Avocatul Poporului, de partea magistraților! Atacă abrogarea pensiilor la CCR

Thursday, 30 January 2020, 18:23 Sursă: agerpres.ro

Autor: Realitatea.NET

Avocatul Poporului, instituție condusă de Renate Weber (venită de la ALDE), a trimis joi Curții Constituționale o sesizare de neconstituționalitate asupra legii care desființează pensiile speciale, votată marți în Parlament.

Renate Weber susține în sesizare că legea nu respectă condițiile cerute de Constituție și legislația în vigoare în ceea ce privește respectarea parcursului legislativ.

”Întreaga lege este lovită de vicii de neconstituționalitate extrinsecă”, arată Avocatul Poporului.

Reamintim că și Înalta Curte a decis să atace la CCR Legea pensiilor speciale.


Vezi mai multe


Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2020-01-30 19:49:19
Țăranu H.

"Măgar pe măgar scarpină" spune un proverb romanesc.

2020-01-30 22:15:08
Un inutil vindut politicului !!! Un pierde vremea si sifonator de salarii ...

... legile lui serbanica, taricel, zamfirel si livacke sint perfecte !? Alea care au demolat legistatia, justitia, intercooperatea interguvernamentala in combatarea tradatorilor, infeactorilor si criminalilor din aceasta tara !? In timp ce legislatia a devenit o piedica in aplicarea dreptatii si protejarea victimelor, penibilul avocat al poporului ciordel isi bate capul cu chestii din afara jurusdictiei lui ...

2020-01-30 23:11:12
Hamilton

Cei cu pensii speciale sunt noii baronii ai Romăniei.

2020-01-30 23:23:24
Costel

Bugetul Romăniei este muls de ăștia cu pensii nesimțite si nemeritate.

2020-01-30 23:45:15
Francois U.

Un profesor, un doctor, un inginer de ce nu ar avea dreptul la o pensie specială? Cu ce sunt ei mai prejos decăt cei care au deja aceste pensii?

2020-01-31 05:26:06
Dacă ne scobim in nas,găsim /pe latină/mucus !

S-a învătat si dna avocat al poporului ,să tină cu poporul !CCR a declarat neconstituționale legile justiției si cele care introduceau repectarea drepturilor omului,de grija fată de gramatică si punctuație ,nu pe fond.Si PNL jubilează ,ca lui ii trebuie numai propagandă ca in rest...E normal ,cine a fost raportor ,un penalist ,care stie să interpreteze legile după virgilă.Domnilor juristi,nulitatea unui act juridica este atunci câd se crează un prejudiciu,o virgulă ,o recomanzi,o procedura ,o sesizezi,dar nu anulezi o lege care bagă spaima in judecători si procurori .așiați intodeuna cu puterea, si face o emulație populară generală ,aceea populatie care stie grivei de ce se bucură

2020-02-03 19:30:39
LORELAY

Dragilor !! V-ati intrebat vreodata ..cati bani se cheltuie cu intretinerea Parlamentarilor , a Ministrilor ?? etc...etc.. !! si de unde vin acesti bani ?? Sigur veti spune ...DE LA BUGET ...!!! Dar banii la buget ...de unde vin..?...Din imprumuturi ...DAR si din taxe si impozite ...De unde se platesc PENSIILE... celor 176 mii de pensionari din ARMATA , care nu au contribuit cu nici-un leu ...din salarii !! Din ce bani se platesc PENSIILE DE SERVICIU ? acordate dupa minim 25 ani vechime in sistem...!!...ale celor 6 mii de magistrati si grefieri ?? care au contribuit cu 40 % din salariu..??...Tot de la buget...!!!...DAR ..!! cati bani se aduc la buget ...din TAXELE , platite de cei care au diverse procese in justitie !? ...a calculat cineva ?? Din taxele platite in JUSTITIE ...se platesc ...pensiile si intretinerea ...unora. DECI JUSTITIA , NU CONSUMA , DE LA BUGET.. !! INTRETINE BUGETUL...

Alte articole din: Ultimele Stiri