Maiestatea Sa Margareta, mesaj emoționant pentru cei din prima linie a luptei împotriva Covid Custodele Coroanei române, Majestatea Sa Margareta, le transmite un mesaj de mulțumire și încurajare celor care se află în prima linie a luptei cu temutul Coronavirus.
Rapperul britanic Ty, victimă a COVID-19: a murit la vârsta de 47 de ani Rapperul britanic Ty, cunoscut îndeosebi pentru albumul său din 2003 "Upwards", a murit în urma complicaţiilor cauzate de coronavirus, la vârsta de 47 de ani, informează Agerpres.
Nou bilanț COVID: 923 de români au murit. Încă 25 de decese, anunțate în această seară Bilațul deceselor provocate de COVID în România a ajuns la 923.
Iohannis, dupa intalnirea de la Cotroceni: Avem solutii pentru toate! Am discutat masuri pentru revigorarea economica Presedintele Klaus Iohannis a declarat, astazi, la finalul discutiilor avute la Palatul Cotroceni, ca discutiile au vizat doua teme importante, situatia economica si situatia bugetara in contextul crizei actuale provocate de pandemia de coronavirus, pentru ambele probleme existand "solutii foarte bune".
Ipoteză nouă, coronavirusul s-ar putea transmite pe cale sexuală Cercetătorii chinezi lansează o nouă teorie legată de coronavirus: există o mică posibilitate ca boala să se transmită pe cale sexuală, potrivit Reuters.
Norvegia și Danemarca dau startul măsurilor graduale de relaxare. Școlile se redeschid, se reiau evenimentele culturale și sportive Norvegia ia în calcul relaxarea graduală a măsurilor impuse ca urmare a pandemiei de coronavirus, începând cu școlile, care vor fi redeschise de luni, 11 mai. Pe 1 iunie vor fi deschise barurile, iar evenimentele culturale şi sportive la care asistă până la 200 de persoane vor fi autorizate începând cu 15 iunie. Mai mult decât atât, începutul campionatului de fotbal profesionist ar putea avea loc pe 16 iunie, cu o reluare a antrenamentelor începând de joi. Un anunț în acest sens a fost făcut, joi, de autorităţile norvegiene ca urmare a scăderii zilnice a numărul de noi cazuri de coronavirus, informează HotNews.
Achiziții dubioase, în Sănătate: contracte cu statul, date în 60 de SECUNDE! Achiziții de peste 500.000 de lei făcute fără licitație, în plină pandemie! Sunt câteva dintre afacerile lui Andrei Mihai Dracea, unul dintre așa-numiții „băieți deștepți” din Sănătate. Unele dintre contracte sunt, în mod vădit, date cu dedicație. Pare incredibil, dar perioada de ofertare în multe cazuri n-a durat nici măcar un minut! În acest timp, o singură firmă a participat și... evident a și câștigat.
Infracțiuni de pandemie. Doi argeșeni au vândut izolete contrafăcute După măști sanitare, mănuși și dezinfectanți, până și izoletele au ajuns obiecte de speculă. Doi tineri argeșeni ay fost prinși de polițiști în timp ce vindeau izolete contrafăcute cu 3000 de euro bucata.
Orban, întâlnire de URGENȚĂ la Guvern pe tema pachetului de relansare economică Premierul Ludovic Orban va avea astăzi, începând cu ora 8:30, o întâlnire de lucru la Palatul Victoria. Pe agenda discuțiilor se află pachetul de măsuri privind relansarea economică, informează site-ul Guvernului.
Dosarul „pomenirii morţilor” de la Biserica „Sf. Nicolae” Iaşi, clasat de procurori Procurorii ieşeni au clasat dosarul „pomenirii morţilor” de la Biserica “Sf. Nicolae” Iaşi.Potrivit acestora, chiar dacă atât organizatorii, cât și participanții la eveniment au încălcat norme de distanțare socială și protecție, „fapta nu are caracter penal”.
Sărbătoare, astăzi, pentru creștin-ortodocși. Mari sfinți sunt pomeniți în calendar Mari sfinti sunt pomeniti, astazi, in calendar.
Video Cum sunt transportaţi spre centrele de carantină românii întorşi în ţară: "Ne transportă ca pe niște animale!" Românii care vin în țară, transportați ilegal în autocare. O înregistrare postată pe Facebook de o româncă întoarsă din străinătate arată condiţiile în care sunt aduși cei care trebuie să intre în carantină. În imagini se vede cum stau foarte înghesuiți, mulți dintre ei în picioare.
România, „împinsă” în spațiul Schengen de pandemia de coronavirus Comisarul european pentru afaceri interne, Ylva Johansson, propune ca România, Bulgaria şi Croaţia să adere la spațiul Schengen după ce pandemia de coronavirus va fi complet controlată.
Tătaru: Căminele instituționalizate și corpul medical, noua "zonă roșie" a epidemiei de COVID-19 Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a spus, joi seara, că noua "zonă roșie" a epidemiei de COVID-19 este reprezentată de căminele instituționalizate de bătrâni sau de asistați neuro-psihic, dar și de corpul medical.
Încă un PAS spre depistarea COVID-19. Testul rapid de salivă este gata, anunță cercetătorii italieni Testul rapid de salivă (TRS) funcționează și va fi în curând în producție, anunță Universitatea Insubria din Varese (nordul Italiei). Testul poate detecta prezența coronavirusului în corp în numai câteva minute, relatează HotNews.
Spania, SARS-CoV-2: Madridul deschide mai multe parcuri începând de mâine Unele dintre parcurile din capitala Spaniei, Madrid, îşi vor redeschide porţile începând de vineri, a anunţat joi Primăria Madridului, citată de RADOR.
Deces CIUDAT în Mureș: Infecția COVID s-a descoperit la 4 ZILE după moartea pacientei În această după amiază, Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat încă un deces al unei persoane infectate cu coronavirus. Este vorba despre o femeie de 79 de ani din județul Mureș. Ciudat este faptul că decesul a survenit pe data de 2 mai, însă data confirmării infecției cu coronavirus este 6 mai. Conform raportării oficiale, este vorba despre analiza unui fragment necroptic din țesutul pulmonar, informează realitateademures.net.
Rafila: Cel mai probabil, al doilea val de COVID-19 va fi în iarnă. Nu va mai avea aceeași intensitate Presedintele Societatii Romane de Microbiologie, Alexandru Rafila, a declarat, joi seara, ca un al doilea val al epidemiei de COVID-19 va avea loc la iarna, insa nu va mai avea aceeasi intensitate.
Arad: Camion încărcat cu lemne fără documente, descoperit de către polițiștii din Arad Un TIR încărcat cu lemne care erau transportate ilegal a fost descoperit decătre polițiștii din Arad pe DN7.
MAE: 30 de cetățeni români au revenit în țară din Liban și Iordania Un număr de 20 de cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Republicii Liban şi 10 cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Regatului Haşemit al Iordaniei au revenit joi în ţară, informează Ministerul Afacerilor Externe.
O decizie privind majorarea pensiilor ar putea fi luata la jumatatea acestui an, spune Ministrul Finantelor "Vom face la jumate anului o reevaluare a cheltuielilor bugetare. Atunci se va lua decizia optima (privind pensiile)", a afirmat in aceasta seara, la emisiunea "Legile Puterii" de la Realitatea Plus, ministrul Finatelor Publice, Florin Citu.
Florin Citu: Situatia nu este deloc roz. Vom gestiona banii publici catre sectoarele cu cel mai mare randament Chiar daca situatia incasarilor pe luna aprilie arata mai bine decat in luna aferenta a anului trecut, deficitul bugetar estimat pentru acest an este dublu, drept pentru care situatia nu este deloc roz, a afirmat in aceasta sera, la emisiunea "Legile Puterii" de la Realitatea PLUS, ministrul Finatelor Publice, Florin Citu.
Președintele SUA susține că va fi testat zilnic contra SARS-CoV-2 Donald Trump va fi supus acestei proceduri zilnic, după ce un membru din staff-ul său a fost testat pozitiv la noul coronavirus.
Exclusiv Ministrul Educației anunță "condica online": fără print screen-uri și fotografii! Ministrul Educației, Monica Anisie, i-a îndemnat, joi seară, la emisiunea “Legile Puterii”, de la Realitatea Plus, pe directorii unităților de învățământ din țară să realizeze condici online pentru a ține evidența elevilor care participă la cursurile online, ca să nu se ajungă la exagerări de genul print screen-urilor sau ca dascălii să ceară fotografii.
Exclusiv "Legile puterii". Cîțu: Liderii majorității politice s-au comportat criminal, au jucat poker cu sănătatea românilor Atac fara precedent la adresa majoritatii parlamentare venit din partea ministrului Finatelor, Florin Citu, in aceasta seara, in emisiunea "Legile Puterii", de la Realitatea Plus. "Deciziile luate azi in Romania vin cu sustinerea acestei majoritati toxice din Parlamentul Romaniei. Cele 3 partide care ii indemnau pe romani sa iasa in strada si liderii lor Ciolacu, Ponta si Tariceanu au facut un act criminal", a afirmat Citu.
Exclusiv "Legile puterii". Ministrul Educației anunță MODIFICĂRI la Bacalaureat Ministrul Educației Naționale, Monica Anisie, a anunțat, joi seară, în exclusivitate la emisiunea “Legile Puterii”, de la Realitatea Plus, modificări la desfășurarea examenului național de Bacalaureat. Monica Anisie a precizat că elevii vor da prima dată probele scrise, apoi cele de competență.
Exclusiv Monica Anisie: Noi măsuri în incinta școlii pentru elevi. Cum se vor desfășura orele Ministra Educației și Cercetării a vorbit, la Realitatea PLUS, despre modul în care vor intra elevii în școli, dar și despre cum se vor susține examenele școlare din luna iunie.
Exclusiv Florin Cîțu: Obiectivul amenzilor nu a fost niciodată de a crește veniturile la bugetul de stat Ministrul Finantelor, Florin Citu, a declarat, joi seara, in emisiunea ”Legile Puterii”, realizata de Madalina Dobrovolschi, la Realitatea PLUS, ca "obiectivul amenzilor nu a fost niciodata de a creste veniturile la bugetul de stat", ci sa-i protejeze pe oameni si sa evite raspandirea virusului COVID-19.
Mehedinti: Depistat în trafic cu autovehicul neînmatriculat Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliţiei orașului Drobeta Turnu Severin au întocmit dosar penal unui bărbat de 27 de ani, din municipiu, bănuit de comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul neînmatriculat.
Restaurant deschis în centrul Clujului, în plină pandemie de coronavirus! Un restaurant de pe strada Napoca, situat în centrul Clujului, şi-a deschis astăzi uşile clienţilor, chiar dacă starea de urgenţă interzice acest lucru, informează realitateadecluj.net.