Campioanele de la CSM Bucureşti rămân fără antrenor. Kim Rasmussen nu mai continuă Antrenorul care a adus Liga Campionilor la Bucureşti pleacă de la CSM! Cel mai probabil, Kim Rasmussen va merge să conducă naţionala Ungariei, potrivit prosport.ro.
Irina Begu a învins-o pe Azarenka și s-a calificat în optimi la Roma Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reușit o victorie de senzație în fața belarusei Victoria Azarenka, numărul șase mondial, cu 6-3, 6-2, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari, și s-a calificat în optimile de finală.
Simona Halep. Tot mai mulţi bani pentru sportiva noasatră. A urcat în top Cu cele 1,05 milioane de dolari pe care le-a primit ca premiu pentru adjudecarea turneului de la Madrid, Simona Halep a ajuns la 12,5 milioane de dolari obţinuţi în carieră. Cu această sumă a urcat de pe locul 29 pe 25 în topul jucătoarelor cu cele mai mai câştiguri din era open.
Premieră pentru Serena Williams în acest sezon. Nr. 1 WTA s-a întors în forţă Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, liderul mondial, a câștigat primul său meci pe zgură din acest sezon, 6-4, 6-3 cu germanca Anna-Lena Friedsam, marți, în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari.
O nouă tragedie în sport. A murit în urma unui infarct suferit în timpul cursei. Avea doar 21 de ani Ciclistul olandez Gijs Verdick a încetat din viaţă la vârsta de 21 de ani, după de a suferit două stopuri cardiace în timpul unei curse, informează L'Equipe.
Veşti proaste despre Monica Niculescu. S-a întâmplat în primul tur la Roma Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de Mariana Duque-Marino (Columbia) cu 6-4, 6-1, marți, în runda inaugurală a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari.
Naţionala de handbal a României a rămas fără antrenor. Şi-a dat demisia Selecţionerul naţionalei României de handbal masculin, Aihan Omer, şi-a prezentat demisia.
Ion Ţiriac, interviu impresionant în New York Times: "Femeile nu se pot plânge că nu câştigă bani" Publicaţia NY Times a găzduit, în ediţia sa electronică, un interviu pe larg cu Ion Ţiriac. În calitatea sa de organizator al turneului de la Madrid, fostul jucător de tenis a vorbit despre egalitatea dintre bărbaţi şi femei, în sportul ce l-a făcut celebru.
Radu Dărăban a câștigat titlul național la floretă masculin Scrimerul Radu Dărăban (CS Universitatea Cluj) a câștigat proba individuală masculină de floretă, luni, la Campionatul Național găzduit de Sala de Scrimă Floreasca din București.
Photo Cum arată bărbatul care de la 11 ani ia steroizi. A ajuns la 140 kg şi seamănă cu un cyborg Rich Piana a ajuns la 140 de kilograme şi câştigă bani din popularitatea pe Internet.
Djokovic i-a egalat pe Sampras și Borg la numărul de turnee ATP câștigate Tenismanul sârb Novak Djokovic, învingător în Mastersul 1.000 de la Madrid, a câștigat cel de-al 64-lea titlu ATP din cariera sa, egalându-i astfel la numărul de turnee câștigate pe legendarii Pete Sampras și Bjorn Borg.
OFICIAL! Simona Halep a primit o veste minunată de la WTA, după succesul de la Madrid Românca Simona Halep a urcat două locuri și se află acum pe poziția a cincea în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), dat publicității luni, după ce a câștigat sâmbătă titlul la Madrid, turneu de categoria Premier Mandatory.
Ce a spus Klaus Iohannis după ce CSM Bucureşti a câştigat Liga Campionilor la handbal feminin Președintele Klaus Iohannis a transmis duminică seara felicitări atât echipei de handbal feminin CSM București, cât și tenismenilor Simona Halep și Horia Tecău care au obținut titlurile de la Madrid.
Exclusiv Preşedintele FRH, Alexandru Dedu: Nu credeam că e posibil ca o echipă să câştige Liga, la debut Alexandru Dedu, președintele Federației Române de Handbal, s-a arătat entuziasmat de performanța fetelor de la CSM Bucureşti, care au câştigat finala Ligii Campionilor la handbal.
UPDATE. Campioanele de la CSM Bucureşti au revenit în ţară, după ce au câştigat Liga Campionilor CSM Bucureşti a câştigat finala Ligii Campionilor la handbal! Este cea mai mare victorie a sportului românesc, după triumfiul Stelei de la Sevilla, din urmă cu 30 de ani. Fetele noastre au câştigat trofeul la debutul CSM-ului în această competiţie.
Tecău și Rojer au câștigat titlul de dublu la Madrid Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și Jean-Julien Rojer a câștigat proba de dublu a turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 euro, duminică, după 6-4, 7-6 (5) cu cuplul româno-indian Florin Mergea/Rohan Bopanna.
Andreea Mitu a câștigat proba de dublu la Cagnes-sur-Mer Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu și olandeza Demi Schuurs a câștigat titlul în proba de dublu a turneului ITF de la Cagnes-sur-Mer (Franța), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, duminică, după victoria cu 6-4, 7-5 cu în fața cuplul Xenia Knoll (Elveția)/Aleksandra Krunic (Serbia), cap de serie numărul trei.
Mesaj de ultimă oră postat de Halep pe Facebook, după ce a câştigat turneul de la Madrid Simona Halep a castigat, sambata seara, marea finala WTA Masters 1000 de la Madrid, dupa un ultim act cu Dominika Cibulkova, din Slovacia, romanca reusind primul mare trofeu din acest an 2016.
Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid. Românca a făcut, în sfârşit, spectacol Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat foarte ușor în finala turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, vineri, după ce a trecut cu 6-2, 6-0 de australianca Samantha Stosur în semifinale.
Luptătorii români de la greco-romane au ratat calificarea la JO 2016 Toți cei trei sportivi care au reprezentat României în concursul de greco-romane la turneul preolimpic de lupte de la Istanbul au ratat, vineri, calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
S-a stabilit prima finalistă a turneului de la Madrid. Adversara ei ar putea fi Simona Halep Dominika Cibulkova (Slovacia), nr. 38 mondial, s-a calificat lejer în finala turneului de tenis WTA de la Madrid, în urma victoriei obținute vineri în două seturi, 6-1, 6-1, în fața americancei Louisa Chirico (nr. 130 mondial).
Cristina Neagu a fost inclusă în All Star Team-ul Champions League Trimisul special al AGERPRES transmite: Românca Cristina Neagu, de la Buducnost Podgorica, a fost aleasă în echipa ideală a ediției 2015/2016 a Champions League la handbal feminin, pe postul de inter stânga, desemnată în urma celor 28.130 de voturi înregistrate în ancheta online realizată de EHF în rândul fanilor.
Andy Murray, în semifinalele turneului ATP de la Madrid Tenismanul britanic Andy Murray, nr. 2 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 euro, în urma victoriei obținute vineri în două seturi, 6-3, 6-2, în fața cehului Tomas Berdych, cap de serie nr. 8.
Mergea și Bopanna s-au calificat în sferturile probei de dublu la Madrid Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 euro, după ce a trecut de cuplul Pablo Cuevas (Uruguay)/Marcel Granollers (Spania), cu 6-7 (4), 6-4, 10-4.
Tenis de masă: Elizabeta Samara, Daniela Dodean și Ovidiu Ionescu, calificați la JO 2016 Jucătorii români de tenis de masă Elizabeta Samara, Daniela Dodean și Ovidiu Ionescu s-au calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, potrivit clasamentului publicat joi de Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF), a anunțat forul național de specialitate.
Sorana Cîrstea a câştigat primul set în "sfertul" cu Cibulkova, dar ce a urmat trebuie să uite Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinale la Madrid, după ce a câştigat primul set.
Bute a făcut lumină în cazul acuzaţiei de corupţie la adresa arbitrilor la meciul cu Badou Jack Pugilistul Lucian Bute a declarat, joi, la sosirea în țară pe Aeroportul Henri Coandă, că nu se poate vorbi despre arbitri corupți la meciul său cu Badou Jack, încheiat la egalitate și în urma căruia a ratat titlul mondial WBC la categoria supermijlocie.
Tragedie! Un sportiv uriaş a fost UCIS! A dat cu maşina peste el, apoi a fugit. Poliţia, în alertă Unul dintre cei mai mari sportivi a fost ucis! După ce a dat cu maşina peste el...
Marius Copil, întrecut de Filippo Volandri, în optimile turneului challenger de la Roma Tenismanul român Marius Copil a fost învins de italianul Filippo Volandri cu 7-5, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului challenger de la Roma, dotat cu premii totale de 42.500 euro.
Simona Halep. Jucătoarea noastră a explicat cum a eliminat-o pe Timea Bacsinszky, la Madrid Simona Halep (7 WTA) a învins-o, miercuri, scor 6-2, 6-3, pe Timea Bacsinszky (Elveţia, 15 WTA) şi se va duela, pentru un loc în semifinalele turneului de la Madrid, cu o altă româncă, Irina Begu, locul 34 în clasamntul WTA.