Articolele din categoria ACTUAL:

Proteste in Minneapolis
Proteste MASIVE în Minneapolis după ce un tânăr de culoare a fost ucis de oamenii legii. Ce spune președintele Joe Biden
Orașul Minneapolis a avut parte marţi de a doua seară de demonstraţii, în pofida intrării în vigoare a unei interdicţii de circulaţie pe timpul nopţii care vizează prevenirea extinderii violenţelor în acest oraş din nordul Statelor Unite, după moartea duminică a unui tânăr afro-american împuşcat de poliţie în plin proces asupra uciderii lui George Floyd.
Spitalul Victor Babeș / Foto: Inquam Photos
Controverse în cazul Victor Babeș: 3 morți. Specialistul NU a intervenit de teama Covid. Autoritățile se încurcă în bâlbe
O nouă tragedie în spitalele românești. Trei pacienți care se aflau internați la unitatea mobilă de Terapie intensivă de la Spitalul Victor Babeş, din Bucureşti, au murit, luni seară, după ce a avut loc o pană de oxigen. Alți 5 pacienți, care au supraviețuit defecțiunii, au fost transferați la alte spitale. Polițiștii au demarat o anchetă cu privire la decesul pacienţilor, astfel încât să fie stabilite cauzele și condițiile în care s-a produs tragedia.
Marcel Ciolacu, președintele PSD Foto: InquamPhotos/Ilona Andrei
Marcel Ciolacu, după tragedia de la „Victor Babeș”: Cîțu a ratat iar. Trebuia să-l demită pe Vlad Voiculescu. PNL-ul e luat ostatec de Barna şi userişti!
Marcel Ciolacu l-a criticat pe Florin Cîţu pentru că nu l-a demis pe Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății în urma tragediei de la spitalul „Victor Babeș” din Capitală, în urma căreia au murit trei oameni. Președintele PSD îl acuză pe premier, despre care spune că „a ratat iar”, și pe cei din coaliție, pentru că „au murit iar nişte oameni din vina lor! Au murit oameni fără oxigen din vina LOR! Şi ei caută acarul Păun cu tot felul de explicaţii penibile şi sforăitoare”.
Gabriela Firea, senator PSD Foto: Inquam Photos/Octav Ganea
Gabriela Firea, după pana de oxigen de la spitalul „Victor Babeș”: A trebuit să moară oameni... Incompetența ucide! Nepăsarea ucide! Tăcerea ucide!
Senatorul PSD Gabriela Firea susţine, într-un mesaj postat pe Facebook, în seara de luni, că situaţia de la Spitalul Victor Babeş din Bucureşti ar fi fost provocată din cauza mai multor defecțiuni de la TIR-ul cu paturile de ATI. Fostul primar general acuză incompetența, nepăsarea și tăcerea care ar fi condus la moartea celor trei pacienți în unitatea mobilă de terapie Intensivă.
Raed Arafat
VIDEO Raed Arafat, despre scandalul de la spitalul Foișor: ”Erau 3 pacienți la ATI, am dus 20. Fac apel la populație să meargă la medic mai devreme”
Șeful DSU, Raed Arafat, a vorbit, luni seară, despre situația gravă de la ATI și a făcut apel la români să meargă la medic imediat ce simt primele simptome ale infecției cu Sars-Cov-2. În acest context, medicul a precizat că la Spitalul Foișor au fost externați 3 pacienți internați la Terapie Intensivă pentru a duce în loc 20, cu forme grave de Covid-19. 
Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, primul mesaj după tragedia de la spitalul „Victor Babeș” din Capitală Foto: InquamPhotos/Octav Ganea
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a transmis condoleanțe familiilor de pe Facebook după tragedia de la spitalul „Victor Babeș” din Capitală
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a transmis un mesaj pe Facebook după ce trei oameni au murit în incidentul grav de la spitalul „Victor Babeș” din București. Acesta a postat declarația la ora 23.00, când la Palatul Victoria, premierul Florin Cîțu și șeful DSU, Raed Arafat, au făcut declarații de presă pe marginea evenimentului. Vlad Voiculescu a declarat că a aflat despre problemele existente la Spitalul ”Victor Babeș” la ora 18:30, a fost la fața locului pentru a vorbi cu medicii și conducerea spitalului și că cei cinci pacienți au fost transferați în siguranță. Voiculescu a anunțat că va solicita un control pentru a verifica motivele tragediei de luni.
Premierul Florin Cîțu, anunț despre incidentul tragic de la Spitalul „Victor Babeș” Foto: InquamPhotos/George Călin Video
Florin Cîțu, după tragedia de la „Victor Babeș”: Nu putem garanta că astfel de accidente nu se vor mai întâmpla! Am cerut anchetă rapidă, transparentă, cei vinovați să răspundă!
Premierul Florin Cîțu a declarat că a cerut ca ancheta începută în urma tragediei de la Spitalul Clinic „Dr. Victor Babeș” să fie rapidă și transparentă și să răspundă cei vinovați. În seara zilei de luni, în unitatea mobilă de Terapie Intensivă au murit trei paciente din cauza unei pene de oxigen. Bilanțul coronavirus al ultimelor săptămâni este alarmant în urma numeroaselor cazuri grave din secțiile de Terapie Intensivă în secțiile spitalelor bucureștene. În acest moment nu mai există paturi libere la ATI pentru bolnavii de COVID-19 în Capitală.
3 MORȚI după PANA de oxigen de la Spitalul „Victor Babeș” din Capitală, 12 aprilie 2021 Foto: InquamPhotos/George Călin
PANĂ de oxigen la spitalul Victor Babeș din Capitală - AU MURIT 3 pacienți din ATI - Florin Cîțu, Raed Arafat, explicații despre TRAGEDIE - VIDEO
O nouă tragedie în România! Trei pacienți au murit în urma unui incident produs luni seară la Spitalul „Victor Babeș” din București. Pacienții se aflau în TIR-ul de Terapie Intensivă instalat sâmbătă, după evacuarea scandaloasă a pacienților de la spitalul Foișor. O ipoteză halucinantă este luată în calcul pentru explicarea incidentului de la „Victor Babeș”: cineva ar fi reglat NECORESPUNZĂTOR ventilatoarele, astfel că s-ar fi mărit nepermis de mult presiunea oxigenului. Cei trei bolnavi de COVID-19 au decedat după ce au intrat în stop cardio-respirator, nemaifiind salvați de medicii care au încercat și ventilarea manuală a acestora. Din păcate, incidentul dramatic de la „Victor Babeș” nu este singular în ultimul an: peste 30 de pacienți bolnavi de COVID-19 au murit în urma incendiilor din secțiile de ATI de la Spitalul Județean din Piatra Neamț și de la Spitalul „Matei Balș” din București.
Valeriu Gheorghiță, despre țintele imunizării în România ce vor putea fi atinse în septembrie Foto: InquamPhotos/Octav Ganea
Valeriu Gheorghiță, despre cum se vor atinge ȚINTELE imunizării la coronavirus în România, în septembrie 2021
Valeriu Gheorghiţă spune că țintele propuse pentru imunizarea unui număr cât mai mare de români împotriva COVID-19 depinde foarte mult de dorința acestora de a se vaccina. Șeful Comitetului pentru coordonarea vaccinării anti-COVID-19 în România a anunțat deschiderea unui număr cât mai mare de centre de vaccinare în următoarea perioadă, chiar și cu retragerea mai multor programări în cazul AstraZeneca, și a insistat pentru informarea populației despre beneficiile vaccinării pentru a fi atinse țintele propuse, și anume ca 6 milioane de români să fie deja vaccinați la începutul verii, astfel ca în toamnă să se ajungă la 10 milioane.