COVID-19 rezistă pe pâine până la trei ore Coronavirusul rezistă până la trei ore pe produsele de panificație neambalate. Asta arată un studiu realizat de cercetătorii de la Universitatea din București. Autoritatea pentru Protecție Consumatorului vrea deja să ia măsuri în acest sens și să nu mai permită autoservirea acestor produse.
Distribuția COVID-19 pe județe. Capitala a depășit 700 de cazuri de COVID-19 în 24 de ore. Situație ALARMANTĂ la Cluj și IAȘI În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.013 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, și 73 de decese. La Terapie Intensivă, situația este dramatică, 721 de oameni fiind internați în stare gravă. Conform tabelului remis de către autorități, cele mai multe cazuri noi s-au înregistrat în București - 777, urmat de Cluj - 227 și Iași - 200.
Semnal de alarmă al activiștilor pentru drepturile omului: Comunitățile de romi, abuzate de autorități sub pretextul pandemiei COVID-19 Activiștii pentru drepturile omului trag un semnal de alarmă asupra faptului că în câteva țări unde romii reprezintă o minoritate semnificativă, comunitățile lor au fost supuse unor abuzuri, autoritățile folosind drept pretext măsurile de combatere a pandemiei de coronavirus. Astfel de abuzuri ar fi avut loc în țări din Europa Centrală și de Est, dar și în occident, potrivit AP, citat de HotNews.ro.
Monica Anisie, despre programul-pilot „Școală după școală”. Proiect educațional în valoare de 30 de milioane de euro Ministra Educației a scris pe Facebook despre reglementarea programului educațional „Școală după școală”. Astfel, ministerul va acorda tichete în valoare de 200 de lei pentru elevii care optează pentru acest proiect.
Bilanț coronavirus 15 octombrie. 4.013 noi cazuri în ultimele 24 de ore A doua zi consecutivă în care se înregistrează peste 4.000 de cazuri noi de coronavirus în țara noastră.
S-a stins din viață la doar câteva zile după ce s-a infectat cu COVID-19. Povestea șocantă a unui preot-profesor botoșănean Directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sfântul Ioan Iacob" Dorohoi, preotul Constantin Muha, a decedat, astăzi, în urma infectării cu coronavirus, potrivit botosaneanul.ro.
10 leacuri "băbeşti" pentru durerile de dinţi şi măsele Te doare o măsea? Până să ajungi la medicul stomatolog, poţi încerca mai multe leacuri băbeşti care îţi vor calma, temporar, durerea. Însă nu uita că aceste remedii nu-ţi vor rezolva problema stomatologică, ci doar îţi vor calma, pentru un timp scurt, durerea.
Ideea lui George Becali pentru rezolvarea pandemiei: medicamente din India și Rusia George Becali vrea să aducă pe piața românească medicamente din India și Rusia pentru tratatrea noului coronavirus. Patronul echipei FCSB susține că familia lui și apropiații s-au tratat cu aceste medicamente și este de părere că orice bolnav infectat cu SARS-COV-2 trebuie să aibă acces în farmacie la un tratament adecvat.
Uită-te cu atenție la CNP-ul tău! Dacă se repetă aceste cifre, ești vizat Codul numeric personal ascunde date importante despre fiecare individ.
Ludovic Orban pregătește trei vizite oficiale importante. Premierul va pleca în Franța, Israel și Germania Premierul Ludovic Orban a anunțat, joi, că a stabilit o vizită oficială în Franța, la sfârșitul lunii octombrie în cadrul căreia va fi semnată foaia de parcurs privind parteneriatul strategic România-Franța.
Explozie urmată de incendiu pe o stradă din Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital Două persoane cu vârste cuprinse între 48 și 53 de ani au ajuns, astăzi, la spital cu arsuri pe corp de gradul II și III, în urma unei explozii urmate de un incendiu produs în municipiul Timșoara. Victimele sunt conștiente și stabile hemodinamic. Totodată, un bărbat în vârstă de 81 de ani, aflat și el în imobilul unde a avut loc explozia a fost transportat la spital în urma unui atac de panică, potrivit realitateadetimis.net.
Patru focare de pestă porcină în comuna Grumăzești, Neamț Consilierii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Neamț au fost implicați,în perioada 05.10.2020 –09.10.2020, în gestionarea unor evenimente epidemiologice reprezentate de declararea a 4 focare de Pestă Porcină Africană la porcii domestici din localitatea Topolița, comuna Grumăzești. Corespunzător focarelor de Pestă Porcină Africană, inspectorii DSVSA Neamț au stabilit zonele de protecție și supraveghere, zone în care vor fi aplicate restricții de mișcare a porcilor, mișcarea acestora fiind interzisă și restricții de mișcare temporară a altor specii de animale.
INSP a ACTUALIZAT definițiile de caz pentru Sindromul respirator acut cu noul coronavirus. 13 categorii de persoane vor fi testate cu PRIORITATE Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a actualizat definițiile de caz pentru Sindromul respirator acut (SARS) cu noul coronavirus, precum și recomandările de prioritizare a testarii pentru COVID-19. Potrivit actualizării, 13 categorii de persoane vor fi testate cu prioritate.
Ciolacu: Președintele și guvernul lui au scăpat pandemia de sub control. La 4.000 de cazuri pe zi, sunt excluse alegerile parlamentare! Marcel Ciolacu, presedintele PSD, a acuzat Guvernul PNL ca a scapat de sub control epidemia de coronavirus. El a mai sustinut ca, la peste 4.000 de infectari pe zi, prag depasit miercuri, este exclusa organizarea alegerilor parlamentare.
Plenara de la Strasbourg a Parlamentului European se mută online. Mai mult de 40 de persoane din cadrul instituției au COVID-19 Plenara de la Strasbourg nu va mai avea loc fizic, iar eurodeputaţii vor putea vota online, după ce au fost depistate peste 40 de persoane infectate cu SARS-CoV-2, potrivit unor declaraţii din conducerea Parlamentului European.
De astăzi, se redeschid RESTAURANTELE, teatrele și cinematografele! Care sunt noile condiții pe care trebuie să le respectăm Restaurantele se vor redeschide, începând de joi, în localitățile unde rata de infectare e mai mică de 3 la mia de locuitori. Acestea vor putea funcționa însă la o capacitate redusă.
Focar de COVID la echipa italiană Parma, unde evoluează și românul Valentin Mihăilă Echipa de Serie A a anunţat, miercuri, că patru jucători din lot au contractat SARS-COV-2 Potrivit unui comunicat al Parmei, trei jucători sunt asimptomatici şi unul are simptome uşoare al coronavirusului. Echipa la care a evoluat și Adrian Mutu nu a precizat numele fotbaliştilor infectaţi, însă știm că cei patru fotbaliști sunt în autoizolare. Informația a fost transmisă printr-un comunicat postat pe site-ul oficial al echipei Parma Calcio 1913.
FOTO/ VIDEO Incendiu violent la Vadu. Au ars 400 de ha de vegetație uscată Pompierii ISU Dobrogea au lichidat după 18 ore incendiul izbucnit, miercuri, la Vadu, zona Grindul Chituc din Rezervația Biosferei Delta Dunării, relatează realitateadeconstanta.net.
Spovedania lui Rizea, ep. 3. Cum muta Liviu Dragnea piesele de pe scena politică la sfatul lui Coldea Dezvăluirile lui Cristian Rizea pentru Realitatea PLUS au produs un șoc în societatea românească. Deputatul fugar a fost căutat de procurorii DNA în timp ce se afla în Republica Moldova. Ce vrea DNA să știe despre dezvăluirile lui Rizea?
„First Folio”, un manuscris din 1623 al lui William Shakespeare, vândut la o licitație pentru aproape 10 milioane de dolari O carte extrem de rară, care conține în premieră piesele de teatru scrise de dramaturgul britanic William Shakespeare (apărut în anul 1623), a fost vândut miercuri la o licitație cu preţul record de 9,97 milioane de dolari. Informația a fost oferită de reprezentanţii filialei din New York a casei de licitaţii Christie’s, citaţi de Reuters.
Premieră la Vatican: Preoți implicați într-un caz de abuz sexual, cercetați în instanță Situație fără precedent la Vatican, acolo unde doi preoți sunt cercetați în instanță pentru abuz sexual. Potrivit Ziare.com, unul dintre ei ar fi agresat sexual un băiat de altar în perioada 2007-2012, iar al doilea ar fi mușamalizat aceste agresiuni din poziția sa de rector al școlii de teologie unde ar fi avut loc abuzurile.
Turista din Lugoj, dispărută în Retezat, a fost găsită decedată Turista de 61 de ani rătăcită acum 3 zile în Retezat a fost găsită decedată. Trupul femeii din Lugoj a fost găsit pe malul Lacului Slăvei, de o echipă a jandarmilor montani.
Fostul viceguvernator BNR - Bogdan Olteanu află astăzi dacă merge la pușcărie pentru corupție. A fost codamnat la 7 ani în primă instanță Fostul viceguvernator BNR, Bogdan Olteanu, află astăzi dacă merge la pușcărie pentru corupție. A fost codamnat la 7 ani în primă instanță.
Măsuri restrictive fără precedent în Irlanda: Vizitele la domiciliu, INTERZISE, barurile și restaurantele, închise Irlandezii nu vor mai avea dreptul să se viziteze unii pe ceilalţi, iar regiunile de la frontiera cu Irlanda de Nord vor fi supuse unor noi restricţii severe pentru a lupta împotriva răspândiri pandemiei de coronavirus. Un anunț în acest sens a fost făcut miercuri de premierul Micheal Martin, potrivit AFP, citat de Agerpres.
Zi cu decizii majore în Justiție: Finalul uriașului scandal din Sănătate! Verdict definitiv în dosarul HEXI Pharma! 130 de spitale au primit dezinfectanți diluați Zi crucială în Justiție! Instanța va da verdictul final în cel mai mare scandal legat de spitalele din România – dosarul Hexi Pharma, în care procurorii acuză că peste 300 de spitale au primit dezinfectanți diluați. În primă instanță, fosta parteneră de afaceri a lui Dan Condrea a fost condamnată la 3 ani de închisoare.
Întâlnire crucială la Palatul Victoria: Orban s-a întâlnit cu Hahn, comisarul european pentru buget și administrație. Noi măsuri economice Premierul Ludovic Orban a avut, joi, o întrevedere cu Johannes Hahn, comisarul european pentru buget și administrație. La întâlnirea cu Johannes Hahn, comisarul european pentru buget și administrație, care a aveut loc la ora 11.00, la Palatul Victoria, a participat și șeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă.
CÂND ar putea fi gata un vaccin anti-COVID și CE categorii sociale ar putea beneficia primele de el. Declarații OMS Pandemia de coronavirus este departe de a se fi încheiat, iar apariția unui vaccin care să lupte împotriva infecției cu virusul SARS-CoV-2 pare să bată pasul pe loc. În aceste condiții, Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) atrag atenția că tinerii sănătoşi ar putea să nu fie vaccinaţi pentru noul coronavirus înainte de 2022, și asta pentru că autorităţile din domeniul Sănătăţii se concentrează mai întâi pe imunizarea persoanelor vârstnice şi vulnerabile. În plus, un eventual vaccin anti-COVID va trebui mai întâi să fie declarat sigur şi eficace de către OMS, Uniunea Europeană sau Statele Unite înainte de a fi distribuit pe scară largă, iar cantitățile cor fi "limitate" la început, atrag atenția reprezentanții OMS, potrivit HotNews, care citează CNBC citat de news.ro.
Exclusiv Situație critică în România. Specialiștii avertizează: sunt peste 20.000 de infectări pe zi! Record absolut al infectărilor cu noul coronavirus. România a depășit pentru prima dată de la debutul pandemiei pragul de 4.000 de îmbolnăviri. Mai exact, 4.016 români au fost confirmați cu SARS-CoV-2, în ultimele 24 de ore. Crește de la zi la zi și numărul deceselor. 66 de persoane au murit în ultimele 24 de ore. În plus, situația este gravă și la Terapie Intensivă.
Scenariul ROȘU. 135 de școli, ÎNCHISE în ultimele 24 de ore Tot mai multe școli pun lacătul pe ușă din cauza numărului mare de infectări. În ultimele 24 de ore, 135 de unități de învățământ au trecut în scenariul roșu, iar numărul total se apropie de 800.
CHA CHA LITIX! Episodul 88. Începe marea curățenie în politică O emisiune aproape politică. Întrebări pe care nu ai tupeu să le pui, răspunsuri pe care n-ai curaj să le afli. Cha cha politic, cha cha monden!