Grevă de avertisment în sănătate, urmată de greva GENERALĂ

Grevă de avertisment în sănătate, urmată de greva GENERALĂ
Sindicaliştii de la Sanitas vor picheta azi sediul Parlamentului, anunţă o grevă japoneză în sistemul sanitar pentru miercuri, iar începând cu 31 octombrie se va declanșa greva generală.
Peste 200 de sindicaliști, membri ai Federației Sanitas, pichetează marți, între orele 11:00 și 13:00, sediul Parlamentului, a declarat pentru Agerpres prim-vicepreședintele Sanitas, Marius Sepi.
Potrivit acestuia, în data de 12 octombrie va avea loc o grevă japoneză, pe data de 19 o grevă de avertisment cu întreruperea activității timp două ore, iar în data de 31 octombrie se va declanșa greva generală.
Aceasta este a ultima acțiune de pichetare din ciclul denumit generic "O marți a Sanitas", care presupune organizarea în fiecare zi de marți a unei astfel de acțiuni. De asemenea, acesta este singura dată când la pichet sindicaliștii vor avea un mesaj de susținere pentru parlamentari pentru că, în opinia lor, numai aceștia îi pot ajuta prin modificarea ordonanțelor de salarizare.
Citește și:
- 10:53 - Mesajul lui George Simion, după negocierile cu președintele Nicușor Dan -VIDEO
- 10:44 - Hantavirus la un tânăr de 25 de ani, din Arad: cum explică autoritățile locale situația
- 10:34 - Cum îngrijești corect crinul păcii în luna mai. Trucurile care îl ajută să înflorească spectaculos
- 10:25 - Bărbat reținut după ce a agresat sexual un tânăr, într-o piață din Craiova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














