Mesaj dur al unui artist după CRIMA de o cruzime rară din Oltenia: "Nu mai protejaţi crima!" Reacție extrem de dură a unui artist din România după ce o femeie a fost torturată și ucisă la Motru, fără ca vecinii să sune măcar la poliție. Tropper descrie pentru fanii lui crima, dar și faptul că femeia era bătută sistematic. Legile din România nu asigură o protecție reală femeilor, spune Tropper, care le ce politicienilor să facă ceva.
Imagini socante VIDEO. Accident mortal, surprins de camerele de supraveghere Accident teribil în comuna Ciocani din Galaţi. Un bătrân a fost spulberat de o maşină, iar imaginile au fost surprinse de o cameră de supraveghere.
Avertisment de ultimă oră de la Departamentul pentru Situații de Urgență privind CANICULA Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) avertizează că în perioada caniculei cei mai vulnerabili sunt copiii şi atrage atenţia că aceştia nu trebuie lăsaţi singuri în maşini, pentru că în soare maşinile se încing foarte repede şi se pot produce tragedii.
Video Dezastru la exerciţiul cu sirene: Sistemul de alertare a populaţiei merge, dar nu prea Și puține și nefuncționale. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a desfăşurat astăzi un amplu exerciţiu de alarmă. Sute de sirene ar fi trebuit să răsune în Capitală pentru a testa sistemele de alarmă și a informa populația în caz de dezastre. Un dezastru total, însă. Dintre cele 77 de sirene centralizate, amplasate în Capitală, au funcționat doar 26. Situație îngrijorătoare având în vedere că în această dimineață s-a produs un nou cutremur, al doilea de peste 4 pe Richter, din ultimele 24 de ore.
Holocaustul romilor: nomazii Europei în faţa "soluţiei finale", la Auschwitz Ţiganii erau consideraţi duşmani ai celui de-al Treilea Reich, aşa că s-a purces rapid la eliminarea sistematică a acestora – întâi au fost condamnaţi la izolare, apoi ucişi. Aproximativ 23.000 de ţigani au fost ţinuţi prizonieri în Lagărul de Concentrare de la Auschwitz. Majoritatea au murit – fie de foame, fie din cauza bolilor sau a tratamentului brutal aplicat de gărzile naziste, iar alţii au fost victimele „soluţiei finale” din camerele de gazare.
NOUA LEGE RCA. Decontarea directă sau cum pot păgubiții să ceară despăgubiri direct de la asigurător Noua Lege a asigurărilor de răspundere civilă auto (RCA) readuce în discuţie mecanismul prin care asigurații păgubiți își pot cere despăgubirile de la proprii asigurători RCA, de această dată sub numele de decontare directă.
Impact violent. Un taximetrist a fost proiectat pe trotuar Accident dramatic la Arad, după ce un şofer a întors pe linie dublă continuă.
Un deputat le-a pus gând rău samsarilor care dau kilometrajul înapoi Proprietarii de autovehicule care le înstrăinează prin contract de vânzare-cumpărare vor fi obligați să își asume răspunderea privind corectitudinea datelor înscrise la contorul kilometric al mașinii, dacă Parlamentul va adopta propunerea legislativă inițiată de către deputatul PMP din Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca.
Predicţiile făcute de Gheorghe Mărmureanu: Când va fi următorul mare cutremur în România Directorul onorific al Institutului Naţional de Fizica Pământului (INFP), Gheorghe Mărmureanu, a anunţat data următorului mare cutremur din România, bazându-se pe calculele şi analizele sale.
Tragedie pentru familie: tânărul de 19 ani DISPĂRUT de o săptămână a fost găsit mort Polițiștii brașoveni au fost alertați încă de marți cu privire la descoperirea unui cadavru pe muntele Tâmpa, însă identificarea corpului neînsuflețit a fost făcută abia astăzi.
"Ginsengul românesc", tot mai cerut de străini. România îl exportă de pe vremea lui Ceauşescu Zeci de tone de cătină din Prahova, bogată în uleiuri şi vitamina C, ajung în Germania şi Austria.
O maşină a luat foc pe Autostrada Soarelui O maşină a luat foc, miercuri, pe Autostrada Soarelui, la kilometrul 96.
Scandal într-un bar din Timiş: un bărbat a fost tăiat cu o drujbă. Incredibil: cine era agresorul Un bărbat în vârstă de 36 de ani a fost transportat, marţi seară, la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Timişoara, în stare gravă, după ce patronul unui bar l-a tăiat cu drujba. Anchetatorii spun că aceştia aveau un conflict mai vechi.
La ce trebuie să fii atent atunci când cumperi un iaurt Atunci când cumpărăm produse lactate trebuie să citim cu mare atenţie lista ingredientelor înscrise pe etichetă.
Un agent a leşinat în sediul Poliţiei. Acesta abia îşi depusese dosarul de pensionare Un agent şef principal a leşinat, miercuri, în timp ce se afla pe scările Poliţiei municipiului Bârlad. Acesta a fost transportat iniţial cu ambulanţa la spital, însă ulteriorul medicii au dispus transferul la Iaşi, cu elicopterul SMURD.
Orașul în care a fost primar Iohannis raționalizează consumul de apă Apa potabilă va fi raţionalizată, începând de joi, în localităţile Sibiel, Fântânele şi Săcel, unde robinetele vor mai curge doar şase ore pe zi, ca urmare a creşterii prea mari a consumului, a anunţat furnizorul SC "Apă Canal" SA Sibiu, printr-un comunicat de presă.
Vaccinuri obligatorii pentru înscrierea copiilor la grădiniță și la școală Potrivit proiectului legii vaccinării, pentru a-i înscrie pe copii în unitățile de învățământ de stat, părinții vor trebui să aducă o fișă cu situația vaccinărilor obligatorii.
Anunţul ministrului Educaţiei pentru toţi elevii. Ce se întâmplă cu telefoanele mobile în şcoli Ministrul Educației, Liviu Pop, a declarat miercuri, la Buzău, că vrea ca telefoanele mobile să nu mai fie folosite în timpul orei și că susține proiectul prin care elevii să nu mai facă de serviciu pe școală.
Cine va primi vouchere de vacanţă în 2017. Precizările făcute de ministrul Turismului Instituțiile publice pot acorda vouchere de vacanță, în 2017, dacă le cuprind în buget la rectificare, precizează ministrul Turismului, Mircea Dobre.
FOTO. Un întreg arsenal. Ce au descoperit poliţiştii de frontieră în portbagajul unui român Un român a fost prins în punctul de trecere ”Sculeni” cu armă şi muniţii, pentru care nu deținea acte de proveniență.
VIDEO. O staţiune din România, închisă de Protecţia Consumatorului Băile Telega din judeţul Prahova au fost închise temporar de Protecţia Consumatorului.
Accident în lanț pe DN54. Cel puțin cinci victime. Două, în stare de inconştienţă Un accident rutier grav, în care au fost implicate cinci persoane aflate în trei autoturisme, s-a produs miercuri pe DN 54, între localităţile Corabia şi Vişina, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, Alexandra Dicu.
Impozit pe Casa Poporului Primarul sectorului 5, Daniel Florea, vrea ca pentru Palatul Parlamentului să fie virată anual o sumă la bugetul local.
România, zguduită de 2 cutremure mari, în mai puţin de 24 h. Directorul INFP, ANUNŢ de ultimă oră Un cutremur cu magnitudinea 4,9 grade pe scara Richter s-a produs, miercuri dimineaţa, în România. Seismul a fost resimţit şi în Capitală. Cutremurul a avut loc în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, la ora 5:32. Seismul s-a produs la o adâncime de 132,5 km.
Descoperire halucinantă pe litoralul românesc. Din păcate pentru turiștii aflați acum la mare.. Cinci restaurante, patru unităţi tip fast-food, o braserie, un snack bar şi un magazin alimentar au fost sancţionate contravenţional, cu amenzi în valoare de 26.000 de lei, în urma controalelor efectuate marţi de inspectorii sanitari-veterinari în cele 7 zone de interes de pe litoral.
Cod roșu de temperaturi extreme în Ungaria Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau călătoresc în Ungaria că Inspectoratul de Meteorologie local a emis o atenţionare de cod roșu de temperaturi extreme miercuri, pentru judeţele Bács-Kiskun, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok și Békés.
Zi importantă în CALENDARUL TRADIŢIONAL românesc. Ai grijă ce faci azi! Ziua ursului se sărbătoreşte pe 1 şi 2 august. Ziua de 2 august și se ține să nu facă urșii și lupii pagube; nu se lucrează cânepa, în timp ce 13 august se sărbătorește pentru ca ursul să nu omoare animalele.
Se caută scafandri. Ce condiţii trebuie să îndeplinească pentru a fi angajaţi ISU Galaţi încearcă să angajeze trei scafandri care să compună o echipă de intervenţii pentru misiunile din judeţ. Specialişti în scufundări sunt foarte greu de găsit, întrucât trebuie să îndeplinească o mulţime de cerinţe pentru a fi angajaţi.
1400 de solicitări la Ambulanţă în ultimele 24 de ore Vremea caniculară le dă de lucru şi medicilor. Ambulanţa Bucureşti a primit peste 1400 de solicitări în ultimele 24 de ore. Numărul apelurilor de urgenţă ar putea creşte la fel ca şi gradele din termometre.
Alertă pe piaţa de medicamente din România Peste 1.500 de medicamente au fost retrase de pe piața din România din 2015 până în prezent. Doar în ultimul an, 600 de molecule au fost scoase din farmacii, anunţă Asociaţia Distribuitorilor Europeni de Medicamente, potrivit căreia alte câteva sute au fost înregistrate cu notificare pentru retragere.