Marşul Chitarelor 2018: 3 ani de la Colectiv. Victimele tragediei, comemorate pe 30 octombrie Marşul Chitarelor 2018: 3 ani de la Colectiv. La împlinirea a trei ani de la incendiul de la Colectiv, cei 65 de oameni care au pierit în urma tragediei vor fi comemorați printr-un Marș al Chitarelor ce va avea loc marţi, pe 30 octombrie, începând de la ora 19.00, dar și printr-un moment muzical, în fața clubului.
Înzăpeziți pe Transalpina. Ce au păţit patru tineri care au intrat cu maşina pe un drum închis? Patru tineri din Caracal au rămas înzăpeziți, noaptea trecută, în județul Gorj, pe Transalpina, drumul fiind închis circulației publice iar autoturismul acestora era neechipat pentru iarnă, scrie realitateadeolt.net
Atenție! Escrocherie cu apeluri primite din străinătate de la numere de telefon dubioase Specialiştii de la CERT-RO avertizează asupra unei noi metode de înșelătorie. Este vorba despre apelurile primite de la numere de telefon din exteriorul României.
Doi tineri, înjunghiaţi în parcarea unui mall din Ploieşti. Poliţia caută agresorii Poliţiştii din Ploieşti fac anchete pentru a depista doi fraţi, care, în timpul nopţii de vineri spre sâmbătă, au înjunghiat doi tineri în parcarea unui mall din oraş. După comiterea faptei, cei doi agresori au fugit, iar victimele au fost duse la spital.
Calendar ortodox noiembrie 2018. Sărbători religioase în luna lui Brumar Calendar ortodox noiembrie 2018. Lista sărbătorilor religioase din noiembrie 2018!
Cazul copilului mort la Sanador. Medicul care a operat copilul e soţia şefului masonilor din România Medicul chirurg pediatru Laura Bălănescu, de la Sanador, cea care l-a operat pe băiețelul care a murit în urmăcu o săptămână, este soția șefului masonilor din România, transmite Realitatea TV.
Trenuri directe din Viena către două oraşe din România. Precizările CFR Călători Compania feroviară de stat a Austriei, OBB, în parteneriat cu CFR, introduce din această iarnă trenuri directe din Viena către România, acestea urmând să ajungă în două oraşe ale ţării.
De ce a dispărut CRUCEA de pe ambulanţele din România? Multă lume nu a observat asta, dar este una dintre curiozitățile care circulă printre legendele urbane. De ce a dispărut crucea roșie de pe ambulanțe? Probabil că ai observat asta sau nu. Iată câteva dintre explicații.
Moşii de toamnă 2018. Ce trebuie să faci în această zi? Moşii de toamnă 2018 sunt pomeniți în prima sâmbătă din noiembrie în fiecare an.
Când trebuie să trecem la cauciucurile de iarnă. Mare atenţie! Putem primi amendă Legea cauciucurilor de iarnă 2018: Codul Rutier spune că șoferi sunt obligați să aibă montate cauciucurile de iarnă atunci când carosabilul este acoperit de zăpadă.
România trece la ORA DE IARNĂ 2018! Cum se potrivesc ceasurile? Când se schimbă ora? Ora de iarnă 2018 sau Ora de toamnă 2018 se va schimba in noaptea de 27 spre 28 octombrie.
Arafat, reacție la scandalul momentului. Ce program ar vrea pentru medici Raed Arafat consideră că medicii trebuie să aibă un program de lucru clar de opt ore şi să existe un control al calităţii serviciilor medicale din spitalele publice.
Sarbatoare 27 octombrie 2018: Rugăciune către Sf. Dumitru: Puterea ei este miraculoasă Sarbatoare 27 octombrie 2018. Rugăciune către Sf. Dumitru: Sfântul Dimitrie cel Nou este sărbătorit pe data de 27 octombrie 2018!
Şcoală din Olt INCENDIATĂ de copii. VIDEO Fosta şcoală din cartierul Vârtop din oraşul Corabia a fost distrusă de un incendiu, vineri seara, care ar fi pornit de la un foc făcut de mai mulţi copii din zonă, scrie realitateadeolt.net
Legătura şocantă dintre salata verde şi sex. Cel mai mare secret al egiptenilor Avem tendinţa de a considera salata verde drept un aliment banal, însă în Egiptul Antic, leguma avea o semnificaţie mult mai importantă. Potrivit unui egiptolog, se pare că o rudă îndepărtată a salatei romane (o varietate de salată cu frunze alungite) era văzută ca afrodiziac în Egiptul Antic.
Ai văzut astfel de nori pe cer? Atenţie maximă! Iată ce pot prevesti Unii oameni de ştiinţă consideră co existo o serie de semne care prevestesc, cu cel puţin 24 de ore înainte, un cutremur puternic. Printre acestea se numără şi norii panglică.
E sărbătoare mare sâmbătă! Ce nu ai voie să faci de Sf. Dimitrie cel Nou? Sarbatoare 27 octombrie 2018 Sf Dimitrie cel Nou. Tradiţii şi obieceiuri de Sfântul Dimitrie cel Nou. Ce nu ai voie să faci sâmbătă?
Daea: Am restrâns viteza de propagare a pestei porcine africane Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a afirmat, vineri, la Constanţa, că autorităţile au restrâns viteza de propagare a virusului pestei porcine africane. El a explicat că în judeţele Brăila, Buzău, Satu Mare şi Bihor au fost introduşi porci-santinelă pentru a se vedea dacă mai există vreo posibilitate de contaminare, scrie Realitatea de Constanța.
Locomotivă în flăcări în Satu Mare: 200 de pasageri, evacuaţi Pompierii sătmăreni au intervenit vineri după-amiaza pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locomotivă, scrie realitateadesatumare.net
Crima de la metrou. Magdalena Şerban, condamnată la ÎNCHISOARE PE VIAŢĂ Tribunalul Bucureşti a decis, vineri, condamnarea Magdalenei Şerban, femeia care omorât o tânără după ce a împins-o pe şinele de metrou, la staţia Dristor, la închisoare pe viaţă. În plus, aceasta trebuie să achite 60.000 de euro daune pentru familia victimei. Decizia nu este definitivă.
Alt tip Tudor Chirilă, mesaj îngrijorător cu planul periculos al PSD-ului Tudor Chirilă a postat pe contul de Facebook un "carton" care poartă titlul "To do list PSD". Pe româneşte, planul PSD-ului. Galeria Foto.
Biserica Ortodoxă Română din Bergamo se transformă în moschee. Preot: ”Trăim o catastrofă!” Biserica folosită de ortodocșii români din Bergamo din 2015 va fi cumpărată de Asociația Musulmanilor din localitate, care a câștigat o licitație în acest sens.
Oreste, sincer cu Rareş Bogdan: cum recunoşti un român trist pe stradă: "Se adună energia între..." Oreste Teodorescu a realizat o radiografie a societăţii româneşti, în emisiunea "Jocuri de putere", de joi seară.
Panică în Portul Constanţa. O navă a izbucnit în flăcări: 10 persoane, evacuate Pompierii constănțeni au fost solicitați să intervină, vineri, pentru a stinge un incendiu ce izbucnise la bordul unei nave-împingător, sub pavilion Bulgaria, în sala motoare. Pentru stingerea flăcărilor a intervenit Detașamentul Port, cu trei autospeciale de stingere și două autospeciale de la serviciul privat.
Doliu în România. A murit ”îngerul copiilor” Doctorul Marin Burlea, supranumit ”îngerul copiilor”, a murit vineri dimineață la Institutul Regional de Oncologie Iasi.
Escrocheria cu apeluri dubioase din străinătate revine. Cum te fereşti de facturi umflate artificial Schema utilizată de hackeri nu este nicidecum complicată sau elaborată, aceştia profitând de simpla curiozitate a oamenilor.
BOR evită recunoașterea independenței Bisericii Ortodoxe din Ucraina față de Moscova Sinodul Bisericii Ortodoxe Române a evitat, deocamdată, să recunoască autocefalia Bisericii Ortodoxe din Ucraina și a îndemnat Patriarhia Ecumenică de la Constantinopol și Patriarhia Moscovei ”să ajungă împreună la o soluție”.
Photo ŞOC în lumea muzicală! Descoperire terifiantă: cine era bărbatul decapitat de un cablu, la Iaşi Bogdan Chirosca, solistul trupei Concert Band, cunoscuta in Iasi, a murit, joi seara, dupa ce a fost decapitat de un cablu, in timp ce se plimba cu un ATV.
Salariu de „necalificat” la stat: 40.000 de lei pe lună 40.000 lei este salariul lunar net pe care îl poate câştiga un membru al Directoratului Transelectrica. Este şi cazul soţiei primarului Daniel Florea de la Sectorul 5, Andreea Florea.
Sinodul Bisericii a luat o decizie surpriză. Ce va face după eşecul la referendumul pentru familie Biserica Ortodoxă se repliază după eşecul refernedumului pentru familie din 6-7 octombrie: Sfântul Sinod le cere preoţilor să se adreseze prioritar nevoilor tinerilor și familiilor şi să se afle mai mult în mijlocul lor.