Sezonul crinilor. Flori superbe, dar periculoase. Tu ştii cât de nocive sunt? Atunci când ne gândim la o floare, avem în minte parfum, petale moi şi delicate, gingăşie. Toate florile sunt frumoase, chiar şi cele carnivore. Însă, unele sunt extrem de periculoase!
Îngheţată răcoritoare: reţeta sănătoasă pe care o poţi prepara rapid Îngheţata, desertul răcoritor, preferat de cei mici şi de cei mari, mai ales pe timpul verii.
Adevărul despre roșiile cu ţugui! Ce sunt, de fapt. Mai mănânci? În ultimii ani, piețele din România sunt invadate cu roșii al căror format nu era cunoscut. Este vorba despre acel țugui despre care cercetătorii trag un semnal de alarmă, din cauza folosirii substanțelor chimice în exces pentru a ajunge la o coacere rapidă.
Tragedie pe străzile din România: o adolescentă şi un bebeluş au murit într-un teribil accident O adolescentă în vârstă de 19 ani şi un copil de un an şi şase luni au murit, în urma unui accident rutier care a avut loc pe DN 1F, în localitatea Românaşi, judeţul Sălaj.
Limonada perfectă pentru zilele extrem de călduroase. Reţeta băuturii magice Vara şi-a intrat în drepturi şi o dată cu venirea caniculei, toată lumea caută metode cît mai eficiente de răcorire. O limonadă este perfectă pentru a te răcori!
Accident grav cu patru victime în Tulcea Accident grav, cu patru victime, în Tulcea, marţi dimineaţă. Un şofer a intrat cu maşina într-un stîlp de electricitate.
O nouă tragedie pe litoral: Un copil de șapte ani a murit înecat O nouă tragedie la malul mării. Un copil de șapte ani a murit înecat.
Crimă şocantă în Argeş. O femeie în stare de ebrietate şi-a înjunghiat soţul Caz șocant în Argeş. O femeie în stare de ebrietate şi-a înjunghiat soţul după un scandal. Ucigaşa i-a spus apoi unei vecine că bărbatul s-ar fi sinucis. Poliţiştii au descoperit, însă, că este vorba despre o crimă.
Ce spune ora la care te-ai născut despre personalitatea ta Multe persoane se identifică într-un mod semnificativ cu caracteristicile asociate semnelor zodiacale. Unii chiar duc la extrem această credință, ajungând să evite oamenii care aparțin unei zodii incompatibile cu a lor.
A murit o mare solistă de muzică populară. Doliu nespus în România Marea solistă de muzică populară Maria Butaciu a murit luni seara, la vârsta de 78 de ani. Solista de muzică populară s-a aflat în comă timp de aproape două luni.
Cod rutier 2018. Lovitură pentru şoferi: obligaţi la examen medical la recomandarea oricărui medic Veste importantă pentru șoferii români. Aceștia ar putea fi obligați să se ducă la examinare la sesizarea oricărui medic. Altfel, își vor pierde automat permisul. Inițiativa vine în urma unui proiect de lege. Motivul? România este pe primul loc în Europa în topul accidentelor rutiere grave. Şase români mor, zilnic, în medie, în trafic.
Bolile pe care le poți lua de la piscină. Iată cum te poți proteja Pentru a rămâne sănătos, trebuie să ai mare grijă deoarece microorganismele aflate în apele dulci de la piscină sau bazin pot provoca o serie de boli infecțioase, dar și alte probleme de sănătate. Află cum te poți proteja!
HOROSCOP. Care sunt zodile perfecte pentru o iubire de o vară Horoscop. A venit vara. Anotimpul distracției, al aventurilor, al iubirilor de o vară.
Ambasadorul Rusiei Valery Kuzmin a rămas fără portofel la Sibiu. Câți bani i-au fost furați Ambasadorul Rusiei, Valery Kuzmin, a rămas fără portofel, în timp ce se afla în Piaţa Mare din Sibiu, hoţii furându-i bani şi cardul diplomatic. Ambasadorul a depus plângere la Poliţie, iar oamenii legii încearcă să găsească faptaşul.
De ce se poartă verigheta pe inelarul mâinii stângi? Tu ştii răspunsul? Verigheta este simbolul căsătoriei dintre două persoane care aleg să îşi întemeieze o familie şi se pune pe degetul inelar de la mâna stângă. Însă... tu ştii de se poartă acolo inelul de cununie?
Video Imagini șocante. O elevă de la Liceul pentru Deficienţi de Auz a fost bătută de o îngrijitoare Liceul pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca a declanşat luni o anchetă, după ce pe Facebook a apărut un filmuleţ cu o supraveghetoare de noapte care loveşte o elevă.
Surpriză: Nicolae i-a cerut mătuşii sale, Principesa Margareta, să îi fie naşă de cununie Nicolae Medforth-Mills, nepotul Regelui Mihai, a spus, luni, că i-a trimis o scrisoare mătuşii sale Margareta, Custodele Coroanei, în care arată că i-ar face o onoare deosebită ca ea şi unchiul lui să-i fie naşi la nunta cu Alina Maria Binder, care va avea loc în septembrie.
Alertă: Pesta porcină, confirmată pe teritoriul României Institutul de Diagnostic şi Sănătate Animală (IDSA) a confirmat, luni, prezenţa pestei porcine africane (PPA) în patru gospodării private din satele Ceatalchioi şi Sălceni, comuna Ceatalchioi din Delta Dunării, în judeţul Tulcea.
Ţi-a albit părul prematur? Ce boli grave poate ascunde acest lucru Odată cu înaintarea în vârstă albirea părului este un proces inevitabil. Însă, acest aspect nu ţine doar de moştenirea genetică!
Piaţa criptomonedelor pierde 42 de miliarde de dolari. Bitcoin, în cădere liberă! Piaţa criptomonedelor a pierdut în weekend 42 de miliarde de dolari, Bitcoin suferind o cădere de peste 50%, pe seama unui atac al hackerilor asupra platformei sud-coreene Coinrail.
Metoda simplă, ieftină şi naturală prin care poţi să scapi de muştele din casă Lunile călduroase aduc cu ele şi muştele, o invazie de muşte mai exact. Pe piaţă există tot felul de soluţii de cumpărat, însă le poţi înlătura ieftin, rapid şi naturist.
Un avion a izbucnit în flăcări pe un aeroport din Germania Un avion a izbucnit luni de dimineață în flăcări pe aeroportul din Frankfurt, după ce camionul de remorcare care îl tracta a luat foc.
Burse de cercetare pentru studenţi excepţionali în memoria lui Stephen Hawking Burse de cercetare în matematică, fizică şi informatică, create în semn de omagiu adus astrofizicianului britanic Stephen Hawking, decedat pe 14 martie la vârsta de 76 de ani, vor recompensa "studenţi excepţionali", a anunţat luni Guvernul de la Londra, citat de AFP.
Ingredientul din PUFULEȚI despre care nimeni nu vorbeşte şi e toxic. Mai mănânci? În goana după produse cât mai sănătoase, care să conțină cât mai puțini aditivi și conservanți, mulți dintre noi alegem să le cumpărăm copiilor sau nepoților noștri atât de cunoscuții pufuleți. Însă... ştii cu adevărat ce conţin? Sunt chiar atât de sănătoşi pe cât crezi?
O femeie a murit după ce a consumat antigel O femeie din Botoșani a murit luni, după ce în urmă cu câteva ore consumase antigel.
A venit vara: remedii eficiente împotriva petelor solare Toate femeile (şi nu numai) îşi doresc să ai o piele fără cusur, dar, din păcate, vara şi-a intrat pe deplin în drepturi, iar expunerea prelungită la soare produce pete inestetice.
Veşti bune pentru iubitorii de cultură: piaţa de carte este la maximul ultimilor 7 ani Cifra de afaceri a editurilor şi comercianţilor de cărţi din Romania va depăşi în acest an 1,11 miliarde lei, cu 16,2% peste nivelul din 2012, iar profiturile sectorului s-a dublat de le cele 51,3 milioane lei în 2012 la peste 100 de milioane în 2017.
HOROSCOP. Mincinosul zodiacului - de cine trebuie să te fereşti! Horoscop. Fiecare zodie minte mai mult sau mai puţin, însă există un nativ la care trebuie să fii extrem de atent, acesta fiind mincinoscul zodiacului.
Un tânăr român s-a spânzurat în timp ce era cu prietena în vacanță Un tânăr român în vârstă de 31 de ani, s-a spânzurat duminică de un copac pe drumul care duce la agriturismul, unde era în vacanță cu prietena sa în localitatea Cavallini, Italia.
Ştii de ce ai părul şaten? Sau blond? Răspunsul te va şoca Oamenii de ştiinţă au descoperit peste o sută de gene care influenţează culoarea părului uman!