//=Assets::insertQuantcastScript()?>
Articolele din categoria POLITICĂ:
Fostul preşedinte PNL, Crin Antonescu, a declarat că în opinia sa, Dacian Cioloş trebuie să îşi asume conducerea PNL, dacă vrea să schimbe ceva în politică. Totodată, acesta a lansat mai multe critici către conducerea PNL, spunând că în acest moment, PNL, este pe nicăieri, neavând cu adevărat o conducere: "Cu parere de rau o spun, PNL, in acest moment, este pe nicaieri. Nici la putere, nici in opozitie, nici in strada, nici in casa pentru ca nu are o identitate, nu are cu adevărat o conducere si nu este niciun afront nici la dl Gorghiu, nici la dl Blaga".
Analistul politic, Valeriu Turcan, a declarat, marți seară, în emisiunea "Jocuri de Putere", în contextul în care o aeronavă rusească SU-24 a fost doborâtă, lângă granița turco-siriană, de avioanele militare ale Ankarei, că ne aflăm într-un punct critic, deși nu poate fi vorba, încă, de un război în abordarea clasică. Turcan consideră că președintele rus, Vladimir Putin, l-a subevaluat pe șeful statului turc, Recep Tayyip Erdogan. În ceea ce privește România, Turcan a subliniat că "ar trebui să fim mai îngrijorați de faptul că rachetele rusești sunt la 200 km distanță de Constanța, decât că ar putea să izbucnească acolo un conflict".
Ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu, a declarat, marți seară, în cadrul unei intervenții telefonice la Realitatea TV, în contextul închiderii teatrelor Nottara și Foarte Mic, care sunt găzduite în clădiri cu risc seismic ridicat, că una dintre prioritățile ministerului pe care îl conduce este "demararea unui program pentru consolidarea unor clădiri de patrimoniu cu risc de seismic ridicat în care funcționează instituții de cultură". Pentru acest proiect, explică Vlad Alexandrescu, ar trebui obținut un fond național de salvare "care să permită pe durata închiderii acestor instituții să se treacă imediat la un program de consolidare și reamenajare a spațiului lor", în contextul în care "Teatrul Nottara nu este un exemplu izolat".