FMI: Redresarea economică va încetini în Europa Emergentă în 2014, iar Ucraina este un risc Redresarea economică din Europa Emergentă va încetini uşor în 2014, iar o nouă escaladare a situaţiei din Ucraina poate avea efecte negative semnificative în regiune, avertizează FMI în raportul World Economic Outlook publicat marţi, citat de AFP.
Altercaţie între deputaţi în Parlamentul de la Kiev O altercaţie a izbucnit, marţi dimineaţa, în Parlamentul de la Kiev între deputaţi din cadrul Partidului Comunist şi cei din Uniunea Tututor Ucrainenilor Svoboda, relatează Interfax Ucraina, în pagina electronică.
UE sesizează OMC pentru embargoul Rusiei privind produsele din carne de porc Uniunea Europeană a decis să aducă în faţa Organizaţiei Mondiale a Comerţului (OMC) conflictul său cu Rusia privind exporturile europene de carne de porc, potrivit unui comunicat dat publicităţii marţi la Geneva, relatează AFP.
RESTITUIRE ISTORICĂ: un manuscris bizantin medieval, furat de pe Muntele Athos Muzeul Getty din Los Angeles a anunţat, luni, că va restitui autorităţilor din Grecia un manuscris bizantin din secolul al XII-lea, împodobit cu miniaturi, al Noului Testament, care fusese furat, cu peste 50 de ani în urmă, dintr-o mănăstire de pe Muntele Athos.
Justiţia europeană invalidează legea europeană cu privire la datele personale Justiţia europeană a invalidat marţi legislaţia europeană cu privire la păstrarea datelor persoanle, considerată prea intruzivă, ceea ce va priva statele UE de un instrument în lupta împotriva crimei organizate şi terorismului, relatează AFP.
Alt tip Vacanţă terminată TRAGIC pentru două doctoriţe: au MURIT încercând să-şi salveze copiii Vacanţă încheiată cu o tragedie. Două britanice, medici de profesie, aflate în concediu în Tenerife s-au înecat în timp ce încercau să-şi salveze copiii prinşi în apele agitate ale oceanului.
RUSIA AVERTIZEAZĂ UCRAINA că recursul la forţă în est riscă să antreneze un război civil Rusia a îndemnat marţi autorităţile ucrainene să înceteze orice pregătiri în vederea unei intervenţii în regiunile proruse din estul ţării, avertizând că există perspectiva unui război civil, relatează AFP.
Rusia şi SUA au finalizat un program de transformare a unor focoase nucleare în energie electrică Statele Unite au finalizat plăţile efectuate în baza unui acord istoric privind importul de uraniu puternic îmbogăţit rusesc pentru producerea de energie electrică, a anunţat luni compania de stat Techsnabexport, producător şi comerciant de uraniu, relatează RIA Novosti în pagina electronică.
CUTREMUR în Franţa Un cutremur cu magnitudinea de 5,19 pe scara Richter s-a produs, luni seara, în sud-estul Franţei, fiind resimţit pe Coasta de Azur şi în Alpii de Sud, potrivit organizaţiei Sismo-Azur, citată de AFP.
Amnesty International: Statele UE nu-i protejează pe romi suficient Romii sunt din ce în ce mai des victime ale violenţelor în Europa, iar statele din cadrul Uniunii Europene nu conştientizează amploarea acestei probleme, denunţă Amnesty International (AI), într-un raport publicat marţi, cu ocazia Zilei Internaţionale a Romilor.
Evgheni Şevciuk îndeamnă Chişinăul să recunoască independenţa Transnistriei Evgheni Şevciuk, liderul regimului separatist de la Tiraspol, cere Administraţiei de la Chişinău să recunoască independenţa Transnistriei. Şevciuk a mai declarat că susţine referendumul organizat în martie în regiunea ucraineană Crimeea.
SUA avertizează Rusia cu noi sancțiuni Statele Unite îi cer preşedintelui Rusiei, Vladimir Putin, să înceteze acţiunile care au scopul "destabilizării" Ucrainei, exprimând "preocupare" pentru "escaladarea" situaţiei din cauza "presiunilor" ruse.
Papa Francisc a decis să nu închidă Banca Vaticanulu Papa Francisc a aprobat un plan de reformare a Băncii Vaticanului, înfiinţată în 1887, punând astfel capăt unui an de speculaţii privind o posibilă închidere a instituţiei financiare care a pus Biserica Catolică în situaţii jenante timp de decenii, potrivit Reuters.
Manifestanţii proruşi din Doneţk proclamă o "republică suverană" Manifestanţii care ocupă de duminică sediul administraţiei locale din Doneţk, în estul rusofon al Ucrainei, au proclamat luni o "republică suverană", a declarat unul dintre reprezentanţii lor, relatează AFP.
Român mort într-un accident rutier în vestul Franţei Un cetăţean român a murit şi alţi doi au fost răniţi într-un accident care a avut loc în noaptea de duminică spre luni la Nort-sur-Erdre, în departamentul Loire-Atlantique, în vestul Franţei, relatează ziarul regional Ouest France în pagina electronică de luni.
YouTube sesizează Curtea Constituţională turcă pentru a obţine deblocarea sa Site-ul de Internet YouTube a sesizat, luni, Curtea Constituţională turcă pentru a obţine ridicarea blocării sale în Turcia, ordonată de Guvern după difuzarea unei înregistrări privind Siria, a anunţat o sursă apropiată dosarului, relatează AFP.
Ministru ucrainian: Administraţia de la Harkov a fost "eliberată de separatişti" Manifestanţii proruşi care au preluat duminică seara controlul asupra sediului administraţiei regionale de la Harkov, un oraş rusofon în estul Ucrainei, au fost dislocaţi, a anunţat luni dimineaţa ministrul ucrainean de Interne, fără să precizeze dacă s-a recurs la forţă, relatează AFP.
Rusia a suspendat importuri de produse lactate de la şase companii din Ucraina Autorităţile ruse au anunţat luni că au suspendat parţial importul de produse lactate din Ucraina, în special brânzeturi şi unt, în plină criză între cele două ţări după anexarea peninsulei Crimeea, relatează AFP.
ALEGERI UNGARIA: Fidesz - 44,37% la votul pe liste - rezultate parţiale Partidul premierului conservator populist ungur Viktor Orban, Fidesz, a obţinut un scor de 44,37% pentru lista pe care a prezentat-o în alegerile legislative de duminică, iar socialiştii 25,88%, la numărarea a 98,87% din voturile exprimate pentru liste, relatează MTI.
Rasmussen: NATO nu vrea un nou război rece Nicio țară membră NATO nu dorește un nou război rece, a declarat secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Anders Fogh Rasmussen, într-un articol publicat pe site-ul publicației britanice The Telegraph.
Primele țări în care merge micul prinț George Prințul William al Marii Britanii și soția sa, Catherine, au sosit luni cu micul prinț George în Noua Zeelandă, aceasta fiind prima vizită oficială a copilului lor de opt luni, transmite AFP.
Jurnalist şi activist naţionalist ucrainean, RĂPIT şi UCIS Un jurnalist şi activist al partidului naţionalist ucrainean Svoboda (Libertate) a fost găsit mort, prezentând urme de tortură, la o zi după ce a fost răpit, a anunţat formaţiunea, duminică.
Românii au luat MARELE PREMIU al Salonului Invenţiilor de la Geneva pentru ELVEŢIA Marele premiu al Salonului Internațional al Invențiilor, Tehnicilor și Produselor Noi de la Geneva a fost obținut de o companie elvețiană pentru o tehnologie creată de o echipă de cercetători români.
Descoperire BOMBĂ despre ADOLF HITLER Eva Braun, soţia lui Adolf Hitler, ar fi avut origini evreieşti, potrivit unor noi analize ADN efectuate pentru un documentar care va fi difuzat, miercuri, de postul britanic Channel 4.
Imigranţii din UE care nu găsesc de lucru în Germania 6 luni ar putea fi EXPULZAŢI Guvernul de coaliţie condus de Angela Merkel a elaborat un proiect de lege care prevede expulzarea din Germania a străinilor provenind din state UE care nu găsesc loc de muncă în cel mult şase luni, informează Frankfurter Allgemeine Zeitung.
FT: Transnistria filorusă, noul front între Occident şi Rusia, pare să prefere confortul occidental Regiunea separatistă Transnistria, care oficial aparţine Republicii Moldova, a devenit principalul element de dispută între Occident şi Rusia, în timp ce locuitorii sunt divizaţi între sentimentele filoruse şi confortul economic occidental, comentează ziarul Financial Times.
Bulgaria scoate South Stream de sub incidenţa legislaţiei UE, prin schimbarea statutului conductei Parlamentul din Bulgaria a aprobat vineri modificarea legii energiei astfel încât statutul gazoductului South Stream a fost schimbat în cel de interconector de reţea, fapt ce permite ca acesta să iasă de sub incidenţa legislaţiei Uniunii Europene, transmite Novinite.
Chişinăul şi Moscova au discutat pe tema retragerii forţelor militare ruse din Transnistria Ministrul moldovean de Externe, Natalia Gherman, a avut vineri, la Moscova, discuţii cu omologul său rus, Serghei Lavrov, pe tema retragerii forţelor ruse de pe teritoriul regiunii separatiste moldovene Transnistria, în contextul îngrijorărilor generate de criza din Ucraina.
Mii de militari ruşi sunt staţionaţi la frontiera dintre Transnistria şi Ucraina, anunţă Kievul Mii de militari ruşi sunt staţionaţi la frontiera dintre regiunea separatistă Transnistria şi Ucraina, afirmă vicepremierul ucrainean Vitali Iarema, precizând că serviciile secrete ruse au intensificat activităţile de spionaj din Transnistria, informează Fox News.
Rusia avertizează România pentru declaraţii "antiruse" ale preşedintelui Băsescu privind Ucraina Rusia a avertizat, vineri, România, pe tema unor declaraţii "antiruse" ale preşedintelui Traian Băsescu în legătură cu criza din Ucraina, Moscova subliniind că o deteriorare a relaţiilor nu este în folosul niciuneia dintre cele două părţi, relatează AFP.