Articolele din categoria EXTERN:

Foto arhivă
Rusia ne pune în gardă. Coridor militar între România, Bulgaria și Grecia
România s-a angajat, alături de Bulgaria și Grecia, să creeze un coridor militar special. Proiectul își propune optimizarea coridoarelor actuale de transport pentru a răspunde cerințelor de mobilitate militară, prin crearea unor rute de aprovizionare (rutiere și feroviare) între statele participante, reducerea birocrației pe timp de pace și maximizarea eficienței în situații de urgență și criză, ținând cont de inițiativele NATO și naționale.
Locul care te ajută să scapi de pușcărie. Unde se află spitalul unde infractorii își schimbă fizionomia
Locul care te ajută să scapi de pușcărie. Unde se află spitalul unde infractorii își schimbă fizionomia
Într-o serie de dezvăluiri șocante, BBC relatează despre mai multe spitale clandestine din Filipine care au facilitat modificări ale fizionomiei pentru infractori fugari și străini intrați ilegal în țară. Autoritățile au anunțat că două dintre aceste unități medicale urmează să fie închise în următoarele săptămâni, după o amplă razie într-un astfel de centru ilegal din Manila în luna mai.
Război în Ucraina, ziua 869. Declaraţia finală a Summitului NATO: liderii aliaţi vor ca Ucraina să adere la alianță /Profimedia
Război în Ucraina, ziua 869. Declaraţia finală a Summitului NATO: liderii aliaţi vor ca Ucraina să adere la alianță - LIVE TEXT
Este ziua cu numărul 869 de război. Declaraţia finală a summitului NATO menţionează că regiunea Mării Negre este de importanţă strategică pentru Alianţă şi precizează c ă aceasta va monitoriza în continuare evoluţiile din regiune, axându-se pe ameninţările de securitate. În plus de asta, aliaţii din NATO se angajează să sprijine Ucraina pe o "cale ireversibilă" spre integrare şi cer Chinei să înceteze orice sprijin pentru efortul de război al Rusiei împotriva Kievului.
Rusia lansează atacuri hibride asupra statelor NATO. Foto/Profimedia
Oficial NATO: „Orice stat membru ar putea să solicite protecție în temeiul articolului 5 al Alianței privind apărarea reciprocă din cauza operațiunilor hibride rusești”
Orice țară membră NATO ar putea să solicite protecție în temeiul articolului 5 al Alianței privind apărarea reciprocă din cauza operațiunilor hibride rusești, informează Vocea Americii, citând un înalt oficial aliat care a dorit să-și păstreze anonimatul. Articolul 5 al Tratatului Nord-Atlantic obligă fiecare stat membru să considere un atac împotriva unui stat aliat ca fiind un atac împotriva tuturor.
Judecătoarea care lua mită de la interlopi și a scăpat de condamnare grație prescrierii faptelor, eliberată din funcție de Iohannis 
Șofer criminal, CONDAMNAT la 17 ani de închisoare, în Anglia. Cum se face LEGEA în alte țări: caz similar cu al lui Vlad Pascu
Condamnare istorică în Anglia pentru un șofer băut care a ucis cu mașina un bebeluș în vârstă de doar 8 luni și pe mătușa acestuia. Individul, care își făcea și poze de la volan, a primit nu mai puțin de 17 ani de închisoare. Potrivit judecătoarei, bărbatul a manifestat un comportament arogant după accident și a exploatat toate variantele pentru a scăpa de pedeapsă. În timp ce la noi, autoritățile pierd vremea cu dezbateri pentru prevenție, alte state dau exemple clare cu condamnările de ani grei de închisoare. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional! 
Joe Biden, în deschiderea Summitului NATO de la Washington/ Profimedia
Război în Ucraina, ziua 868. Stoltenberg: Rezultatul conflictului din Ucraina va defini SECURITATEA GLOBALĂ pentru decenii. Semnal important de la Summitul NATO - LIVE TEXT
Ucraina a ajuns astăzi în ziua cu numărul 868 de război. Zilele acestea, toți ochii sunt ațintiți către Statele Unite, mai exact către Washington, acolo unde are loc Summitul NATO - alianța militară alcătuită în prezent din 32 de țări membre - sărbătorind 75 de ani de existență. Decizii cruciale pentru securitatea europeană, dar și globală sunt luate de cei mai importanți lideri politici. La eveniment participă și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, dar și șeful statului român Klaus Iohannis.