Americanii ne trimit pe cap un consilier anticorupție

Thursday, 09 January 2020, 18:05 Sursă: Realitatea.NET

Autor: Realitatea.NET

Consilierul juridic rezident pentru România și Bulgaria, care va  colabora cu guvernele celor două țări pe tema combaterii corupției, crimei organizate și spălării banilor, va avea biroul la Sofia iar prima vizită la București este programată pentru sfârșitul lunii ianuarie, se arată într-un comunicat transmis G4Media.ro de Ambasada Statelor Unite la București. Potrivit sursei citate, începând din 2016, mai mulți consilieri juridici din cadrul Departamentului Justiției al SUA au colaborat cu Guvernul României pentru a oferi asistență în domeniul justiției în vederea consolidării capacității de combatere a corupției.

Redăm mai jos integral răspunsul Ambasadei Statelor Unite la București.

”Ambasada Statelor Unite ale Americii și Departamentul Justiției din SUA colaborează strâns cu Guvernul României pentru a combate corupția. Consilierul Juridic Rezident pentru România și Bulgaria lucrează în domeniul cooperării tehnice și de consolidare a capacităților de aplicare a legii. Acest post nu este unul nou. Începând cu anul 2016, mai mulți consilieri juridici din cadrul Departamentului Justiției al SUA au colaborat cu Guvernul României pentru a oferi asistență în domeniul justiției în vederea consolidării capacității de combatere a corupției. Jessica Kim va avea biroul la Sofia, în Bulgaria, dar va vizita România în mod regulat. Prima ei vizită la București este programată spre sfârșitul acestei luni.”

"Consilierul Juridic Rezident pentru România și Bulgaria lucrează în domeniul cooperării tehnice și de consolidare a capacităților de aplicare a legii. Acest post nu este unul nou. Începând cu anul 2016, mai mulți consilieri juridici din cadrul Departamentului Justiției al SUA au colaborat cu Guvernul României pentru a oferi asistență în domeniul justiției în vederea consolidării capacității de combatere a corupției. Jessica Kim va avea biroul la Sofia, în Bulgaria, dar va vizita România în mod regulat. Prima ei vizită la București este programată spre sfârșitul acestei luni", a transmis joi Ambasada SUA, citată de Mediafax.
 
Departamentul de Justiție al SUA a numit un reprezentant special pentru a ajuta la combaterea problemelor privind corupția, spălarea banilor și crima organizată din România și Bulgaria, informa ambasada americană la Sofia. "Cele două părți au fost de acord să dezvolte un dialog pentru responsabilitatea procurorilor și independența sistemului judiciar".
 
Jessica Kim a deținut anterior funcția de procuror adjunct în Columbus, Ohio, iar în 2018 a fost premiat de către procurorul general american Jeff Sessions pentru "contribuții remarcabile ale unui nou angajat".
 

Vezi mai multe


Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2020-01-09 18:46:37
Constantin Gadea

SA FIE JUDECATI VINOVATII CARE AU IMPIEDICAT JUDECAREA SAU CONDAMNAREA JEFUITORILOR DE TARA, SAU CARE SUNT RASPUNZATORI DE NERECUPERAREA PREJUDICIILOR DE LA INFRACTORI INAINTE DE A FI ELIBERATI DIN INCHISORI. De ce este taraganata trimiterea in instanta a DOSARULUI TEL DRUM, in care Liviu Dragnea a pagubit Romania si UE cu sute de milioane de euro ? De ce nu este judecat Dragnea in multiplele dosare penale grele in care este implicat ? De ce nu este judecat Adrian Nastase, pentru privatizarile frauduloase:ALRO, ROMTELECOM, PETROM, SIDEX, etc. ? De ce nu este cercetat si judecat C.P. Tariceanu in DOSARUL STERLING pentru HG 1446/ 12 noiembrie 2008 si anexa 11 ? De ce nu sunt judecati Dragnea si Tariceanu pentru activitatea pucista zilnica desfasurata la nivel inalt impotriva Romaniei, in anii 2017, 2018 si in 2019 ? De ce nu este judecat Victor Ponta, pentru 300 milioane de dolari lasate Cazahstanului, intr-o vizita intreprinsa acolo in calitate de premier ? De ce nu sunt condamnati

2020-01-09 18:47:37
Constantin Gadea

SA FIE JUDECATI VINOVATII CARE AU IMPIEDICAT JUDECAREA SAU CONDAMNAREA JEFUITORILOR DE TARA, SAU CARE SUNT RASPUNZATORI DE NERECUPERAREA PREJUDICIILOR DE LA INFRACTORI INAINTE DE A FI ELIBERATI DIN INCHISORI. De ce este taraganata trimiterea in instanta a DOSARULUI TEL DRUM, in care Liviu Dragnea a pagubit Romania si UE cu sute de milioane de euro ? De ce nu este judecat Dragnea in multiplele dosare penale grele in care este implicat ? De ce nu este judecat Adrian Nastase, pentru privatizarile frauduloase:ALRO, ROMTELECOM, PETROM, SIDEX, etc. ? De ce nu este cercetat si judecat C.P. Tariceanu in DOSARUL STERLING pentru HG 1446/ 12 noiembrie 2008 si anexa 11 ? De ce nu sunt judecati Dragnea si Tariceanu pentru activitatea pucista zilnica desfasurata la nivel inalt impotriva Romaniei, in anii 2017, 2018 si in 2019 ? De ce nu este judecat Victor Ponta, pentru 300 milioane de dolari lasate Cazahstanului, intr-o vizita intreprinsa acolo in calitate de premier ? De ce nu sunt condamnati

2020-01-09 18:50:54
Constantin Gadea

SA NU MAI FIE TARAGANATE DOSARUL REVOLUTIEI SI DOSARUL MINERIADEI DIN 1990.

2020-01-09 18:54:24
Constantin Gadea

ADRIAN NASTASE- ARTIZANUL CELOR MAI PAGUBOASE PRIVATIZARI. 1) ALRO a fost privatizata la 30-04-2002 de Guvernul Nastase. La ora privatizarii, era cea mai rentabila intrepr. din tara; 18 companii mari din lume au confirmat ca sunt decise sa o cumpere. Statul roman detinea 54% din actiuni si consultantii straini au estimat ca valoreaza 450-550 mil dolari. Nastase a dat ALRO rusilor din spatele grupului MARCO cu numai 160 milioane de dolari. Si daca expertii evaluasera ALRO intre 450 si 550 de milioane dolari., Adrian Sacalul cat credeti ca a togmit spaga ? Eu cred ca spaga lui Nastase nu a fost mai mica de 150 milioane de dolari. Ca sa aiba sa dea partidului 50 mil dolari si sa-i ramana si lui, saracu, o suta de milioane de dolari. Cand se bateau 18 companii pe ALRO, unele fiind printre cele mai mari din lume, parca il aud pe premierul sacal zicandu-le prietenilor rusi: ,, Ba baieti, ALRO costa 600 milioane; eu v-il dau la jumatate din prêt, cu conditia sa trecem in acte 160 mil de dol

2020-01-09 20:09:16
Tudor Axente

Nici un guvern trecut sau actual nu vrea să stărpească Mafia din Romănia.

2020-01-09 20:32:17
Dănuț Filip

Costele, sterge-te la gura, ca te-ai murdarit de basism. De prietenii vostri Videanu, Blaga, Udrea, Bica, n-ai nimic de zis?

2020-01-10 01:24:03
mircea

poate cu venirea acestei doamne coruptia din romania nu va mai fi asa de mare.doamne ajuta.

2020-01-10 01:28:05
fritz01

poate ca o fi pregatita doamna consilier in materie de coruptie si criminalitate dar ceea ce doreste dansa ia timp foarte mult si nervi de otel.

2020-01-10 01:29:57
ovidiu

coruptia da cred ca va fi diminuata...insa criminalitatea este cu totul altceva si cred ca aici este cam greu de patruns pentru ca sunt cercuri inchise cu ramificatii la cel mai inalt nivel.

2020-01-10 01:31:51
olaf43

daca america trimite un consilier pe aceste probleme inseamna ca domeniul coruptiei si al criminalitatii a tins niveluri foarte mari.sper sa faca ceva.

2020-01-10 01:33:57
adriana

o lupta cu morile de vant este ceea ce se vrea sa faca doamna consilier.sa nu uitam ca tara cu cea mai mare coruptie si criminalitate de tot felul este chiar america deci despre ce vorbim?

2020-01-10 01:42:34
georgeta marin

increderea oamenilor din romania in institutiile statului se stie ca este una scazuta,insa increderea poporului roman in aceasta doamna care vine de peste ocean nu stiu ce sa zic...mai ales ca vine si pe tensiunile astea din orient.

2020-01-10 01:44:38
maria

exista un proverb romanesc care spune asa ,,niciodata nu este prea tarziu,,sper ca venirea acestei doamne cinsilier in romania sa fie un abenefica si sa aiba impactul dorit.

2020-01-10 01:46:10
daniel

dar de ce sa vina experti din america?la noi in tara nu mai exista asa ceva?au emigrat cu totii?

2020-01-11 06:11:54
Nici blestemul nu ne-a rămas,ca ne-a părăsit Dumnezeu!

Dl Daniel,sunteți împotriva presedintelui meu,care prelungeste statulromân peste ocean ,la partenerul strategic ?Cum ar fi-că doar suntem egali cu SUA-ca MAE sa facă o structură a sa competentă cu politica americană de a ucide adversarii cu dronea sau intând cu serviciile in state suverane,ca Șacalul ,la Europa Liberă ?Doi oameni ca dv si tara a clacat,a căzut pe mâna presedintelui meu ,care ne-o vinde ,intâi cu gazele , apoi suveranitatea ?Păi ce sunt ale mele aceste valori ?Spuneți si dv ?Cititi pe dl Gadea sa vedeti unde ne sunt corupții,adică ne spune domnia sa, că se transferă din tară peste 900 de miliarde de EU,din munca cinstita a multinaționalelor si noi tăiem alocațiile la copiii,care se nasc tot mai rar.Si-apoi,tot domnia sa ne spune ca redevențele mici,cunt cadori mari ..la prieteni care ne pun in funcții si ne arestează adversarii.

Alte articole din: Ultimele Stiri