15 anunțuri ”nebune” din România anului 1991: ”Vând Schnauzer uriaş, mănâncă orice, îi plac copiii” Anunțurile publicate acum exact 25 de ani arată cum a început capitalismul în România. Se făceau primele afaceri, românii prindeau gustul antreprenoriatului – la alb sau la negru -, iar oamenii își dădeau seama că dragostea poate veni și prin poștă.
Unul dintre cele mai consumate alimente de pe planeta este pe cale de disparitie Revenirea preţului petrolului în ultimele luni face o victimă colaterală neaşteptată, zahărul. Asta deoarece în momentul de faţă pentru procesatorii brazilieni de trestie de zahăr este mai profitabil producerea de etanol în loc de zahăr, potrivit Bloomberg.
CUTREMUR la granița cu România, în această dimineață Un curemur cu magnitudinea de 4,8 pe scara Richeter s-a produs în aceasă dimineață, la ora 05:40 (ora Romaniei), în Serbia. Seismul s-a produs la adâncimea de 2 km.
Incendiu puternic la Bacău. Mansarda unui bloc s-a aprins ca o torță Incendiu puternic, seara trecută, la mansarda unui bloc din centrul municipiului Bacău. Zece echipaje de pompieri s-au luptat ore bune cu flăcările care au cuprins acoperişul clădirii, iar zeci de persoane au fost evacuate.
Motociclist decedat în urma coliziunii cu un autoturism Un tânăr a murit într-un accident produs miercuri seara într-o suburbie a municipiului Alba Iulia în urma coliziunii dintre o motocicletă și un autoturism.
Carambol pe DN1. Trafic îngreunat, după ce două TIR-uri și un autocar s-au izbit Două autocamioane și un autocar au fost implicate într-un accident de circulație, miercuri, pe Drumul Național 1, în zona localitatății Miercurea Băi din județul Sibiu, la ora transmiterii acestei știri drumul fiind blocat pe un sens, transmite Mediafax.
ÎNĂLŢAREA DOMNULUI 2016. De ce se mai numeşte şi ISPAS ÎNĂLŢAREA DOMNULUI 2016. Între Praznicele Ímpărăteşti cu dată variabilă, legată de Paşti, este şi sărbătoarea Înălţării la cer a Domnului, pe care Biserica o va serba. Sărbătoarea se mai numeşte în popor şi Ispas, de la cuvântul de origine slavonă Supasu, care înseamnă Mântuitorul. Este sărbătoarea în care Biserica face amintire în fiecare an de ultimul eveniment din viaţa pământeană a Mântuitorului. Prin înălţarea Sa la cer, se încheie activitatea Sa de răscumpărare a neamului omenesc din robia morţii şi a păcatului.
Anunț șoc al Gabrielei Firea: Ce are de gând cu Regia locală de transport (RATB) Primarul ales al Capitalei, Gabriela Firea a transmis într-un comunicat de presă că va căuta „căile economice cele mai potrivite pentru ca transportul public să fie gratuit”.
Insula Suporterilor. Pune-ți echipamentul de suporter și vino să susținem împreună România! Vineri, 10 iunie, deschidem Insula Suporterilor. Pentru 30 de zile, Insula Pensionarilor din Parcul "Alexandru Ioan Cuza" devine kilometrul zero al fotbalului din București.
Fabrica de pantofi de la Jilava arde de 3 ZILE! Jetul de apă nu ajunge în centrul halei Pompierii incearca de trei zile sa stinga incendiul izbucnit la fabrica de incaltaminte din Jilava.
Poliţiştii din Curtea de Argeş, şocaţi: au oprit un şofer, iar bărbatul a sărit de la patru metri Un sofer din Curtea de Arges s-a speriat atat de tare in momentul in care a fot oprit de politie si reprezentantii RAR pentru un control de rutina, incat a luat-o la fuga, pe jos, sa scape de oamenii legii.
Photo Cu ochii pe Dacia! Cum arată noile modele Logan și Sandero. Au ieşit camuflate, dar s-au deconspirat După patru ani de la prezentarea celei de-a doua generații a familiei de modele Logan și Sandero, Dacia va ataca Salonul Auto de la Paris din toamna acestui an printr-un facelift pe care îl vor primi modelele care duc greul vânzărilor mărcii în Europa, scrie automarket.ro.
Un tramvai plin cu oameni a lovit o autoutilitară. Ce alcoolemie avea vatmanul Accident la Botoșani. un vatman s-a ales cu dosar penal după ce tramvaiul pe care îl conducea s-a oprit într-o autoutilitară a primăriei.
Dezlegare la peşte. Cum faci cel mai bun peşte la cuptor. Ingredientul care face diferenţa Gătit astfel, peştele îşi intensifică aroma. Vinul alb şi roşiile cherry, cărnoase şi suculente, înnobilează carnea.
Percheziţii de amploare la Direcţia Permise din Covasna şi Neamţ Procurorii DNA efectuează, miercuri, 11 percheziţii la Direcţia Permise din Covasna şi Neamţ. Sunt suspectate fapte de corupţie privind eliberarea permiselor.
Șoferi, vi se pregătește ceva! Se va da liber la ridicat mașini. Cum va fi reglementată activitatea Poliția rutieră ar putea dispune din nou ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. La Parlament a fost depus un proiect pentru modificarea Codului Rutier, în care se va introduce și măsura care prevede ridicarea mașinilor.
Declarațiile de avere și de interese pot fi depuse până la 15 iunie Agenția Națională de Integritate (ANI) transmite că declarațiile de avere și de interese pot fi depuse, de cei care sunt obligați de lege să facă acest lucru, până la data de 15 iunie.
Tu faci asta? De ce e bine să-i ceri scuze copilului când greșești Greșesc părinții în fața copiilor vreodată, sau ei au mereu dreptate? E bine să îi ceri iertare copilului tău? Specializat în creșterea și educarea copiilor, Dan Cruceru oferă câteva sfaturi în acest sens pe taticool.eu.
Incident la metrou. O garnitură s-a defectat, iar călătorii au fost rugați să coboare O garnitură de metrou s-a defectat în această dimineață pe Magistrala 3, Gara de Nord - Dristor 2, în stația Obor, potrivit Metrorex.
Photo Nicoleta Luciu a băut 80 de sticle din băutura asta. Cum arată acum Nicoleta Luciu a dezvăluit pe blogul ei, www.nicoletaluciu.ro, care este secretul pentru a arăta bine la plajă: detoxifierea. Atentă, în general, atât la alimentaţia ei, cât şi la cea a familiei sale, Nicoleta Luciu a mărturisit că a descoperit beneficiile unui program de detoxifiere, astfel că în 10 zile, vedetă a băut 80 de sticle cu sucuri şi smoothies-uri naturale.
UNTOLD și Federația Română de Fotbal a lansat primele tricouri cântătoare UNTOLD Festival și Federația Română de Fotbal inițiază un parteneriat strategic „United by music. United by football!”, care pune bazele unei echipe unită de profesionalism, pasiuni puternice și rolul de promotor al siguranței în cadrul evenimentelor. Altfel spus, cel mai popular festival din Europa face echipă cu sportul cel mai îndrăgit din România. Au lansat deja primele tricouri cântătoare.
Greșeala pe care orice părinte poate s-o facă. De ce s-a umplut de sânge un copil de doi ani Au avut nevoie e o oră ca să-și liniștească fiica în vârstă de aproximativ doi ani care venise la ei în cameră plângând în hohote.
Ce se întâmplă în corpul tău când consumi vinete. Acum că ştii, mai mănânci? Vinetele sunt cunoscute in toate partile lumii si sunt foarte populare. India este declarata a fi tara de origine a acestui fruct ,,ciudat”(este fruct pentru ca are seminte).
Înălțarea Domnului, superstiție neștiută. Ce să NU faci sub nicio formă dacă vrei să-ți meargă bine Înălțarea Domnului. De la culesul de frunze de nuc și legarea lor peste brâu, până la tăierea părului de pe cozile vitelor, acestea sunt câteva dintre superstițiile și obiceiurile mai puțin cunoscute, dar respectate cu sfințenie de mullți români.
Ce au descoperit anchetatorii în cazul elicopterului SMURD prăbușit la Cahul. Cine se afla la manșă Apar date noi în cazul elicopterului SMURD prăbuşit în Republica Moldova. La manşa aparatului nu se afla comandantul unităţii de la Iaşi, ci pilotul mai tânăr Voicu Şocae. Aparatul de zbor avea o cameră video la bord, iar imaginile i-ar putea ajuta pe anchetatori să descopere cauzele prăbuşirii. Până acum, toate ipotezele duc spre o eroare umană, informează digi24.ro.
Sărbătoare pentru creștinii ortodocși. E dezlegare la pește Miercuri, creștinii ortodocși sărbătoresc odovania praznicului Învierii Domnului, pe Sf. Mc. Nicandru și Marcian și Aducerea moaștelor Sf. Mare Mc. Teodor Stratilat (Dezlegare la pește).
Un microbuz al M.A.I., implicat într-un grav accident rutier. Nouă persoane au ajuns la spital Un microbuz al MAI, care transporta jandarmi, a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Constanța, spre Valul lui Traian. Nouă persoane au ajuns în stare gravă la spital.
AMENINŢARE CU BOMBĂ la o secţie de poliţie din Bucureşti Alarmă falsă cu bombă în Capitală, marţi seara. Un bărbat a anunţat, la 112, că în Secţia 8 Poliţie, din Capitală se află un dispozitiv exploziv. Bărbatul seafla sub influenţa alcoolului, transmite Realitatea TV.
Sute de mii de români vor fi obligaţi să le monteze în apartamente. Altfel, rămân fără gaz Un ordin al ANRE obligă proprietarii de apartamente care şi-au pus geamuri termopan să-şi monteze senzori de gaze.
ÎNĂLŢAREA DOMNULUI. Tradiţii şi obiceiuri: de ce Înălţarea Domnului se mai numeşte şi Ispas ÎNĂLŢAREA DOMNULUI. Potrivit credinţei ortodoxe, la 40 de zile de la Învierea lui Iisus Hristos, românii sărbătoresc ÎNĂLŢAREA DOMNULUI. Se înroşesc ouă, se pregătesc bucate, întocmai ca la masa de Paşti, iar salutul este "Hristos s-a înălţat! – Adevarat s-a înălţat!".