Când depune Klaus Iohannis JURĂMÂNTUL Senatorii şi deputaţii au renunţat să mai ceară un punct de vedere de la Curtea Constituţională referitor la data la care preşedintele ales va depune jurământul. Stenograma şedinţei ţinute pe 2 decembrie de conducerile Camerei Deputaţilor şi Senatului arată că aleşii au fost puşi în dificultate de faptul că 21 decembrie, data la care Traian Băsescu îşi încheie mandatul, este o zi de duminică. Parlamentarii nu s-au hotărât dacă să convoace plenul în weekend sau să organizeze şedinţa solemnă în altă zi.
IOHANNIS, interviu pentru DW: Vreau să fiu un preşedinte arbitru, foarte corect şi foarte riguros Vreau să fiu un preşedinte "arbitru, foarte corect şi foarte riguros", a declarat Klaus Iohannis, într-un interviu acordat în exclusivitate postului Deutsche Welle.
Negocierile cu FMI pe tema deficitului bugetar, reluate la Ministerul Finanţelor Guvernul ar putea cere reprezentanţilor Fondului Monetar Internaţional să plece din România, înainte de încheierea unui nou acord. Acest lucru ar urma să se întâmple dacă FMI nu renunţă la solicitarea unui deficit bugetar sub procentul convenit, de 1,4%. Misiunea Fondului a solicitat negocierea unui deficit mai mic de 1%. Ministrul delegat pentru Buget s-a întâlnit vineri cu reprezentanţii Fondului.
Ridicarea imunităţii deputatului PDL Cătălin Teodorescu ar putea fi supusă din nou la vot Ridicarea imunităţii deputatului PDL Cătălin Teodorescu, solicitată de DNA şi respinsă de Camera Deputaţilor la un singur vot diferenţă, ar putea fi supusă din nou deciziei în Parlament, în condiţiile în care rezultatul iniţial pare unul viciat şi controversat în raport cu procedurile parlamentare.
Petre Roman, dezvăluire BOMBĂ despre tatăl lui: "Am aflat că, de fapt, nu aşa... Fostul premier al României, Petre Roman, spune că a aflat adevăratul nume al tatălui său, Ernst Neuländer, abia după Revoluţie. Cel care i-ar fi destăinuit informaţia că „Valter Roman“ este un nume inventat ar fi fost chiar Corneliu Vadim Tudor.
Ambasadorul României în Armenia, chemat la Bucureşti să explice declaraţiile homofobe şi antisemite Ambasadorul României la Erevan, Sorin Vasile, a fost chemat la Bucureşti să dea explicaţii pentru declaraţiile cu tentă antisemită şi homofobă făcute în Armenia, la o conferinţă, anunţă Ministerul Afacerilor Externe.
Traian Băsescu şi-a decorat consilierii Cu puţin timp înainte de închierea mandatului de preşedinte, Traian Băsescu îi decorează pe cei care i-au stat aproape în perioada în care a condus ţara. Astfel, şeful statului a decorat foşti şi actuali consilieri de la Cotroceni, dar şi mai mulţi angajaţi ai Administraţiei Prezidenţiale.
Ivan, despre Geoană și Vanghelie: Locul lor este în partid Eurodeputatul social-democrat Cătălin Ivan susține că locul lui Mircea Geoană și al lui Marian Vanghelie, recent excluși din PSD, este în partid.
Cătălin Ivan: Dragnea va face un pas în spate, sunt şanse mici ca Ponta să candideze în martie Preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea "va face un pas în spate" la congresul de anul viitor şi nu poate "genera un proiect nou" pentru partid, a declarat, vineri, europarlamentarul PSD Cătălin Ivan, adăugând şi că "sunt şanse mici" ca Victor Ponta "să candideze în martie".
Numele lui Ioan Oltean, în dosarul de corupţie al Alinei Bica Numele deputatului PDL Ioan Oltean apare in dosarul de coruptie in care fosta sefa a DIICOT Alina Bica a fost arestata preventiv.
Daniel Constantin: Să ne concentrăm mai mult pe ceea ce trebuie să facem și mai puțin pe portofolii Președintele PC, Daniel Constantin, susține că partidele din coaliția guvernamentală trebuie să se concentreze mai mult pe obiectivele Executivului și mai puțin pe portofolii sau pe nominalizarea unor persoane.
Tony Blair, în România, în vizită la Guvern. S-a întâlnit cu Victor Ponta Fostul prim-ministru britanic Tony Blair, aflat la Bucureşti, a venit, vineri dimineaţa, la Palatul Victoria, pentru o întrevedere cu liderul PSD, premierul Victor Ponta, au declarat agenţiei Mediafax surse oficiale.
Exclusiv Ministrul pentru Energie: Riscul ca prețul gazului să crească la consumatorii casnici, nu există Ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, a declarat la Jocuri de Putere, că nu există riscul ca prețul la gaz să crească pentru consumatorii casnici, în pofida a ceea ce a susținu Iulian Iancu.
Klaus Iohannis, anunț de ultimă oră, despre vizita sa în SUA Președintele ales, Klaus Iohannis, a scris pe pagina sa de facebok că începâd de astăzi și până pe 11 decembrie se va afla în SUA, pentru o vizită privată.
Băsescu, despre redevențe: Nu se pot modifica, dar pot fi mărite alte taxe Preşedintele Traian Băsescu a declarat, joi, că redevenţele nu pot fi modificate, ele fiind calculate în funcţie de mărimea zăcământului şi după o metodologie extrem de complicată, dar a explicat că Ministerul de Finanţe ar fi putut modifica alte două taxe care expiră la 1 ianuarie 2015.
Udrea: Monica Macovei are o obsesie pentru mine Președintele PMP, Elena Udrea, a declarat, în cadrul unui interviu pentru Evenimentul Zilei, că Monica Macovei are o obsesie pentru ea, acuzând-o că, în campania electorală pentru alegerile prezidențiale, i-a copiat ideile, acțiunile și sloganul, potrivit ziare.com.
Prima reacție a Dacianei Sârbu, la posibilitatea ca Guvernul să REDUCĂ TVA la produse BIO Daciana Sârbu a avut o primă reacție cu privire la reducerea TVA-ului la produsele BIO, precizând pe pagina sa de facebook, că toți ambasadorii și toți oaspeții străini care au gustat din bunățățile noastre au făcut lobby pentru reducerea TVA-ului la acest tip de produse. Precizarea vine după ce în presă s-a vehiculat că Tva-ul la produse bio va fi redus, în urma rugăminții Dacianei Sârbu, către soțul său, premierul Victor Ponta.
Robert Negoiță propune un Guvern de Uniune Națională Vicepreședintele PSD, Robert Negoiță, a propus, în cadrul unei postări pe pagina personală de Facebook, ideea formării unui Guvern de Uniune Națională, prin cooptarea în noul cabinet a celor din PNL și PMP, fapt ce ar asigura, în viziunea primarului sectorului 3, "garanția unui act guvernamental echilibrat, cu largă susținere în Parlament".
Reacția PSD, după ce Traian Băsescu i-a cerut demisia lui Victor Ponta Purtătorul de cuvânt al PSD, Gabriela Firea, menţionează, într-o declaraţie de presă transmisă joi, că, în legătură cu solicitarea preşedintelui vizându-l pe premierul Victor Ponta, "PSD aminteşte că Traian Băsescu nu a fost niciodată în măsură să solicite demisia cuiva după votul din 2012".
Băsescu atacă Parlamentul pe tema avizării arestărilor: Să corecteze incidentul cu TEODORESCU! Președintele Traian Băsescu a criticat Parlementul pentru votul de ieri, de neincuviințare a avizului de arestare preventivă pentru deputatul Catalin Teodrescu. Șeful statului a transmis legislativului să corecteze acest incident, precizând că raportul MCV este strâns legat și de activitatea Parlamentului.
Băsescu, către Ponta: Stai frate, la conducerea partidului, dar nu murdări imaginea țării! Președintele Traian Băsescu a lansat un atac foarte dur la adresa premierului Victor Ponta, căruia i-a cerut demisia din funcția de premier, transmițându-i acestuia să rămână la conducerea PSD dar nu în fruntea Guvernului. ”Stai frate, la conducerea partidului care te susține, dar nu la imaginea țării”, i-a spus Băsescu premierului.
Traian Băsescu: VICTOR PONTA este un politician complet DISCREDITAT în UE! Președintele Traian Băsescu a declarat că Victor Ponta este un politician complet discsreditat în UE, precizând că drept dovadă stau faptele sale, dintre care: lovitura de stat din 2012, scandalul ofițerului acoperit sau votul din diaspora.
Răzvan Nicolescu îi dă în judecată pe Iulian Iancu şi Andreea Paul Vass pentru calomnie Ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, a declarat joi într-o conferinţă de presă că îi va acţiona în instanţa pe deputatul PSD Iulian Iancu şi pe Andreea Paul Vass pentru insultă şi calomnie.
Reacția lui Valeriu Zgonea, cu privire la vizita oficială din INDIA După ce realitatea.net a scris ca Valeriu Zgonea urmează să plece în India, o săptămână, într-o vizită oficială, alături de alți 6 deputați, Valeriu Zgonea a postat pe pagina sa de facebook, o scurtă reacție, în care precizează că îi pare rău că vizita în India este interpretată drept o vacanță pe bani publici.
Victor Ponta: Să declanșăm cruciada împotriva isolvențelor Premierul Victor Ponta a declarat că, pentru a spori încasările bugetare, ar fi necesară declanșarea unei 'cruciade' împotriva insolvențelor și toleranță zero la evaziunea fiscală, scrie Agerpres.
Aurescu: România solicită continuarea eforturilor privind soluţionarea conflictului din Transnistria Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat, joi, la reuniunea OSCE, că România solicită continuarea eforturilor pentru obţinerea de progrese, în procesul de negociere privind soluţionarea conflictului din Transnistria, potrivit unui comunicat al MAE, remis Mediafax.
Nicolescu: Garantez cu demisia că prețurile la gazele naturale din producția internă nu vor crește Ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, a asigurat, joi, că prețurile la energie și, în special, la gazele naturale din producția internă pentru populație nu vor crește de la 1 ianuarie 2015, garantând această promisiune cu demisia din funcția pe care o deține, potrivit Agerpres.
Traian Băsescu îi cere demisia lui Ponta din funcția de premier Preşedintele Traian Băsescu i-a cerut public premierului Victor Ponta să plece de la conducerea Guvernului, pentru binele și credibilitatatea României. Într-o conferință de presă, susținută, joi seară, la Palatul Cotroceni, șeful statului a subliniat că este de "neînțeles frenezia cu care Victor Ponta încearcă să formeze un Guvern în jurul domniei sale", în condițiile în care este "complet discreditat în interiorul Uniunii Europene și în fruntea Guvernului".
Ponta: Redevenţele pentru off-shore ar trebui reduse Redevenţele ar trebui reduse pentru explorările şi exploatările off-shore, deoarece nimeni nu va investi miliarde de dolari fără facilităţi în recuperarea investiţiei, fiind nevoie şi de un consens cu opoziţia pentru ca viitorul sistem de redevenţe să nu fie schimbat ulterior, spune premierul Ponta, potrivit Mediafax.
Corupţie guvernamentală la votul din diaspora. 10 capitale ÎN DIRECT la Jocuri de Putere De la ora 22.45, invitaţii lui Rareş Bogdan îţi arată cum a fost blocat votul din Diaspora. Ce suspiciuni de corupţie au procurorii DNA? De ce au cerut dosarul de la Parchetul General? Cine sunt membrii reţelei care a pus la cale împiedicarea votului? Cine a dat ordinul? Câţi demnitari sunt implicaţi?