//=Assets::insertQuantcastScript()?>
Articolele din categoria POLITICĂ:
Directorul Institutului de Ştiinte Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române, Dan Dungaciu, a explicat, vineri seară, în cadrul emisiunii "Realitatea Românească", moderată de Octavian Hoandră, că ceea ce se întâmplă la ora actuală, în Europa, reprezintă un eșec al politicilor multiculturale, practicate de statele europene asupra comunităților de străini, al căror proces de integrare l-au blocat prin permananta aplicare de etichete.
Directorul Institutului de Ştiinte Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române, Dan Dungaciu, a declarat, vineri seară, în cadrul emisiunii "Realitatea Românească", moderată de Octavian Hoandră, că "migrația spre Europa nu e obligatoriu să se încheie cu soluționarea crizei din Siria". "Ce ar trebui să ne intereseze pe noi, în această discuție legată și de vizita lui John Kerry sau a ministrului de Externe german la Moscova, retragerea trupelor Federației Ruse din Siria, este prețul pe care Rusia l-a primit sau ce a primit Rusia ca să facă aceste concesii", a subliniat Dungaciu.
Fostul ministru de Externe, Teodor Baconschi, a declarat, joi, în cadrul emisiunii "Newsroom", la Realitatea TV, că reuniunea de urgență a Consiliului JAI era necesară, în condițiile în care "suntem în fața unui asalt". Baconschi speră că cei 28 de miniștri ai Justiției vor ieși cu o agendă de priorități, care ar trebui să conțină, în viziunea sa, întărirea Spațiului Schengen, o mai bună bază a informațiilor furnizate de serviciile secrete pe teritoriul UE și o legislație anti-teroristă "mai severă peste tot".