Ce condiţii trebuie să îndeplinească şi care este salariul oferit Prefectura Aichi din Japonia vrea să angajeze şase ninja pricepuţi în cuvinte, cu solide cunoştinţe de istorie medievală, dar şi capabili să facă salturi periculoase, în încercarea de a promova turismul din zonă
SUA: ISIS a comis genocid împotriva minorității Yazidi, a creștinilor și a șiiților Secretarul american de Stat John Kerry a anunțat concluzia oficială a SUA potrivit căreia organizația teroristă Statul Islamic se face vinovată de genocid, scrie BBC.
Alt tip Emoționant. Un câine loial încă își așteaptă stăpânul în locul în care acesta a murit acum un an Un câine își așteaptă stăpânul de un an de zile, refuzând să plece din locul în care acesta a murit într-un accident rutier.
Kurzii din Siria au anunțat crearea unei federații autonome în nordul țării Grupările kurde din Siria au votat joi pentru crearea unei federații autonome în nordul țării, măsură care amenință să tensioneze negocierile privind încetarea conflictului și să atragă reacția furioasă a Turciei.
Se plimba prin pădure, când a văzut un obiect ciudat pe jos. A plâns de fericire când a privit atent O femeie care se afla într-o drumeție în Israel alături de un grup de turiști a observat, pe jos, un obiect ciudat și strălucitor.
Iohannis insistă: România dorește respectarea caracterului voluntar al relocării Președintele Klaus Iohannis a declarat joi, înainte de plecarea la Bruxelles, că România sprijină măsurile care vor fi discutate în Consiliul European cu privire la Turcia, în vederea opririi fluxului migraționist, scrie Agerpres.
Lovitură pe piaţa media. Ce mogul ar putea fi inculpat: procurorii cer 23 de ani de închisoare Un procuror din Istanbul a depus actele pentru inculparea fondatorului Dogan Holding şi a preşedintelui Isbank, pentru implicarea într-o reţea de trafic cu combustibil, au scris joi mai multe ziare apropiate Guvernului de la Ankara, citate de Reuters.
Românul care a uimit Franța. A fraudat sistemul de taxare pe autostrăzi de 267 de ori Un şofer român a fost condamnat, miercuri, de un tribunal francez, la un an de închisoare cu suspendare şi a primit o interdicţie de trei ani pe teritoriul francez şi o amendă de 5.000 de euro, după ce a fraudat sistemul de taxare pe autostrăzile din Franţa de 267 de ori, relatează Ouest France.
Mesaj șocant al unei fete, publicat pe Facebook înainte să moară. Ce scrie în el O tânără în vârstă de 22 de ani din Marea Britanie a murit după ce a așteptat 18 luni ajutor medical de la stat pentru afecțiunea psihică de care suferea - o depresie puternică.
ANALIZĂ Economist Intelligence Unit: Victoria lui Trump la prezidențiale, factor de risc global Câștigarea președinției americane de către Donald Trump este cotată printre primii 10 factori de risc la nivel mondial, accederea miliardarului la Casa Albă putând perturba economia globală și spori riscurile politice și de securitate în SUA, conform unei evaluări a riscurilor globale, realizată de Economist Intelligence Unit (EIU) și preluată joi de BBC online, citat de Agerpres.
SUMMIT. UE și Turcia încearcă să încheie acordul pe tema refugiaților. Ce spun Merkel și Davutoglu Liderii europeni se reunesc din nou joi și vineri la Bruxelles în încercarea de a finaliza importantul și controversatul acord privind criza imigranților convenit de principiu cu Turcia la un summit din urmă cu zece zile, însă termenii înțelegerii stârnesc rezerve puternice, în special din partea Ciprului, relatează France Presse, citată de Agerpres. Cancelarul german Angela Merkel a manifestat joi un 'optimism prudent' înainte de negocierile asupra unui acord crucial între UE și Turcia cu privire la migranți, subliniind că rămân încă 'multe lucruri de reglat', informează AFP. Totodată, prim-ministrul turc Ahmet Davutoglu a declarat joi că există anumite dificultăți în interiorul Uniunii Europene în finalizarea termenilor unui acord asupra migrației, dar a adăugat că speră într-un rezultat pozitiv la discuțiile de la Bruxelles vineri, informează Reuters.
Au publicat o poză pe Facebook, dar au fost imediat condamnați la închisoare. Ce se vedea în ea Doi tineri din Marea Britanie au fost condamnați la închisoare după ce au publicat câteva poze și un mesaj pe conturile lor de Facebook.
A fost ucisă la propria nuntă. Motivul este incredibil O femeie kurdă a fost omorâtă la propria nuntă chiar de rudele ei.